Skocz do zawartości


kalar

Rejestracja: 12 sie 2016
Poza forum Ostatnio: sie 29 2016 14:45
-----

Moje posty

W temacie: firmy obsługiwane przez biura rachunkowe a Jednolity Plik Kontrolny

19 sierpień 2016 - 14:42

Tak, JPK wysyła ten, kto prowadzi księgowość, chociaż odpowiada podatnik. Jedynie pliki JPK-Faktura i JPK-Magazyn wysyła firma, tylko na życzenie fiskusa. Trzeba więc szybko aktualizować oprogramowanie, a z jego przygotowaniem jest sporo pracy. W naszych programach Finka, razem z testowaniem, zajęło to kilka osobo-miesięcy (z tym, że robiliśmy to starannie i równie starannie testowaliśmy...)

W temacie: JPK a stowarzyszenie i szkoła

19 sierpień 2016 - 14:40

Jeśli stowarzyszenie zwolnione z VAT, to obowiązują pliki dot. księgowości i faktur wysyłane na życzenie fiskusa, od 07.2018 (jeśli zatrudnienie ponad 250 osób, to już teraz..)

W temacie: schemat Jednolitego Pliku Kontrolnego dla wyciągów bankowych

19 sierpień 2016 - 10:25

Z samej struktury JPK ani innych dokumentów nie wynika, kto ma przygotować JPK-WB (bank czy firma). Natomiast na stronie MF w “odpowiedziach na pytania” z 28.07.2016 (!) wpisano informacje:
- obowiązek dostarczenia JPK-WB spoczywa na podatniku
- w praktyce organ skarbowy będzie zwracał się do banku o dostarczenie pliku, za zgodą podatnika
W programie FINKA-FK opracowaliśmy jednak generowanie JPK-WB na podstawie księgowań na koncie bankowym, oczywiście zgodnie z terminem wejścia JPK w życie, czyli na prawie miesiąc przed tą odpowiedzią...

W temacie: pozycje z faktury zakupowej w JPK

18 sierpień 2016 - 10:29

Nic tu nie da ani pokazanie wszystkich pozycji w ewidencji zakupu, ani dołączenie skanów faktur. Plik JPK-VAT nie zawiera pozycji faktur, zaś JPK-FA (faktury z pozycjami, wysyłany tylko na życzenie fiskusa) musi być generowany przez program fakturowy, a nie przez księgowy. Wymagane są tam szczegółowe dane, których w ewidencji VAT nie ma, a skany nie spełniałyby wymagań formalnych co do struktury pliku.
Potrzebna jest aktualizacja zarówno programu księgowego, jak i fakturowego – dla programów “Finka” zrobiliśmy to i udostępniliśmy aktualizacje, ale było z tym sporo pracy i sporo niejednoznaczności w samej wymaganej strukturze JPK.

W temacie: Jednolity plik

12 sierpień 2016 - 11:09

Niczego nie trzeba księgować z pozycjami, program księgowy i tak nic z tym nie zrobi.
Program księgowy ma generować JPK-VAT i JPK-KR (księgi rachunkowe, alternatywnie KPIR)
Do generowania JPK-FA i JPK-MAG informatycy muszą przystosować program magazynowy i fakturowy.
W swoim programie „Finka” już to zrobiliśmy.