Skocz do zawartości


agrafka 88

Rejestracja: 15 kwi 2012
Poza forum Ostatnio: sie 05 2013 21:58
-----

Moje tematy

zmiana terminu wypłat a ZUS

05 sierpień 2013 - 06:18

Witam,

 

Chciałam się w czymś upewnić. Do tej pory wynagrodzenia w firmie były wypłacane ostatniego dnia miesiąca, dokonano zmiany i począwszy od wynagrodzeń za lipiec będą wypłacane 10-tego następnego miesiąca. Jak będzie wyglądać rozliczenie z ZUS za lipiec? (DRA 01 05 2013) - na RCA normalnie ze składkami właściciel a reszta pracowników wykazana na RCA z podstawą zerową?

 

Do tego dochodzi pracownik który w lipcu był na chorobowym - czy jego wykazać z zerową podstawą zarówno na RCA jak i na RSA czy tylko na RCA?

 

Czy w nazwie zestawu wysyłanego drogą elektroniczną pisać "ZMIANA TERMINU WYPŁAT" żeby się ZUS nie dziwił że nagle wszyscy oprócz właściciela mają zero?


faktura zakupowa otrzymana po 3 miesiącach

22 lipiec 2013 - 12:18

Witam,

 

Proszę o pomoc. Firma budowlana na kpir. Co zrobić gdy księgowa otrzymała fakturę za zakup towaru handlowego po 3 miesiącach od jej wystawienia? Fakturę miał pracownik odrazu ale nie dostarczył jej księgowej. Księgowa nie wiedziała że taka dostawa miała miejsce więc nie ujęła jej w kpir w dniu dostawy. Czy może teraz, po 3 miesiącach ująć ją w kpir czy musi korygować koszty i ująć ją w dniu dostawy?


faktura za zakup towaru otrzymana po 4 miesiącach

18 lipiec 2013 - 10:57

Proszę o pomoc. Prowadzę KPiR, usługi budowlane. Co zrobić gdy otrzymałam FV za zakup materiałów budowlanych po upływie 4 miesięcy od jej wystawienia (termin odliczenia vat minął). Pracownik miał tą fakurę wcześniej tylko mi nie dał bo sie zawieruszyła. Co można zrobić by odliczyć vat a nie musieć korygować deklaracji VAT? Bo do dochodowego bez problemu może iść w miesiącu w którym otrzymałam?


miejsce wykonywania pracy poza siedzibą firmy

08 lipiec 2013 - 17:07

Witam,

 

Mam pytanie. Firma budowlana X wykonuje roboty budowlane w miejscowości Y (odległej od siedziby firmy o 500km), chce więc zatrudnić inżyniera budowy mieszkającego w miejscowości Y żeby nadzorował tam prace. Czy można z nim zawrzeć umowę o pracę i wpisać miejsce wykonywania pracy: miejscowość Y i czy skoro pracownik tam mieszka nie będzie musiał otrzymywać np. diet ze względu na to że nie pracuje w siedzibie firmy? W miejscowości Y nie ma żadnego biura, żadnego oddziału, nad tym pracownikiem nikt nie będzie sprawował nadzoru, czy w takiej sytuacji w ogóle można zawrzeć umowę o pracę czy raczej trzeba umowę zlecenia?


80% minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy

27 październik 2012 - 14:41

Witam, chcę zatrudnić pracownika na pół etatu i płacić mu 80% minimalnego wynagrodzenia z racji pierwszego roku zatrudnienia tylko mam pewne wątpliwości. Otóż w doświadczeniu w CV ma wpisany 5-miesięczny staż z urzędu pracy więc 80% minimalnego mogę mu płacić jeszcze przez 7 miesięcy? łącznie może być 12 m-cy, nie musi być ciągłości? np. 5 miesiecy stażu odbył w 2011 roku a teraz ja chce go zatrudnić to dalej przysluguje mi ulga przez 7 m-cy?Problem jest jeszcze taki, że chciałam mu wystawić umowę na czas określony na rok, to mogę w umowie zaznaczyć że wynagrodzenie za pierwsze 7 m-cy wynosi 80% minimalnego a w kolejnych miesiącach 100%? Nie wiem czy można w umowie odrazu ustalać różne poziomy wynagrodzenia w różnych okresach...I jeszcze jedno pytanie, bo oprócz tego stażu przez 10 dni pracował na umowie zlecenia (po ukończeniu studiów), w czasie studiów tez miał parę sezonowych prac na umowe cywilnoprawną oraz praktyki studenckie. Mam wątpliwości czy te okresy tez nie wliczają się do pierwszego roku zatrudnienia? W ustawie jest napisane że do pierwszego roku zaliczane są wszystkie okresy za które były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Na praktykach studenckich i na umowach cywilnoprawnych w czasie studiów raczej się składek nie odprowadza prawda? (bo wtedy społeczne płaci szkoła?) ewentualnie ta dwutygodniowa umowa zlecenia wykonywana już po ukończeniu studiów mogłaby się wliczać i wtedy ja mogłabym mu dać 80% minimalnego wynagrodzenia przez 6m-cy i 20dni?Bardzo proszę o pomoc, sprawa jest pilna