Skocz do zawartości


r4fall

Rejestracja: 07 gru 2018
Poza forum Ostatnio: gru 17 2018 07:48
-----

Moje tematy

Darowizna samochodu w JDG a podatek VAT

07 grudzień 2018 - 11:08

Cześć,

 

Prowadzę działalność gospodarczą i aktualnie mam problem z interpretacją zapisów dot. podatku VAT w przypadku darowizny auta będącego środkiem trwałym w działalności.

04.2015 zakupiłem za 20 000 PLN używane auto od firmy (naliczone 23% VAT) i wprowadziłem je do ewidencji środków trwałych. Ponieważ w tamtym okresie korzystałem ze zwolnienia z VAT ze względu na limit obrotu, nie mogłem odliczyć VAT i cała kwota brutto stanowiła dla mnie koszt uzyskania przychodu. Amortyzacja ze stawką 40%, ostatni odpis 10.2017.

12.2016 zarejestrowałem się jako czynny płatnik VAT i od tamtej pory odliczałem 50% VAT od wydatków związanych z zakupem paliwa i innych związanych z używaniem auta (myjnia, filtry, oleje, itd.).

 

Aktualnie chciałbym auto podarować żonie. Wiem, że darowizna nie stanowi dla mnie przychodu, więc nie będzie to powodować zwiększenia kwoty należnego podatku dochodowego. Ale nie wiem, czy muszę od aktualnej wartości auta odprowadzić VAT. Wyczytałem coś takiego:

 

 

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne darowizny,
jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

 

Z powyższego wynika, że jeżeli przysługiwało mi prawo do odliczenia VAT naliczonego w części jak lub w całości w momencie zakupu samochodu, to konieczne jest ich opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

 
Ale czy w momencie zakupu auta przysługiwało mi prawo do odliczenia VAT jeżeli nie byłem wtedy zarejestrowany jako czynny płatnik VAT (zwolnienie ze względu na limit obrotu)?
 
Prośba o pomoc w temacie.
 
Pozdrawiam