Skocz do zawartości


Hagor

Rejestracja: 04 sty 2018
Poza forum Ostatnio: mar 04 2018 12:53
-----

Moje posty

W temacie: Zaksięgowanie udzielonej pożyczki

09 styczeń 2018 - 18:49

Dziękuję za odpowiedź, teraz rozumiem :)


W temacie: Zaksięgowanie udzielonej pożyczki

07 styczeń 2018 - 12:11

Ale skoro rozbijemy zaksięgowaną kwotę pożyczki wraz z odsetkami z konta Rozrachunki z tyt. pożyczek, na konta analityczne kwota pożyczki oraz odsetki, to jak w momencie spłaty odsetek zaksięgować przychód, skoro zarówno na koncie analitycznym "odsetki" jak i "przychód finansowy" zapis wystąpi po stronie Ma.


W temacie: Zaksięgowanie udzielonej pożyczki

06 styczeń 2018 - 14:52

"Wiem, że nikt tak nie księguje " - a skąd wziąłeś taki przykład księgowania ?

Z książki ( nie jestem księgowym a tylko się uczę)

 

Rzeczywiście wydaje się to być bardziej czytelne, ale z drugiej strony istnieje też takie konto jak 140-2 Weksle ( Wykaz kont zaczerpnięty z materiałów pomocniczych). A więc skoro pożyczka zabezpieczona jest wekslem (nie wiem czy w praktyce tak jest) to nie powinno się tego zaksięgować na takim koncie ?.

Jeśli chodzi o udzielną pożyczkę, to na koncie" pożyczki udzielone" zaksięgować kwotę pożyczoną czy kwotę pożyczoną + należne odsetki?


W temacie: Zaksięgowanie udzielonej pożyczki

04 styczeń 2018 - 23:29

Dziękuję za odpowiedź :)

Takie właśnie odpowiedzi otrzymywałem, tylko nie rozumiem dlaczego miałoby to być księgowane na koncie rozrachunkowym, razem z rozrachunkami z firmą x,y,z. a nie zaksięgowane na koncie inwestycji firmy. Dokładniej chodzi mi o czytelność tego zapisu. Bo przecież jeśli firma będzie chciała przejrzeć wszystkie swoje inwestycje krótko i długoterminowe, powinno to znajdować się chyba w jednym miesjcu. Wiem, że nikt tak nie księguje ale dopiero się uczę i tym bardziej chciałbym wiedzieć dlaczego się mylę.

Pozdrawia.