Skocz do zawartości


gosia kadry

Rejestracja: 28 cze 2017
Poza forum Ostatnio: wrz 10 2020 18:33
-----

Moje posty

W temacie: Brak ubezpieczenia a poród

31 maj 2020 - 12:44

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Pisałam już trochę p tum tutaj,ale chodzi jeszcze o kwestie ubezpieczenia zdrowotnego wiec z góry przepraszam ze poruszam temat ponownie..Sytuacja wyglada tak,że zanim zaszłam w ciąże byłam zatrudniona na czas określony do 30.04.2020..oczywiście umowa miała mi zostać przedłużona do dnia porodu,ale 12.03.2020 firma sądownie ogłosiła upadłość i początkiem kwietnia dostałam świadectwo pracy (niestety brak tam informacji o upadłości firmy, pisałam wniosek o sprostowanie,ale pozostawiono to bez odpowiedzi). Od listopada przebywam na zwolnieniu chorobowym, które mam niestety do jutra. Jutro tj 01.06 lub we wtorek (02.06) mam się zgłosić do szpitala na wywoływanie porodu, ponieważ jestem już po terminie. Czy w takim razie skoro nie będę już ubezpieczona będę musiała płacić za poród? Jak to wyglada? Bardzo proszę o pomoc

 

Osoba, która nie jest ubezpieczona ma prawo do darmowego porodu, ponadto ma też prawo do bezpłatnej opieki medycznej także w połogu (6 tygodni od porodu). Jeśli jednak masz możliwość to zgłoś się do ubezpieczenia zdrowotnego przy ojcu dziecka u jego pracodawcy. Ponadto warto zadzwonić do zusu i przedstawić im swoją sytuację. Jeśli firma została zlikwidowana należy ci się zasiłek macierzyński.

 

I pamiętaj niech szpital wystawi ci zwolnienie lekarskie, żeby była ciągłość i ani jednego dnia przerwy. Szpital wystawia to już po porodzie (może wystawić zwolnienie obejmujące dni wstecz) przy wyjściu ze szpitala. Gdyż tylko jeśli będziesz w trakcie pobierania zasiłku chorobowego na dzień porodu przysługuje ci prawo do macierzyńskiego po likwidacji zakładu pracy.


W temacie: Zagrozona ciaza

27 kwiecień 2020 - 09:50

Tak tylko urlop ojcowski chcialem dopiac do urlopu wypoczynkowego jako kontynuacja. Dzis zona wrocila po ciezkiej cesarce z trauma. Dodatkowo w domu jest 4 letni urwis.Szpital zaproponowal wykorzystac opieke nad starszym synem.Jutro zadzwonie do przychodni wykorzystam teleporade.Zobaczymy co z tego wyjdzie.

jeśli 4-latek chodził do przedszkola to możesz wziąć opiekę na niego z tytułu dodatkowej puli opieki na dziecko ze względu na koronawirusa


W temacie: zasiłek opiekuńczy covid -19

27 kwiecień 2020 - 09:35

Zasiłek jest wypłacany bezpośrednio przez pracodawcę ( powyżej 20 pracowników) 

czy wniosek o ten zasiłek zostaje tylko u pracodawcy, czy dodatkowo musi być wysłany do ZUS

 

Tylko u pracodawcy. 


W temacie: Zagrozona ciaza

26 kwiecień 2020 - 20:02

Witam. Zona byla w zagrozonej ciazy nie chodzonej. Jako maz otrzymalem pod koniec ciazy 14 dni opieki nad nia. Po zakonczonej opiece otrzymalem 14 dni opieki nad synem z powodu ciazy zagrozonej nie chodzonej. Od 20 do 30 kwietnia jestem na urlopie i od 1 do 10 maja jestem wystawiony do pracy a od 11 do konca maja mam znowu orlop. Zona urodzila corke 23 kwietnia w czwartek. Jaka opieke moge zastosowac by od 1 do 10 maja posiedziec w domu i pomoc zonie.

urlop ojcowski na nowonarodzone dziecko, wymiar albo 7 dni albo 14 dni


W temacie: Koniec umowy okresowej a zwolnienie lekarskie

21 kwiecień 2020 - 20:53

Zatrudnienie na okres próbny od 10.02.2020 do 30.04.2020. Od 28.02.2020 zwolnienie lekarskie (wypadek przy pracy). Kontynuacja zwolnienia w marcu, kwietniu aż do 28 maja... Umowa nie zostaje przedłużona.

 

Czy pracodawca ma prawo nie przedłużać umowy, gdy umowa wygaśnie wyrejestrować z ubezpieczeń i wystawić świadectwo pracy? Trzeba wtedy powiadomić ZUS? Jak postąpić w takiej sytuacji?

 

Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji.

 

Tak, umowa się zakończy 30 kwietnia. Pracodawca nie ma obowiązku dawać nowej. Wydaje świadectwo i dalszą wypłatę zasiłku za zwolnienia lekarskie po ustaniu stosunku pracy przejmuje zus. Pracodawca musi wskazać w Z-3 do kiedy trwała umowa.