Skocz do zawartości


ZosiaA

Rejestracja: 16 maj 2012
Poza forum Ostatnio: wczoraj, 17:15
***--

#988966 Praca na urlopie - co z wynagrodzeniem?

Napisane przez ZosiaA w 13 luty 2014 - 15:52

To akurat należało ustalić z pracodawcą wtedy, kiedy cię prosił, w mojej ocenie te dni powinny być dniami pracy a nie urlopowymi




#988808 nowe druki sprawozdań budż. a spr. za styczeń?

Napisane przez ZosiaA w 13 luty 2014 - 09:18

A ty gościu co na Forum "próbujesz"?




#988010 zwolnienie

Napisane przez ZosiaA w 10 luty 2014 - 13:48

nuc nie pisz głupot!Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za okres niezdolności pracownika do pracy trwającej łącznie 33 dni w ciągu danego roku kalendarzowego.Nie ma znaczenia czy okres 33 dni trwa w sposób ciągły czy przerywany, ponieważ dotyczy on 33 dni w danym roku kalendarzowym co oznacza, że okres 33 dni od 1 stycznia liczy się na nowo. 




#986768 jubileuszka

Napisane przez ZosiaA w 04 luty 2014 - 13:02

Taki zdrobniały pewnie skrót od "nagrody jubileuszowej" Dołączona grafika




#99826 zaangażowanie w paragrafach 6050,6060

Napisane przez ZosiaA w 25 maj 2012 - 09:05

Powoli,jeszcze raz:1) "przekracza się plan finansowy przy $ 4210" - to znaczy po stronie wydatków?2) "zaangazowanie tylko materiały zakupione i te które ida na magazyn i te bezpośrednio w koszty i dlatego zaangazowanie wychodzi większe od planu," - tego wcale nie rozumiem,zaangazowanie ksiegujesz z wydatków i z kosztów?


#99800 ZFŚS

Napisane przez ZosiaA w 25 maj 2012 - 08:34

Nie ma również przeszkód prawnych, aby pracodawca podjął kroki zmierzające do corocznej weryfikacji liczby osób, na które powinien dokonać odpisu dodatkowego. Odpowiednie zapisy w tej kwestii powinny się znaleźć w regulaminie Funduszu. Pracodawca może uzależnić przyznanie świadczeń z Funduszu emerytom lub rencistom - byłym pracownikom zakładu od złożenia przez nich oświadczenia np. o uzyskiwanych dochodach, a nawet ich udokumentowania poprzez przedstawienie ostatniego odcinka emerytury lub renty (art. 8 ust. 1 i 2 ustawy).W ten sposób uzyskuje aktualną informację czy były pracownik-emeryt nie utracił uprawnienia do korzystania z Funduszu oraz jaka jest jego sytuacja bytowa.


#97321 Urlop wypoczynkowy

Napisane przez ZosiaA w 16 maj 2012 - 07:27

Nie ma -potwierdzam