Skocz do zawartości

Zdjęcie

ZUS IWA

wróć do serwisu Księgowość 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 10:50

czy ktoś mi może wyjaśnić dlaczego w ZUS IWA nie wykazuje sie osób ktore pobierały zasiłek macierzyński natomiast wykazuje sie osoby ktore caly miesiac były np na zasiłku chorobowym ?

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 10:55

pewnie dlatego,że zasiłek macierzyński mało ma wspólnego z chorobą Dołączona grafika

#3 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 11:05

albo dlatego ze na macierzyńskim składki płaci budżet? :)

#4 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 11:32

a co zrobić np gdy w m-cu lutym oprócz zasiłku macierzyńskiego została wypłacona 13-tka - wtedy liczyc ta osobe do liczby ubezpieczonych czy nie?

#5 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 11:41

ktoś pomoże rozwiązać mój dylemat :)

#6 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 11:58

nikt nie podpowie :)

#7 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 16 styczeń 2013 - 12:09

Pytałam o podobny przypadek w ZUS-ie - podobny, bo chodzi o osobę będącą cały m-c na bezpłatnym i dostała w tym m-cu "13" i uzykałam odpowiedź że mam tej osoby nie doliczać do liczby ubezpieczonych...co mnie bardzo zdziwiło....

#8 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 12:12

moim zdaniem powinno sie doliczyć, bo składka na wypadkowe została odprowadzona od tej 13-tki ...a Pani w Zus-ie tłumaczyła to jakoś?

#9 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 16 styczeń 2013 - 12:24

Generalna zasada to nie fakt odprowadzenia składki tylko podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu.

#10 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 12:31

tak też myślałama może Ty Glusiu odpowiesz mi na pytanie dlaczego nie wliczmy osób na zasiłku macierzyńskim a wliczamy na np na chorobowym? czy mój tok rozumowania ze wstepu postu ze skłądki płaci Budzet państwa za okres urlopu macierzyńskiego jest prawidłowy Twoim zdaniem?

#11 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 16 styczeń 2013 - 12:42

Myślę,że moje zdanie w tej kwestii jest najmniej istotne Dołączona grafika może Twpje rozumowanie jest słuszne tylko "co ma piernik do wiatraka" co składki opłacone z budżetu (emerytalna i rentowa) mają do informacji o podleganiu ubezp. wypadkowym????

#12 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 12:47

dla mnie ma duze znaczenie :)a piernik do wiatraka ma tyle ze staram sie sobie logicznie wytlumaczyc dlaczego macierzynskie odliczamy a chorobwe wliczamy? nie ma w tym logiki po prostu dla mnie :)

#13 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 16 styczeń 2013 - 12:59

W takim razie ja tego nijak nie rozumiem i nie potrafię wytłumaczyć...Dołączona grafika Po co robic różnice jesli i to zasiłek i to?? Dołączona grafika Kolejny bubel poprostu

#14 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 13:01

to jestesmy już dwie "nierozumiejące" :)pozdrawiam

#15 Asinta

Asinta

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapodkarackie

Napisano 17 styczeń 2013 - 09:48

Moje drogie Panie, to jak ZUS określił wyłączenia w kwalifikowaniu osób do wyliczeń ZUS IWA jest delikatnie mówiąc debilizmem totalnym Dołączona grafika próbowałam to analizować na milion sposobów i tam po prostu logiki nie ma, dochodzę do wniosku że chodzi chyba tylko o tym by jak zwykle była możliwość różnych interpretacji a co za tym idzie by w czasie kontroli ZUSu coś nam zarzucić....
Wg ZUSu
Ustalając liczbę ubezpieczonych nie uwzględnia się osób:
• które podlegały ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu (np. osoby wykonujące pracę nakładczą),
• które przez cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź też zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej,
• za które za dany miesiąc zostały rozliczone składki lub wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych (w miesiącu, za który składany jest imienny raport za daną osobę, jeżeli nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu ani przez jeden dzień) - dotyczy to m.in. osób, którym po ustaniu zatrudnienia zostało wypłacone świadczenie podlegające oskładkowaniu - np. wyrównanie wynagrodzenia.
Pierwsza i trzecia opcja jest w miarę logiczna, a druga...hmmm.....
U mnie w jednostce była np. w tym roku taka sytuacja, że pracownik był na urlopie bezpłatnym w okresie: 03.09-30.09.2012, wynagrodzenie za ten miesiąc wyniosło 0,00 bo pierwszy i drugi dzień września to dzień wolny od pracy, wypadkowa za ten miesiąc też była 0,00 ale...... pracownika do IWA za miesiąc wrzesień musiałam uwzględnić ;-)
Poza tym się zastanawiam co to jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego????? Jeśli u mnie nauczycielka przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą, przed porodem była na zasiłku chorobowym później na zasiłku macierzyńskim, to ten chorobowy mogę potraktować jak: zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego???? Bo faktycznie wysokość była ta sama ;-)
Następna sytuacja, mam pracownika zatrudnionego na zleceniu na okres od września do grudnia, wypłata jednorazowa w grudniu, za miesiące 09-11 wysyłam za tego pracownika raporty zerowe, ale do IWY go wliczam za 09-11??? No ja wliczyłam, ale czy to ma sens, nie wiem...
Dołączona grafika

#16 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 17 styczeń 2013 - 10:16

"W przypadku, gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego."

#17 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 17 styczeń 2013 - 10:19

Co do drugiego przypadku to - dobrze zrobiłaś (według ZUS-u) wliczając tego zleceniobiorcę do liczby ubezpieczonych, ale proponuję nie doszukiwać się w tym sensu Dołączona grafika

#18 Asinta

Asinta

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapodkarackie

Napisano 17 styczeń 2013 - 11:44

"W przypadku, gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego."

ooo dzięki za wyjaśnienie :-)

#19 Asinta

Asinta

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapodkarackie

Napisano 17 styczeń 2013 - 11:45

Co do drugiego przypadku to - dobrze zrobiłaś (według ZUS-u) wliczając tego zleceniobiorcę do liczby ubezpieczonych, ale proponuję nie doszukiwać się w tym sensu Dołączona grafika

no ja już od jakiegoś czasu sensu w tym nie szukam, po prostu robię wg wytycznych i nie wnikam za bardzo, nie analizuję, bo zwariować idzie Dołączona grafika

#20 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 17 styczeń 2013 - 12:17

to rozumiem ale pytanie jest - kto wtedy wypłaca taki zasiłek? ZUS???

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych