Skocz do zawartości


Zdjęcie

ITS: Nowe fotoradary sfotografują przód i tył auta


wróć do serwisu Logistyka 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Logistyka

Admin Logistyka

  Admin Logistyka

 • Administratorzy forów
 • 314 postów

Napisano 15 styczeń 2013 - 16:45

Na polskich drogach już niebawem pojawi się 300 nowych fotoradarów - informuje Inspekcja Transportu Drogowego. Fotoradary będą robić zdjęcia nie tylko przodów, ale też tyłów samochodów. Powrót do artykułu: ITS: Nowe fotoradary sfotografują przód i tył auta

#2 Guest_tomek

Guest_tomek
 • Goście

Napisano 17 styczeń 2013 - 21:04

tak ITD robi zdjęcia z ukrycia i zarabia dla Państwa ... https://www.youtube....h?v=RyGflaVM6tw

#3 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 17 styczeń 2013 - 23:53

Podstawy prawne działania Inspekcji Transportu Drogowego w zakresie ujawniania wykroczeń drogowych za pomocą fotoradarów

Działalność Inspekcji Transportu drogowego w przedmiocie rejestracji wykroczeń drogowych za pomocą fotoradarów oraz jej dalsze działania związane z czynnościami kontrolnymi, wyjaśniającymi oraz kierowaniem wniosków do sądu określone zostały w kilku aktach prawnych.

Należą do nich :

-ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.),
-ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 848, z późn. zm.),
-rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2011 r. w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego oraz pracownikom Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz. U. Nr 135, poz. 790, z późn. zm.),
-rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego oraz pracownikom Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Zgodnie z art.129 g ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym :

wykonując zadania, o których mowa w ust. 1 (ujawnianie za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pasie drogowym dróg publicznych następujących naruszeń przepisów ruchu drogowego:
- przekraczania dopuszczalnej prędkości,
- niestosowania się do sygnałów świetlnych - z zastrzeżeniem art. 129b ust. 3 pkt 3, należy do Inspekcji Transportu Drogowego)

- Inspekcja Transportu Drogowego:

1) rejestruje obrazy naruszeń przepisów ruchu drogowego i przetwarza do celów określonych w niniejszej ustawie obraz pojazdu, którym naruszono przepisy ruchu drogowego, oraz wizerunek kierującego pojazdem, jeżeli zo-stał on zarejestrowany oraz dane obejmujące:
a) numer rejestracyjny pojazdu, którym naruszono przepisy, datę, czas oraz określenie miejsca popełnienia naruszenia,
c) rodzaj naruszenia,
d) dane właściciela lub posiadacza pojazdu lub kierującego pojazdem,
e) numer identyfikacyjny urządzenia rejestrującego;


2) w postępowaniach w sprawach o wykroczenia, o których mowa w ust. 1, prowadzi czynności wyjaśniające, kieruje do sądu wnioski o ukaranie, oskarża przed sądem oraz wnosi środki odwoławcze – w trybie i zakresie określonych w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

#4 Guest_Sowisław

Guest_Sowisław
 • Goście

Napisano 18 styczeń 2013 - 11:54

Czy nadal jeszcze ktoś wierzy, że fotoradary mają poprawić bezpieczeństwo? Bo kierowcy na pewno nie. Każdy ma jakąś określoną wytrzymałość na bezsensowne pomysły. Nie dziwi mnie popularność anty radarów. Ja jeżdżę akurat z yanosikiem bo tanio wychodzi. Naprawdę nie wiem ile kasy na mandaty tracą ludzie, którzy jeżdżą bez żadnej pomocy...

#5 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 21:22

Projekt rozporządzenia w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące

Panie Sowisławie, władza próbuje zmierzyć się z Pana wątpliwościami.


15 stycznia 2013 r. do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące.

Dotychczasowe przepisy (jak podaje www.transport.gov.pl) -rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące nie dawały podstaw do weryfikacji lokalizacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących, zainstalowanych przed 28 czerwca 2011 r. Ponadto spod warunków lokalizacji określonych w ww. rozporządzeniu wyłączone były fotoradary zainstalowane w pasie drogowym dróg publicznych przed 28 czerwca 2011 r., niebędące w użytkowaniu Inspekcji Transportu Drogowego. Nowe przepisy wprowadzą obowiązek oceny lokalizacji, co jest szczególnie istotne w przypadku urządzeń rejestrujących zainstalowanych przed 28 czerwca 2011 r.

Projektowane przepisy wprowadzają cykliczny (40 miesięcy) okres weryfikacji zasadności lokalizacji tych urządzeń. Lokalizacja zostanie uznana za spełniającą warunki określone w rozporządzeniu na kolejne 40 miesięcy po sporządzeniu analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego potwierdzającej jej zasadność.
Kolejny wniosek o potwierdzenie zasadności lokalizacji fotoradaru, zaopiniowany przez właściwego komendanta wojewódzkiego Policji, będzie składany na dwa miesiące przed upływem terminu 40 miesięcy.

Przepisy te pozwolą efektywniej wykorzystać stacjonarne urządzenia rejestrujące i powinny wyeliminować lokalizacje urządzeń rejestrujących, w których ich użytkowanie ma znamiona wyłącznie komercyjnego wykorzystania.

#6 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 19:52

Pieniądze z fotoradarów mają trafić na drogi

Jak zapowiedział Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak podczas konferencji prasowej w Sejmie - pieniądze z fotoradarów trafią na budowę dróg.

Fragment wypowiedzi ministra (MTBiGM ( 24.01.2013) :

,,Wspólnie z Ministrem Finansów zakończyliśmy prace nad projektem zmiany ustawy o Krajowym Funduszu Drogowym tak, aby wszystkie dochody z budowanego sytemu automatycznego nadzoru nad ruchem (GITD), czyli z fotoradarów, zasiliły budowę dróg czyli Krajowy Fundusz Drogowy.
Liczę na to, że to zamknie tę pustą dyskusję o tym, iż celem budowania systemu fotoradarowego w Polsce był cel zasilenia budżetu. Te pieniądze w stu procentach zasilą Krajowy Fundusz Drogowy, z którego budujemy nowe drogi i autostrady.
To przywróci dyskusję na właściwe tory, żebyśmy rozmawiali jak zmniejszać liczbę zabitych na drogach, jak wspierać system bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak wdrażać w życie Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który zakłada cztery główne elementy: inżynierię, nadzór, edukację i ratownictwo.
W przyszłym tygodniu trafi do Sejmu ustawa wspólnie wypracowana z Ministrem Finansów, o tym, że wszystkie pieniądze z fotoradarów (GITD) będą przeznaczane na budowę dróg’’.


#7 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 1138 postów
 • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 26 styczeń 2013 - 16:01

Witajcie !Moim zdaniem formuła w której środki pochodzące z fotoradarów finansowałyby budowę dróg jest nieporozumieniem.Obecnie gminy mają obowiązek przekazywania ww. środków na tzw. "poprawę bezpieczeństwa" i to jest właściwe - bo realnie może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze (poprzez budowę sygnalizacji świetlnej, przejść dla pieszych, wysepek, szkolenia dla dzieci, kupowanie dla nich odblasków etc.) - to realnie wpłynie na bezpieczeństwo takich drogach jak gminne.Natomiast wielkość środków przeznaczanych na budowę dróg jest wystarczająca jednym mankamentem jest prawo - jakoś nikt przez tyle lat nie widzi potrzeby zmiany w przetargach na budowę dróg.Wiadomo kto wygra taki przetarg- ten kto zaoferuje najniższą cenę - ale czy naprawde cena jest tu kluczowa ?Dlaczego nie bieże się pod uwagę stosunku cena/jakość wykonania i nie wybiera właśnie takiej oferty - czy np. kupując w sklepie wybieracie to co najtańsze ? Chyba raczej porównacie stosunek cena jakość wiedząc, że nie kupicie czekolady za 1 zł - bo to nie jest czekolada - macie świadomość, że jest to wyrób czekoladopodobny który podszywa się pod czekoladę bo za taką cenę nie da się wytworzyć takiego produktu.Tak właśnie jest z drogami u nas w Polsce buduje się nie drogi a wyroby drogopdobne które po 3 miesiącach trzeba łatać albo zrywać i robić na nowo.W ogóle przetarg na budowę drogi moglibyśmy wygrać zakładając we trzech spółkę i zatrudniając specjalistę od zamówień publicznych nie mając przy tym ani maszyn ani pieniędzy ani doświadczenia- jak ? - zatrudniając ludzi z tymi kompetencjami, wypożyczając sprzęt i zaciagając kredyty - bylebysmy podali najniższą cenę którą następnie w nieskończoność byśmy renegocjowali budując jednocześnie drogę z najtańszych dostępnych materiałów.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

 

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

 

Q <klik>


#8 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 26 styczeń 2013 - 17:17

Poprawa stanu polskich dróg

Nie ma rozdźwięku między partią rządzącą, a opozycją w zakresie powyższej omawianego zagadnienia.
Jak czytamy na stronie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość (26.01.2013)-

,,Rząd Donalda Tuska chce ratować budżet wpływami z mandatów drogowych. Dlatego rząd zamierza „obsiać” Polskę siecią fotoradarów i uczynić z nich narzędzia łupienia kierowców. Prawo i Sprawiedliwość stanowczo sprzeciwia się takim sposobom traktowania kierowców. Fotoradary powinny służyć ograniczeniu wypadków i ofiar śmiertelnych, a nie gnębieniu kierowców. PiS przygotowało nowelizację prawa o ruchu drogowym, która ma powstrzymać plany rządu.
Nowelizacja zakłada, że fotoradary będą mogły być ustawiane tylko w miejscach, w których dochodzi do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. Dodatkowo ustawa przygotowana przez PiS uniemożliwia Inspekcji Transportu Drogowego umieszczania fotoradarów w radiowozach oraz samolotach i śmigłowcach. „Ruchome” fotoradary, którymi dysponuje policja są wystarczającą formą ścigania piratów drogowych. Inspekcja Transportu Drogowego nie powinna mieć prawa do prowadzenia kontroli za pomocą pojazdów z fotoradarami.

Dodatkowo Prawo i Sprawiedliwość chce zlikwidowania tzw. liniowego pomiaru prędkości czyli mierzenia prędkości na odcinku drogi pomiędzy bramkami. To rozwiązanie obliczone jest ewidentnie na nieuzasadnione „wyciąganie” pieniędzy od kierowców.

PiS w swojej nowelizacji przewiduje również aby pieniądze z mandatów za przekroczenie prędkości w całości były przeznaczone na poprawę stanu polskich dróg i towarzyszącej infrastruktury drogowej.

#9 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 1138 postów
 • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 30 styczeń 2013 - 07:16

Witam !tak apropo formuły w której fotoradary finansują "budowę" autostrad:http://serwisy.gazet...autostrady.html

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

 

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

 

Q <klik>


#10 Adam11

Adam11

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 18 postów

Napisano 09 luty 2013 - 23:27

Inspekacja miała się zakmowac transportem ciężarowym,a zajmuje sie w tej chwili fotoradarami.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych