Skocz do zawartości

Zdjęcie

Umowa na czas określony a ciąża

umowa ciąża

wróć do serwisu Kadry 148 odpowiedzi w tym temacie

#41 sylwia1302

sylwia1302

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 22 styczeń 2013 - 20:16

Dziękuje za pomoc. Pozew napisany.Jutro zanoszę.Co ma być to będzie.

#42 Nieprzytomna87

Nieprzytomna87

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 06 luty 2013 - 17:56

Witam serdecznie.Może ktoś z Państwa będzi mógł mi pomóc.Mianowicie jestem pracownikiem zatrudnionym na czas określony do 21 listopada 2013r. Obecnie jestem w ciąży a termin porodu mam wyznaczony na 28 czerwca 2013r. Chciałabym uzyskać informację o tym nowym urlopie macierzyńskim a dokładniej tym dodatkowym tzw.rodzinnym czyli dodatkowym 26 tygodniowym urlopie.Ponieważ umowa mi się kończy 21 listopada to nie wiem czy będę mogła zdeklarować się przez porodem o roczny urlop macierzyński i otrzymywać 80% zasiłku czy poprostu akurat skończe urlop macierzyński 20 tygodniowy i to koniec moich praw. Bardzo dziękuję za odpowiedź i mam nadzieję, że w miarę logicznie napisałam o co mi chodzi.Pozdrawiam

#43 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 06 luty 2013 - 18:19

Z chwilą zakończenia stosunku pracy będziesz osobą bezrobotną, ale z prawem do zasiłku macierzyńskiego. Po 21 listopada obowiązek wypłaty zasiłku macierzyńskiego przejmie ZUS, będzie wypłacał przez cały okres wynikający z kodeksu pracy jako czas urlopu macierzyńskiego.

#44 Nieprzytomna87

Nieprzytomna87

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 luty 2013 - 08:22

Z chwilą zakończenia stosunku pracy będziesz osobą bezrobotną, ale z prawem do zasiłku macierzyńskiego. Po 21 listopada obowiązek wypłaty zasiłku macierzyńskiego przejmie ZUS, będzie wypłacał przez cały okres wynikający z kodeksu pracy jako czas urlopu macierzyńskiego.

Ale to także dotyczy tego nowego okresu, który ma wejść w życie 1 września?Czyli również będę dostawać zasiłek za ten dodatkowy okres rodzinny czyli dodatkowych 26 tygodni?Bo o to mi chodzi czy to już wiadomo, czy ten dodatkowy urlop jest tylko dla tych co dalej mają umowę czy może byc i dla tych co akurat się kończy ten 20 tygodni co obowiązuje obecnie?

#45 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 07 luty 2013 - 08:57

Urlop macierzynski jest taki sam 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 4 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego na wniosek matki za to ZUS wypłaci zasiłek macierzyński. Płatny urlop rodzicielski przysługuje wszystkim matkom, których ostatni tydzień ciąży wypada 1 września 2013 roku lub później. Urlop rodzicielski możemy podzielić na 3 części po minimum 8 tygodni każda. Należy go jednak wykorzystać zanim dziecko będzie miało rok.

#46 Nieprzytomna87

Nieprzytomna87

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 luty 2013 - 09:17

Urlop macierzynski jest taki sam 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 4 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego na wniosek matki za to ZUS wypłaci zasiłek macierzyński. Płatny urlop rodzicielski przysługuje wszystkim matkom, których ostatni tydzień ciąży wypada 1 września 2013 roku lub później. Urlop rodzicielski możemy podzielić na 3 części po minimum 8 tygodni każda. Należy go jednak wykorzystać zanim dziecko będzie miało rok.

No to super już mi ulżyło. Bałam się bo nie jestem na 100% pewna czy szef mi przedłuży umowę i wolałam się upewnić co mam dalej robić. Dziękuje bardzo już się trochę uspokoiłam:)Pozdrawiam

#47 ekgabi

ekgabi

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 27 luty 2013 - 16:02

WitamPodpisałam umowę na czas określony 03.02.2013 na rok czasu. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje pytanie brzmi czy pracodawca ma prawo zwolnić mnie przed 12 tygodniem ciąży czy jestem chroniona od momentu przedstawienia pracodawcy zaświadczenia że jestem w ciąży. Kolejne moje pytanie to czy jeżeli obecnie poszłabym na l4 i wrócę przed ukończeniem 12 tygodnia ciąży pracodawca może mnie zwolnić wiedząc że l4 zostało wydane przez ginekologa z powodu ciąży. Proszę o pomoc nie czuję się zbyt dobrze mam do tego fizyczną pracę a nie wiem czy jestem chroniona przed zwolnieniem od samego początku ciąży. Z góry dziękuję za odpowiedź.

#48 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 luty 2013 - 16:18

Skoro przedłożyłaś pracodawcy stosowne zaświadczenie od lekarza ,że jesteś w ciąży pracodawca nie może Cię zwolnić do zakończenia umowy,chyba ,że sama złożysz wypowiedzenie w terminie ustawowym albo za porozumieniem stron , wtedy cały okres zwolnienia lekarskiego oraz zasiłek macierzyński wypłaci Ci ZUS.

#49 ekgabi

ekgabi

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 27 luty 2013 - 16:25

Czyli rozumiem że nie ma znaczenia w którym tygodniu ciąży jestem. Od momentu przedstawienia zaświadczenia pracodawca nie ma prawa mnie zwolnić będąc na umowie o pracę na czas określony.

#50 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 27 luty 2013 - 16:38

12 tydzień ciąży dotyczy przypadku, gdyby umowa rozwiązała się z upływem czasu na jaki została zawarta, nie wypowiedzenia dłuższej umowy. Pracownicy w ciąży nigdy zwolnić nie wolno, chyba, ze zakład ulega likwidacji.

#51 Guest_ewelina

Guest_ewelina
  • Goście

Napisano 23 marzec 2013 - 14:46

Witam, mam takie pytania dotyczące mojej obecnej sytuacji.Pracuje na umowę na czas określony tj. do 15.01.2014 r.Obecnie jestem w 4 tygodniu ciąży, termin wyznaczony na grudzień.Jak urodzę idę na urlop macierzyński no i jak to będzie wyglądać w moim przypadku, od grudnia do stycznia będę jeszcze formalnie zatrudniona w firmie, kto będzie płacił za mój urlop macierzyński, do kiedy będzie trwała moja umowa z zakładem i ile moge wykorzystać tego urlopu. Czy po skończonym urlopie macierzyńskim moge wrócic do pracy.Z góry dzięki za jakieś info

#52 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 marzec 2013 - 15:21

Jeżeli termin porodu jest wyznaczony na grudzień ,a umowa o pracę trwa do połowy stycznia ,urlop macierzyński do zakończenia umowy będzie wypłacał zakład pracy .Ponieważ Twój termin porodu przypada później niż 17 marca 2013 roku możesz liczyć na dodatkowy urlop rodzicielski po urlopie macierzyńskim. Urlop macierzyński od września będzie 2013 trwał 26 tygodni / 20 podstawowy + 6 dodatkowy/, w czasie których dostajejesz 100% pensji. Po skończeniu urlopu macierzyńskiego możesz wziąć jeszcze 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Łącznie urlop macierzyński w 2013 roku będzie więc trwał rok (w tym urlop rodzicielski). Po zakończeniu umowy o pracę wypłatę zasiłku macierzyńskiego bedzie kontynuował ZUS .Po zakończonym zasiłku macierzyńskim możesz podjąć ponownie pracę,pod warunkiem ,że pracodawca podpisze ponownie z Tobą umowę , ewentualnie znajdziesz inną pracę.

#53 Guest_ewelina

Guest_ewelina
  • Goście

Napisano 24 marzec 2013 - 20:38

a czy ZUS może tez udzielić mi te dodatkowe 26 tygodni urlopu rodzicielskiego?

#54 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 25 marzec 2013 - 10:13

o rodzicielskim na razie nie wiemy prawie nic, bo istnieje w mediach, nie w rzeczywistości
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#55 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 28 marzec 2013 - 08:12

WItamJestem zatrudniona u swojego chłopaka w firmie i właśnie zaszłam w ciążę. Mam trochę problemów i lekarz chce mi dać zwolnienie. Moje pytanie : Czy ZUS będzie mi wypłacał wszelkie zobowiązania jeśli za jakiś czas wezmę ślub (;-) tak jak by ze swoim pracodawcą )?

#56 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 28 marzec 2013 - 09:26

oczywiście, że tak, jesli będziesz miała odprowadzane składki. Zmieni się tylko twój status i staniesz się osobą współpracującą
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#57 Guest_Klaudia

Guest_Klaudia
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 17:40

Witam, mam dość nietypową sytuację, będę nieskończenie wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości:) Otóż: jestem na umowie na czas określony do 25 maja. Tydzień temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Nie będę więc 25 maja w 3 miesiącu ciąży. Ale: z pewnego powodu mam już (od początku marca) podpisaną kolejną umowę na czas określony (oczywiście u tego samego pracodawcy) na okres roku (od 26 maja 2013 do 25 maja 2014). Moje pytanie jest proste: czy mogę bezpiecznie założyć, że już teraz mam umowę do 25 maja 2014 i czy jestem chroniona? Jestem na 99% pewna, że tak, ale ten 1 % spędza mi trochę sen z powiek. Będę wdzięczna za jak najszybszą odpowiedź.

#58 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 03 kwiecień 2013 - 18:17

Dziwne jest dla mnie podpisanie umowy z takim wyprzedzeniem, pracodawca mógł przedłużyć ją aneksem.

#59 Guest_Klaudia

Guest_Klaudia
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 18:24

Dla mnie też jest dziwne, stąd ten 1% niepewności

#60 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2013 - 17:56

Witam, wspólnie z partnerem planujemy ciążę, chciałabym się dowiedzieć jakby wyglądała moja sytuacja w przypadku zajścia w ciąże obecnie, jak wyglądałyby moje urlopy i kto by za nie płacił? biorąc pod uwagę, że jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do połowy grudnia i po l4 pracodawca napewno nie przedłużyłby mnie umowy, jedynie do dnia porodu. Proszę bardzo o odpowiedź ponieważ nie mam orientacji w danej tematyce.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: umowa, ciąża

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych