Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zaliczka na podatek dochodowy

zaliczka podatek dochodowy 2012 jak wyliczyć

wróć do serwisu Księgowość 54 odpowiedzi w tym temacie

#1 adikojot1

adikojot1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 18 marzec 2012 - 09:43

Witam Serdecznie,

Jestem tu nowy i proszę o wyrozumiałość Dołączona grafika

Prowadzę działalność gospodarczą ( zasady ogólne ) - mały zus.

Chciałbym wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy i od czytania i najróżniejszych sposobów rozbolała mnie głowa.

Czy ktoś mógłby prostymi słowami prostemu człowiekowi to wytłumaczyć .?

Podam przykład mojego wyliczenia :

Przychód narastająco - koszta narastająco od poczatku roku = dochód

32000 - 21000 = 11,000

Dochód - Składki na ubezpieczenia społeczne narastająco ( w moim przypadku 123,24 + 133,39 ) = Podstawa obliczenia podatku

11,000 - 256,63 = 10743,37

Podstawa obliczenia podatku * 18% = Kwota Podatku

10743,37 * 18% = 1933,81

Kwota Podatku - Kwota Wolna od Podatku = Podatek do zapłaty

1933,81 - 556,02 = 1377,79

Podatek do zapłaty można pomniejszyć o 7,75% podstawy naliczenia składki zdrowotnej ,a więc :

2828,31 * 7,75% = 219,19

1377,79 - 438,38 ( 219,19 narastająco dla każdego miesiąca ) = 939,41 ,a więc 939 PŁACIMY NA ZALICZKĘ .?

Z góry dziękuję za cierpliwość - jeśli zna ktoś lepszy wzór do obliczania samemu takich rzeczy bardzo proszę o wytłumaczenie Dołączona grafika - Przystępnym językiem.

pozdrawiam,

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2012 - 13:50

Nie ma lepszego wzoru, bo tylko ten jest prawidłowy. Z tym, że dochód do opodatkowania jak również zaliczkę na podatek trzeba zaokrąglić do złotówki.Ty dobrze to policzyłeś o ile te składki zapłaciłeś w styczniu i w lutym. Jeśli za styczeń zapłaciłeś w lutym to możesz odliczać tylko składki za styczeń,. bo odlicza się składki zapłacone.Czyli jeśli za luty zapłaciłeś w marcu, to dopiero wyliczając zaliczkę za marzec będziesz mógł odliczyć składki za luty.

#3 adikojot1

adikojot1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 18 marzec 2012 - 14:01

O i elegancko.Dziękuję UPRZEJMIE :)Jeszcze jedno pytanie - z trochę innej beczki..Prowadzę 1os DG - wystawiam FV za świadczenie usług marketingowo handlowych.Czy FV tytułem Usługa Gastronomiczna mogę zaliczyć do kosztów w kwocie netto .? I co z VAT .?Generalnie chodzi o to,że często spotykam się z klientami w restauracjach i ponoszę koszta - mało jednak sprecyzowane są informacje w sieci na ten temat.Z góry dziękuję.!

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2012 - 16:39

tu się mylisz wg mnie, bo akurat wydatki na usługi gastronomiczne są szeroko omawiane w różnych materiałachi wynika z nich, że zalicza się to reprezentacji, której nie można zaliczyć do kupVAT od usług gastronomicznych nie podlega odliczeniu, ale może być kosztem

#5 adikojot1

adikojot1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 18 marzec 2012 - 16:52

tu się mylisz wg mnie, bo akurat wydatki na usługi gastronomiczne są szeroko omawiane w różnych materiałachi wynika z nich, że zalicza się to reprezentacji, której nie można zaliczyć do kupVAT od usług gastronomicznych nie podlega odliczeniu, ale może być kosztem

Czyli jeśli mam załóżmy Fv na kwotę 200 netto to mogę ją wpisać do książki przychodów i rozchodów.Nie będę miał z tego tytułu nieprzyjemności w US .? Ja akurat nie kombinuję,ale z drugiej strony jak mam im udowodnić ,że byłem np z potencjalnym klientem ,a nie z rodziną na piątkowej kolacji .?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2012 - 17:09

chyba niedokładnie przeczytałeś mój komentarz, reprezentacji nie można zaliczyć do kup /tak napisałam/, a więc faktury się nie wpisuje do książki

#7 adikojot1

adikojot1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 18 marzec 2012 - 17:13

`hm.. czyli tak na prawdę nic mi po wydawanych pieniądzach na spotkaniach..Bo wynika z tego ,że VAT nie mogę odliczyć,a i FV zaliczyć do kosztów ,czy tak .?Czy jak :) .?Byłem ostatnio i mam właśnie takową FV za miesiąc luty kwota 200zł netto i wychodzi na to,że tak na prawdę to niepotrzebnie ją brałem .?

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2012 - 17:17

nie odlicza się VAT od usług gastronomicznych, ale mogą one być kosztem uzyskania przychodu, tak więc faktura jest potrzebna

#9 adikojot1

adikojot1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 18 marzec 2012 - 17:48

czyli jeśli jest kosztem uzyskania przychodu to powinienem ją uwzględnić w księdze przychodów i rozchodów w kwocie netto ,tak .?No ,bo logicznie jeśli wciągam ją w koszta to musi być gdzieś uwzględniona ,czy nie tak .?

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2012 - 19:38

sory, trochę niedokładnie napisałam, bo powinno być "nie odlicza się VAT od usług gastronomicznych, ale może ON być kosztem uzyskania przychodu"czyli podsumowując - usługi gastronomiczne to reprezentacja nkup, ale kwota podatku VAT zawarta na fakturze może być kup, i tylko VAT masz prawo wpisać do książki

#11 clue

clue

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 126 postów

Napisano 18 marzec 2012 - 21:24

Nie zgodzę się, że nie można zaliczyć kosztów spotkania z klientem do KUP, jeśli nie jest to nie wiadomo jaka kwota, która świadczyła by o zbyt wystawnym podejmowaniu gości, to jak najbardziej można taki wydatek zaliczyć do KUP. Spotkania z klientem jak najbardziej są związane z uzyskanie przychodu, na twoich barkach spoczywa jednak udowodnienie w razie kontroli, że faktycznie to spotkanie miało na celu uzyskanie przychodów w przyszłości.

#12 adikojot1

adikojot1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 18 marzec 2012 - 22:37

czyli ponawiam pytanie :Gdzie powinienem wpisać i w jaki sposób tę FV :]Panowie nie operujcie mi to słowem KUP ,bo ja jestem zielony :)

#13 clue

clue

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 126 postów

Napisano 19 marzec 2012 - 07:52

Moim zdaniem, możesz ująć fakturę brutto w KPiR, gdyż VAT nie podlega odliczeniu i w tym przypadku jest kosztem uzyskania przychodu (KUP).

#14 piotr-87

piotr-87

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 07 lipiec 2013 - 13:09

Witam, czytałem dużo o zaliczce na podatek dochodowy ale w tym temacie dowiedziałem się najwięcej bo jest napisane w zrozumiały sposób i umiem juz wyliczyć, ale mam jeszcze jedno pytanie. Od kwietnia prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i na małym ZUS-ie (wcześniej byłem bezrobotny). Przez 3 pierwsze miesiące nie miałem żadnych dochodów tylko wydatki na ZUS a w tym miesiącu będę miał dochód i chciałbym się spytać czy na zaliczkę na podatek dochodowy za obecny miesiąc będę mógł sobie odliczyć ZUS za poprzednie miesiące czy tylko za obecny miesiąc? 

Jeśli będę mógł uwzględnić ZUS z poprzednich miesięcy to dochód pomniejsze o ubezpieczenia społeczne 4x153,12 = 612,48 a wyliczona zaliczkę pomniejsze o kwotę wolną od podatku 556,02 i o 7.75 % podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne 4x(2908,13x7,75%)=872,44

Przykład:

Dochód w tym miesiącu to 8000

(8000-612,48)x18%=1329,75

1329,75-556,02-872,44=-98,71

Czyli za obecny miesiąc nie płaciłbym zaliczki na podatek dochodowy a w następnym miesiącu odliczył bym od zaliczki jeszcze 98,71zł.

Prosił bym o poradę czy dobrze wyliczam.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Ps. Nie jestem vatowcem.

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2013 - 15:09

[font="'courier new', courier, monospace;"]oczywiście będziesz mógł odjąć zapłacone składki, ale chyba 3 a nie 4, skoro zapłaciłeś je w maju, czerwcu i lipcu - masz na myśli wyliczenie podatku za lipiec, czy tak ?[/font]

#16 piotr-87

piotr-87

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 17:01

Dziękuje za odpowiedź. Tak za miesiąc lipiec będę obliczał zaliczkę na podatek dochodowy. Masz rację 3 składki a nie 4. Jak się będę rozliczał to może już będę po zapłaceniu 4 składki ale ten wydatek będzie w sierpniu więc nie będę mógł go uwzględnić w rozliczeniu za lipiec.

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie się moim pytaniem i za odpowiedź.

#17 piotr-87

piotr-87

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 12 lipiec 2013 - 20:52

Miałbym jeszcze jedno pytanie. Skoro we wcześniejszych miesiącach nie miałem żadnych przychodów a miał bym tylko wydatki, to czy przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za obecny miesiąc mogę od przychodów z obecnego miesiąca odjąć wydatki z poprzednich miesięcy?

Przykład:

Kwiecień   wydatek   500 zł.

przychód   0 zł.

Maj           wydatek     500 zł.

przychód   0 zł.

Czerwiec  wydatek       500 zł.

przychód   0 zł.

Lipiec wydatek 500 zł.

przychód 8000 zł.

Czyli zaliczkę na podatek dochodowy za lipiec obliczam od kwoty 6000 zł. czy od kwoty 7500 zł (pomijając ZUS)?

Mi się wydaje że od kwoty 6000 zł. bo liczy się chyba narastająco od początku roku ale chciałbym się upewnić.

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 lipiec 2013 - 21:45

[font="'courier new', courier, monospace;"]bardzo dobrze ci się wydaje, przychody i koszty liczy się narastająco[/font]

#19 kmlnvm

kmlnvm

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 11 styczeń 2016 - 02:16

wiem że odświeżam stary temat, ale nie ma sensu zakładania nowego,
w postach powyżej występuje kwota 556,02 o którą pomniejszany jest podatek dochodowy, rozumiem że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej czy też będąc osobą fizyczną można zrobić to jeden raz w roku?

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 styczeń 2016 - 23:25

Nie wiem co masz na myśli pisząc "jeden raz w roku".

Powyżej można przeczytać jak się wylicza zaliczkę na podatek przy dg w trakcie roku - prowadząc KPiR wszystko liczy się narastająco i 556,02 zł odlicza się w każdym miesiącu.

Będąc osobą fizyczną w trakcie roku samodzielnie nie wylicza się podatku i zaliczek, dopiero w zeznaniu rocznym licząc podatek odejmuje się kwotę ulgi. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zaliczka, podatek dochodowy, 2012, jak wyliczyć

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych