Skocz do zawartości

Zdjęcie

wynagrodzenie w umowie zlecenie

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Smialek

Smialek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 grudzień 2012 - 13:46

Witam,Bardzo proszę o pomoc. Czytam te przepisy i mam ciagle niejasności w swoim przypadku.Otóż jestem fryzjerem i chce pracować w „salonach piekności” i są dwie formy zatrudnienia: umowa zlecenie i własna działalność gospodarcza.Umowa zlecenie - Jestem umówiony z pracodawcą na wynagrodzenie zależne od tego ile będzie klientów, np. przychodzi klient i płaci 1000zł za fryzure. Ja załatwiam materiały i odliczam od tego tysiąca np. 300zł. Z pracodawcą mam dzielić się po połowie od kwoty 700zł (1000 od klienta minus materiały 300), czyli 350zł dla mnieI teraz moje pytania:Kto płaci mój ZUS? Nigdzie indziej nie pracuje.Kto płaci podatki do US?Od jakiej kwoty ten podatek będzie potracany? Od tysiaca zł czy od tych moich 350zł?Powiedzmy że przyjdzie 10 osób w miesięcu, wtedy wypłate powinienem dostać 3,5tys netto czy brutto?Działalność gospodarcza – ta sama sytuacja, tylko teraz ja płace podatki i ZUS to wiem, tylko podatek zapłacę od jakiej kwoty? Od 3,5tys czy od 10tys? Jak to wtedy rozliczać? Ze 350zł które daje pracodawcy to traktowac to jako zapłatę za uzycie jego salonu i narzedzi?

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5734 postów

Napisano 12 grudzień 2012 - 13:55

Doprecyzuj: "Ja załatwiam materiały i odliczam od tego tysiąca np. 300zł" Czyli kto ponosi koszt materiałów, bo jeżeli ty, to zarobku będziesz miał tylko 50 zł brutto (350-300 koszt materiałów, których jako zleceniobiorca nie możesz nigdzie odliczyć)

#3 Smialek

Smialek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 grudzień 2012 - 14:00

W sensie ze ja kupuje ale pracowadca za nie płaci, a dokładnie to płaci klient tylko o tym nie wie :) bo w cene zabiegu jest wliczony koszt preparatu.

#4 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 12 grudzień 2012 - 18:23

Klient płaci kwotę brutto. Ty też dostaniesz 3.500 zł brutto minus podatek i ZUS. I dużo bezpieczniej dla Ciebie będzie zacząć to na umowę - zlecenie. Ilu przyjdzie klientów tyle dostaniesz i taki ZUS będzie opłacony od tej kwoty. Tutaj dla uproszczenie przyjmijmy, że 500 zł zapłacisz tego ZUS-u. Dostaniesz na rękę około 3.000. Jeśli założysz działalność to ZUS zapłacisz 900 zł i do tego sporo formalności. I ten ZUS będzie stały, bez względu ilu klientów przyjdzie. A jak przyjdzie np. w danym miesiącu tylko 3 klientów, to dostaniesz za nich 1050 zł a samego ZUS-u zapłacisz 900 ! Do tego jeszcze inne koszta. Już nie mówię, że przyjdzie 2, bo wtedy dołożysz do interesu. No bo to wtedy Twój interes ! Nikt się nie będzie pytał skąd masz mieć te 900 zł na ZUS !!!. A przy umowie zleceniu dostaniesz 1050 - ZUS = 890. Mało, ale więcej niż 150 jakie byś miał z działalności .Musiał byś mieć pewność, że klientów będzie zawsze 20 miesięcznie, i twój przychód będzie zawsze 7000 zł. To wtedy dopiero się opłaca.Z podatkiem jest już trochę mniejszy problem, ale przy własnej działalności to już będziesz musiał biuro rachunkowe zatrudnić, aby ten podatek policzyli. Albo siedzieć sam i liczyć, jeśli potrafisz.Reasumując nie polecam otwierania własnej działalności na takie niepewne dochody.

#5 Smialek

Smialek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 13 grudzień 2012 - 09:45

Dzięki za odpowiedz. Na poczatek jednak umowa zlecenie bedzie lepszym wyjsciem :)

#6 foreveryone

foreveryone

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 21 grudzień 2012 - 17:24

umowa zlecenie jest dobra, bo mamy wyższe teoretycznie wynagrodzenie :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych