Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Nieodebrane wynagrodzenie

wróć do serwisu Księgowość 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 13 marzec 2012 - 15:50

Witam,mam problem z wynagrodzeniem pracowniczym. Proszę o pomoc w takiej oto sprawie:jeden z pracownikow nie odebrał wynagrodzenia ani w styczniu za grudzień, ani w lutym za styczeń. Leżą w depozycie, a zpracownikiem nie ma kontaktu. Czy w takim wypadku powinno się płacić podatki i ZUS od tego wynagrodzenia? Bo wydaje mi się, że jeśli ktoś nie odebrał wynagrodzenia to potrącone podatki i Zus-y też powinny być zawieszone w bilansie do momentu odebrania ich przez pracownika? Niestety podatek i ZUS za styczeń juz przez pomyłkę zdążyliśmy zaplacić...

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 13 marzec 2012 - 16:04

składki ZUS i podatek od tych wynagrodzeń płacisz, bo pieniądze są postawione do dyspozycji pracownika. Nie ważne,że fizycznie ich nie odebrał.

#3 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 08:12

Oczywiście,ze tak jak pisze ida.Dla opłacenia składek i podatku nie ma znaczenia czy pracownik odebrał, czy się "pogniewał"

#4 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 09:28

Dziekuję. Ajeśli on tych pieniędzy w ogóle nie odbierze, to jak wystawić PIT-11? Czy mimo wszystko należy uznać, że otrzymał przychód?

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 09:33

tak- patrz odp. 1 Dołączona grafika wynagrodzenie jest postawione do dyspozycji pracownika.

#6 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 09:46

okej, to teraz wyobraziłam sobie taką sytuację: delikwent nie żyje i nigdy po te pieniądze nie przyjdzie, w przyszłym roku wystawiam mu PIT-11. A co jeśli odebrać przyjdzie jego rodzina (spadkobiercy?). Kto wtedy uzyskał przychód? A jeśli nie ma rodziny i nikt nie odbierze tych pieniędzy? To co się z nimi wtedy dzieje? Po 3-ech latach następuje przedawnienie, i co wtedy?

#7 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3744 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 14 marzec 2012 - 11:02

to dosyć dziwne,a na jakiej podstawie naliczacie i wypłacacie wynagrodzenie,jak nie wiecie nawet czy żyje?Dołączona grafika

#8 Małgośka

Małgośka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 11:14

No właśnie? Za co naliczasz mu wynagrodzenie?Skoro nie wiecie co się z nim dzieje to rozumiem, że do pracy nie przychodzi?Chyba już dawno powinien być zwolniony za porzucenie pracy?

#9 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 11:45

Jesli pracownik nie żyje, to wypłaty wszelkich należności z tytułu pracy ( wynagrodzenie + ekwiwalent za urlop + ew. premie kwartalne lub roczne itp.) wypłaca się zgodnie z dyspozycja art 63 1 kodeksu pracy , jeśli nie ma najbliższej rodziny ,spełniającej warunki do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS , po przedstawieniu przez spadkobierców postanowienia o nabyciu spadku.A wynagrodzenie zostało naliczone za okres w którym pracownik jeszcze przychodził do pracy i pracował. To przecież oczywiste!

#10 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 11:59

Wynagrodzenie dla niego zostało naliczone za styczeń, a od lutego zapadł się pod ziemię (wynagrodzenie za styczeń wypłacamy 9 lutego i już go wtedy nie było). Gdyby podał konto bankowe to nie byłoby tematu. On jeden z całej ferajny odbierał wynagrodzenie w gotówce. No i teraz kłopot. Czyli PIT-11 wystawiam mu normalnie (komu w razie czego ten PIT przekazać?), podatki i zus płace normalnie. Zawsze myślałam, że obciążenie idą za wypłaconym wynagrodzeniem i że przychód powstaje w momencie wypłaty. Dziękuję za pomoc.

#11 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 12:13

PIT 11 wyślesz mu na adres domowy listem poleconym, jeśli wróci do firmy , zostawiasz kopertę z adnotacją z poczty ,że list niepodjęto w terminie i sprawę masz załatwioną

#12 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 12:31

Dziękuję bardzo

#13 domino

domino

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 312 postów
  • LokalizacjaZachód :)

Napisano 14 marzec 2012 - 13:06

rety...mamy juz 14 marzec a Wy od lutego nie wiecie co z gościem ??? jakis telefon, poczta pantoflowa ??? trzymacie na stanie "martwa duszę"...dziwna dziwność

#14 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 13:24

no właśnie! tego człowieka nie ma w domu, nie odbiera telefonów, z jego synem też nie można się skontaktować (nie odbiera telefonów), sąsiedzi nic nie wiedzą co się mogło stać (dawno gościa nie wiedzieli). Szkoda, bo bardzo się cieszył, że dostał u nas pracę, że trochę mu zostało do ememrytury i że będzie mógł sobie u nas tę resztę dopracować. Zadaliśmy sobie trochę trudu, żeby go odszukać, ale nie wiemy co dalej... Oczywiście został zwolniony z tytułu porzucenia pracy, ale mamy wątpliwości, bo jak ktoś się po kasę nie zglasza, to nie ma innego wyjścia moim zdaniem, tylko musiało mu się coś stać....

#15 Guest_niki

Guest_niki
  • Goście

Napisano 14 marzec 2012 - 13:59

Spotkałam się kiedyś z takim orzeczeniem w sprawie: Postawienie do dyspozycji pracownika to np. wysłanie na konto. To, że pieniążki są w kasie firmy zabezpieczone na jego wynagrodzenie, nie oznacza jego wypłaty. Żadnego PIT, żadnego płacenia składek, czy podatku do US.Ktoś wcześniej napisał, że wypłaci się spadkobiercom, ale zauważcie, że wtedy są to inne kwoty do wypłaty niż wspomniane wynagrodzenie dla pracownika. Jest to wtedy przychód majątkowy bez składek ZUS.

#16 Małgośka

Małgośka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 14:01

jeden z pracownikow nie odebrał wynagrodzenia ani w styczniu za grudzień, ani w lutym za styczeń.

zrozumiałam to w ten sposób, że już w styczniu nie przychodził.....Przychód powstaje w momencie wypłaty a w twoim przypadku postawienie wypłaty do dyspozycji pracownika jest właśnie momentem wypłaty.PIT za zeszły rok wysłałabym poleconym na adres domowy, będziesz miała podkładkę że mu go próbowałaś dostarczyć.Skoro nie ma kontaktu z nim i jego rodziną to może trzeba to zgłosić na policję?

#17 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 14:16

Pomyliłam się wcześniej. Sprawdziłam i jednak mam KW podpisane, że odebrał w styczniu za grudzień. W styczniu jeszcze był i pracował. A z tego co wiem to policja już też go teraz szuka. A wypłata leży, czeka i kwitnie.

#18 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 14:36

OPostawienie do dyspozycji pracownika to własnie jest to,że pieniadze na niego czekają! Nie każdy ma konto w banku.
Jesli z pracownikeim stanie się (odpukać) to co najgorsze to po to sa korekty! Wypłacasz spadkobiercom i korygujesz.

Zus i podatek płacisz z pewnoscią. Z tego co pisze niki nalezało by płacic ZUS i podatek dopiero wtedy kiedy pracownicy odbiorą wynagrodzenia? Paranoja

#19 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 14:41

niki polecam lekturę kodeksu pracy - art. 86 par 2 , podstawowa forma wypłaty wynagrodzenia jest WYPŁATA W KASIE GOTÓWKĄ.

#20 Guest_Dan

Guest_Dan
  • Goście

Napisano 04 maj 2014 - 20:53

Sorry, że odkopuję temat smile.png

Może facet wygrał w lotto wink.png

A szczerze, to chciałbym zapytać.

Ba ja jestem takim pracownikiem, co zapadł się pod ziemię a raczej trochę inaczej.

Pracowałem w pewnej firmie i przestałem pracować, gdyż znalazłem pracę gdzie indziej. Ze względu, ze jest to miejscowość oddalona  kilkaset kilometrów nie miałem czasu, bo przyjechać i odebrać wynagrodzenia (a było to około 1,5 roku temu). Nie jest to duża kwota. 

I tak się składa, że w najniższym czasie wracam na stare śmieci w odwiedziny i tak sobie myślę, że może wpadłbym tam do firmy i odebrał tą kasę.

Pytanie tylko, czy ona tam jest, czy mogli ją sobie, że tak powiem zabrać?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych