Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

zwrot kosztów szkolenia

wróć do serwisu Kadry 36 odpowiedzi w tym temacie

#1 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:30

Co sądzicie o takim zapisie w treści umowy o pracę:"obowiązkowy zwrot kosztów szkolenia do kwoty stanowiącej równowartość .....w przypadku rozwiązania stosunku pracy w drodze wypowiedzenia przez pracownika przed upływem....lat od daty zatrudnienia".Nie chodzi o szkolenia zewnętrzene, ale wewnętrzne związane ze stanowiskiem pracy.Proszę o wszelkie uwagi i Wasze doświadczenia w tym temacie:)

„Nic nie jest w sobie ani dobre ani złe – to nasze myślenie czyni je takim...”

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:33

jeśli pracodawca nie poniósł kosztów szkolenia, to nie może obarczać żadnymi kosztami pracownika. Nie mozna też przerzucać na pracownika szkoleń obowiązkowych, np. bhp
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:38

"wewnętrzne związane ze stanowiskiem pracy" ? a jak to wycenicie?.

#4 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:47

no właśnie mam z tym problem...

"wewnętrzne związane ze stanowiskiem pracy" ? a jak to wycenicie?.

no własnie mam z tym problem...ja stoje na stanowisku, że w momencie podpisywania umowy o pracę kiedy koszty nie są znane i nie wiadomo jakie będą taki zapis jest bez sensu, ponadto raczej skłaniam sie ku opcji, że szkolenie na stanowisku pracy jest obowiązkiem pracodawcy, ale...rozumiem, też druga stronę...a zapis który zacytowałam dostałam od Rady Prawnego i szefa z poleceniem stosowania w umowach...

#5 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:51

jeśli pracodawca nie poniósł kosztów szkolenia, to nie może obarczać żadnymi kosztami pracownika. Nie mozna też przerzucać na pracownika szkoleń obowiązkowych, np. bhp

Doriss w tym wypadku chodzi o uniknięcie sytuacji kiedy to pracownika szkoli się na stanowisku pracy, przyucza, nabywa on nowych umiętności, praktyki i doświadczenia, a potem z całym tym "bagażem" składa wypowiedzenie i idzie dalej...robię rozeznanie w temacie jak to wygląda w innych firmachwiem, wiem, że pracodawca ma całą skalę motywatorów do tego aby pracownik nie był skłonny szukać gdzie indziej.

#6 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:51

~ igraszko, jeśli macie na myśli szkolenia wstępne, stanowiskowe itd., to nie możecie tych kosztów przerzucać na pracownika. Te koszty pokrywa pracodawca ZAWSZE - art 237-3 kodeksu pracy
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#7 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:53

jeśli to są szkolenia specjalistyczne, np. z obsługi maszyn, to tak - wycena np. wg średniej z wywiadu rynkowego (np. 3 oferty)

#8 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:53

~ igraszko, jeśli macie na myśli szkolenia wstępne, stanowiskowe itd., to nie możecie tych kosztów przerzucać na pracownika. Te koszty pokrywa pracodawca ZAWSZE - art 237-3 kodeksu pracy

to oczywiste, nie takie koszty;-).

#9 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:55

jeśli to są szkolenia specjalistyczne, np. z obsługi maszyn, to tak - wycena np. wg średniej z wywiadu rynkowego (np. 3 oferty)

ale czy to musi byc poparte fakturami, czy wystarcza same oferty? I dodatkowo jak w praktyce to wygląda, dajecie umowe o zwrot kosztów przed konkretnym szkoleniem, czy taki ogólnik jak zacytowałam na wstępie, czyli z założenia przy każdej umowie, niezależnie czy koszty wystąpią i kiedy wystąpią?

#10 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:55

to ściągnij ceny szkoleń prowadzonych przez firmy zewnętrzne, wylicz przeciętny koszt takiego szkolenia. Przyjmuje się, że szkolenie o wartości 3-5 tys. PLN to rok 'związania" pracownika. To też wiem z wywiadu rynkowego, bo przecież nikt tego nie reguluje:-)

#11 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:56

musi być wymienione konkretne szkolenie i jego wartość, żeby potem mieć podstawę do ew. egzekwowania zwrotu (częsci) kosztów

#12 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:57

wrócę do tematu jutro...na dzisjaj życzę forumowiczom miłego popołudnia.

#13 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:58

moim zdaniem pracownika w ogóle nie można obciążyć zwrotem kosztów tego typu wewnętrznych szkoleń

#14 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 13:59

musi być wymienione konkretne szkolenie i jego wartość, żeby potem mieć podstawę do ew. egzekwowania zwrotu (częsci) kosztów

czyli jesli dobrze wnioskuję umowa szkoleniowa a nie zapis w umowie o pracę?

#15 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 14:01

oczywiście, że NIE WOLNO zapisywać tego typu rzeczy w umowie o pracę

#16 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 14:02

tylko na jakiej podstawie wycenić te wewnętrzne szkolenia skoro firma nie ma działalności związanej ze szkoleniami.

#17 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 14:07

moim zdaniem pracownika w ogóle nie można obciążyć zwrotem kosztów tego typu wewnętrznych szkoleń

niestety, nie ma zapisów regulujących podział szkoleń na zewnętrzne i wewnętrzne. Tyle tylko, że pracodawca musi w razie żądania zwrotu (części) kosztów wykazać, że koszty takie poniósł. Wszystkie obowiązkowe, wymienione są przeze mnie wcześniej we wpisie #2 i #6

#18 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 14:08

ale przecież w tym wypadku NIE ponosi żadnych kosztów. Przeszkolenie pracownika jest jego obowiązkiem i w jego interesie.

#19 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 14:16

są takie sytuacje, których ja nie jestem w stanie przewidzieć, być może z powodu braku doświadczenia -jak jest z obowiązkowymi opisałam, a dalej to ryzyko tego pracodawcy.

#20 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 14:24

wydaje mi się po prostu,że trudno byłoby obronić tezę,że pracownik ma płacoć za doświadczenia zdobyte w trakcie pracy. Idąc tym torem myślenia, to kazdy odchodzący z pracy powinien firmie płacić, bo wielu nowych rzeczy się dowiedział i nowe umiejętności zdobył

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych