Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

kredyt odnawialny, księgowanie

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 11 marzec 2012 - 22:31

Witam,księguję od kilku lat, ale pierwszy raz spotykam się z tego rodzaju kredytem w mojej pracy. Polega on na tym, ze tuż po wystawieniu faktury w koronach kontrahentowi czeskiemu, przesyłamy ją do naszego banku, a bank uruchamia kredyt w koronach dokładnie na kwotę tej faktury. Natomiast nasz kontrahent ma 90 dni na spłatę i płaci nie do nas, ale do banku, na ich konto. W związku z tym nie wiem ile w danej chwili mam tego kredytu, bo nie mam informacji kiedy nasz kontrahent im zapłaci. Rozmawiałam już z bankiem, ale oni nawet nie są pewni czy powinni mi taką informację udostępnić. Ja uważam, ze muszą, bo ja też przecież muszę wiedzieć ile mam aktualnie kredytu. Nie wiem też jak to zaksięgować. Czy w momencie jego uruchomienia mam zaksięgować spłatę i rozrachunek z kontrahentem? Czy muszę się dowiedzieć od banku kiedy nasz kontrahent im zapłacił i wtedy go rozliczyć? I po jakim kursie? Po średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wpływu do banku? Bardzo proszę o pomoc bo przyznam, ze to dla mnie trochę za skomplikowane.

#2 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 13 marzec 2012 - 09:45

Naprawdę nikt nie ma takiego kredytu? Martwię się bo 20-ty się zbliża milowymi krokami, a ja niewiele wiem Dołączona grafika. Ostatecznie zrobię to tak na logikę, na tzw "azymut", byle kierunek sie zgadzał, ale chciałabym jakoś potwierdzić czy dobrze to robię. Może jednak ktoś coś wie i mógłby mi pomóc? Proszę!

#3 Guest_Dominika1

Guest_Dominika1
  • Goście

Napisano 14 marzec 2012 - 11:26

To mi wygląda na faktoring ?? - jaki kredyt odnawialny, przeciez masz pieniążki za swoją sprzedaż, a nie kredyt !?

#4 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 13:08

Mam pieniążki za sprzedaż zaraz jak tylko okażę bankowi fakturę sprzedaży. Kontrahent ma wydłużony termin do 90 dni. Wygląda jak faktoring. Ale ta usługa została przez bank nazwana: "kredyt odnawialny". Slowo daję! Ale to jest racja z tym faktoringiem - muszę to przemyśleć!

#5 Bianka

Bianka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 15 marzec 2012 - 15:05

To nie faktoring, chociaż coś bardzo podobnego. Dostaję na konto walutowe 100% kwoty faktury, a nie na przykład 90% jak jest prawidłowo przy faktoringu. Bankowiec powiedział, że ten kredyt jest też znacznie tańszy od faktoringu. Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł co to może być za dziwoląg kredytowy?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy