Kategorie
Skocz do zawartości

Szkolenie wstępne BHP - kiedy?

Gość Bożenna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Są przynajmniej dwie przyczyny: badania lekarskie i druga ważniejsza - kierownik "działu" jest w czwartek zajęty i nie mógłby nowego wprowadzić do pracy. A trzecia - szef chce płacić za czas efektywnie wykorzystany

• 1 rok później...

witam, wiecie może kto i kiedy przeprowadza szkolenie wstępne BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych?

Witaj

Oczywiście, że wiemy kto i kiedy przeprowadza szkolenie wstępne BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych.

Odpowiedzi należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2004 Nr 180 poz. 1860 z późn. zm.). Tak więc należałoby zacząć od tego, że szkolenie BHP dzieli się na wstępne i okresowe. Ciebie interesuje wstępne, dlatego też pominę tamto. Paragraf 8 ww. rozporządzenia mówi:  „szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:

1) szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej „instruktażem ogólnym”;

2) szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej „instruktażem stanowiskowym”.

I dalej § 10. 1. Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę  studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.

2. Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy".

§ 11. 1. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:…………

co ważne

§ 11.2. Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.

§ 11.5. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

To chyba tyle w tym temacie

Pozdro

Wygląda to z reguły w praktyce tak: bhpowiec robi ogólny a stanowiskowy Pracodawca lub kierownik - ktoś z aktualnym szkoleniem okresowym bhp z ujętą podczas szkolenia metodyką udzielania instruktażu.

Ja  zazwyczaj robię szkolenie okresowe dla Pracodawcy lub kierownikowi jak wyżej aby mógł podbijać - robić instruktaże stanowiskowe, a instruktaż ogólny robię sam. 

2 opcja w Firmach do 20 pracowników robię szkolenie pracodawcy(tzw dla pracoodawcy wykonującego zadania służb bhp), a on sam już później szkoli swój personel.

Można zrobić wstępne z poślizgiem, a napewno lepiej tak niż wogóle.

Byle przed wypadkiem.

• 1 rok później...

W tym miesiącu szkoliłem się w firmie www.bhprevent.pl, poszło szybko i tanio. Oni działają w powiecie złotoryjskim i zajmują się wszystkim – bhp, ppoż i wyposażeniem, jak czegoś nie wiem w tej sprawie, odzywam się do nich.

• 2 tygodnie później...

Witam

Jestem zatrudniony od ponad 1,5 roku w biurze. Jestem jedynym pracownikiem plus oczywiście pracodawca. Czy mogę "zrobić" szkolenie bhp online  ? Czy konieczne jest również szkolenie p.poż. ? Pytam w imieniu pracodawcy ;-)

Dla stanowisk administracyjno-biurowych można odbyć okresowe szkolenie bhp on-line (oczywiście obowiązkowo certyfikat lub dokument potwierdzający ukończenie szkolenia). Jeśli chodzi o przepisy ppoż, to pracownik powinien być zapoznany przed podjęciem pracy, forma zapoznania pracownika z jest dowolna. Najwygodniej sporządzić instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, przekazać do zapoznania pracownikowi, który potwierdzi ten fakt pisemnie.

Najlepiej zacząć od uzupełnienia szkolenia wstępnego, które powinno się odbyć przed dopuszczeniem do pracy, idealnie byłoby z data wsteczną. 

"Nieprzeprowadzenie szkolenia w terminie określonym przez przepisy prawa stanowi naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z postanowieniami kodeksu pracy, osoby odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa i higieny pracy lub kierujące pracownikami albo innymi osobami fizycznymi, które nie przestrzegają przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podlegają karze grzywny od 1000 zł do 30000 zł."

Z powyższego wynika, że przeprowadzenie szkolenia wstępnego w późniejszym terminie w przypadku kontroli będzie skutkować grzywną.

• 5 tygodni później...

Ech, ja sie podpinam w związku z pyutaniem o coś..ja konkretnie o kontenery mam na myslui, bo szukam na plac budowy i tak szukam i szukam i tyle mam z szukania. Może ktoś ma jakieś pomysły> znalazłem kontener serwis ze szczecina...moze coś ktoś wie?

• 7 miesięcy temu...

Jeżeli chodzi o dobre szkolenia BHP mogę polecić Wam BHP Consulting, szkolenia są profesjonalne a kadra bardzo dobrze przygotowana. Dodatkowo obsługują projekty na terenie całego kraju oraz prowadzą kursy internetowe, warto spojrzeć. Wrzucam adres jakby ktoś potrzebował szkoleniebhp.com.pl

• 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Trzeba bardzo przypilnować tego by szkolenia bhp, były przeprowadzane w firmie w odpowiednim momencie i by każdy pracownik takie szkolenie odbył. Od tego czasami bardzo wiele zależy. Poszukaj może jakiejś dobrej firmy, która zajmuje się prowadzeniem takich szkoleń, bo z firm ktore ja znam to ta http://www.nofire.pl/ na pewno przeprowadza tego typu szkolenia. 

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...