Skocz do zawartości

Ciąża na wypowiedzeniu... jak to jest?

wróć do serwisu Kadry 120 odpowiedzi w tym temacie

#41 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2014 - 18:29

W takim przypadku wypowiedzenie musiałoby zostać wycofane, oczywiście pod warunkiem że poinformowałabys pracodawcę o ciąży i przedstawiła dokument że w ciążę zaszlas w trakcie trwania umowy.

#42 teflonowa

teflonowa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 44 postów

Napisano 19 marzec 2014 - 10:11

ale musiałoby to nastąpić, do 7 dni od stwierdzenia ciąży przez lekarza, tak? obojętnie czy to było na okresie wypowiedzenia, czy wcześniej? a jeszcze mam pytanie, jeśli ta ciążą faktycznie by zaistniała, to czy jeśli od okresu zwolnienia (z końcem wypowiedzenia), a stwierdzenia ciąży minąłby np. miesiąc, to pracodawca wypłaca cokolwiek, tzn chodzi mi o to, czy stosunek pracy jest tak jakby nieprzerwany , czy ten miesiąc się nie liczy, w którym kobieta nie wiedziała, ze jest w ciąży? i jak to wygląda  z tym ''powrotem do pracy", wiadomo, że pracownikowi ciężko wrócić na stanowisko jeśli został zwolniony, pomówienia w firmie, uszczypliwości pracodawcy-różnie może to być, wiec jak ten powrot wyglada? L4?

Co się dzieje w wypadku poronień?

dzieki za odp i pozdrawiam

#43 teflonowa

teflonowa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 44 postów

Napisano 20 marzec 2014 - 09:06

Odpowie mi ktoś? Bardzo bym prosiła.

#44 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8853 postów

Napisano 20 marzec 2014 - 10:38

jeśli o ciąży dowiedziałaś się już po rozwiązania stosunku pracy, a zaszłaś w nią w okresie wypowiedzenia, możesz zażądać od pracodawcy uznana tej czynności za bezskuteczną. Wystarczy, że przedstawisz stosowne zaświadczenie lekarskie, stwierdzające, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (najpóźniej w ostatnim dniu), byłaś w ciąży.

w każdym momencie powrotu do pracy pracownica może przedłożyć zus zla;

wypowiedzenie zostaje anulowane, więc w przypadku poronienia , po okresie ochronnym  (macierz. 8 tyg.) pracodawca może wypowiedziec umowę o prace

#45 teflonowa

teflonowa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 44 postów

Napisano 20 marzec 2014 - 12:59

dziękuję bardzo, ale zastanawia mnie ten okres przerwy, czyli np. zwolnienie w lutym, dowiaduje się o ciąży w połowie marca- czy ma to jakieś znaczenie i powrót do pracy następuje od jakiego tak naprawdę momentu?

#46 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5810 postów

Napisano 20 marzec 2014 - 13:09

Przeczytaj ze zrozumieniem odpowiedź Witch, tam masz wyczerpującą odpowiedź na twoje pytania typu: przypuśćmy, załóżmy, jeśli ta ciąża faktycznie by zaistniała itp, itd.

Przedstaw konkretną sytuację operując stanem faktycznym i konkretnymi datami/okresami to dostaniesz precyzyjną odpowiedź, a nie przypuszczenia

#47 teflonowa

teflonowa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 44 postów

Napisano 20 marzec 2014 - 13:50

tylko póki co  nie ma ''faktycznego stanu", tylko właśnie domysły, od których zwariować można. W takim razie dzięki, przypomnę sie jak przypuszczenia się potwierdzą. 

#48 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5810 postów

Napisano 20 marzec 2014 - 13:53

Trzeba szybciutko zrobić test, pójść do lekarza, opisać całą sytuację z datami i odpowiemyDołączona grafika

#49 Guest_Martita

Guest_Martita
  • Goście

Napisano 24 marzec 2014 - 19:23

Witam,

dziś dostałam informację od pracodawcy, że ze względu na redukcje etatów nastąpią zwolnienia grupowe. W 1wszej połowie kwietnia dostaniemy dokumenty wypowiedzenia stosunku pracy z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Mam umowę na czas nieokreślony. Staramy się z mężem o dziecko, a pytanie moje brzmi, czy jeśli w ciągu tych 3 m-cy na wypowiedzeniu uda mi się zajść w ciążę, to czy wypowiedzenie ulega anulacji? i czy wtedy przysługują mi wszystkie świadczenia zarówno w czasie ciąży jaki i w trakcie urlopu macierzyńskiego?

Bardzo dzięuję z góry za odpowiedź.. M.

#50 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8853 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 19:41

tak, pracodawca będzie zobowiązany  wypowiedzenie  wycofać, jeśli w okresie wypowiedzenia zajdziesz w ciążę

będą należne wszystkie świadczenia

#51 Guest_Martita

Guest_Martita
  • Goście

Napisano 24 marzec 2014 - 19:50

ślicznie dziękuję za odpowiedź Dołączona grafika

#52 ksiegowyngo

ksiegowyngo

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 21:15

Czyli pozostaje tylko jeden drobiazg: zajść.

#53 teflonowa

teflonowa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 44 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 12:38

Dziewczyny to zaś ja ;) więc wizyte u gin. mam za kilka dni. Czy jest jakiś czas, który określają przepisy między wypowiedzeniem a stwierdzeniem ciąży?

I tak teoretycznie, czy jeśli umowa byłaby do końca maja, a pracownica zaszłaby w kwietniu, to umowa nie ulega przedłużeniu, ponieważ ciąża w chwili przedłużenia musiałaby mieć 3 miesiące? to dla własnej wiedzy. 

#54 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8853 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 13:08

umowy na czas okreslony pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia, jesli na dzien rozwiązani umowy pracownica byłaby poniżej 3 m-ca ciązy - art 177 par 3 kp

umowa na czas nieokreslony nie rozwiaże sie , jeśli pracownica będzie w ciąży (lub zajdzie w ciążę)  w okresie wypowiedzenia i przedstawi pracodawcy odpiwednie zaswiadczenie (zus zla z kodem B)

#55 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 26 marzec 2014 - 17:40

Jak tego słucham to dla niektórych kobiet najlepszym rozwiązaniem w przypadku możliwej utraty pracy jest ciąża to ręce mi opadają.

#56 ksiegowyngo

ksiegowyngo

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 15:25

A ja mimo wszystko uważam, ze każdy pretekst jest dobry aby poprawić przyrost naturalny w Polsce. 

#57 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 27 marzec 2014 - 18:36

Bardzo prosze o  odpowiedz bo zalewa mnie krew jak kazdy mi  doradza  co innego. Jestem w ciazy i   przebywam na zwolnieniu . pracuje w firmie 4 lata   mam umowe na czas nie okreslony.  Firma w czerwcu  ponoc likwiduje sie  i  szefowa kazala mi przyjść i podpisc dokumenty   tzn  wypowiedzenie ( aby miała 3 miesieczny okres wypowiedzenia ) .Firma ma podpisana umowę z nfz tem ale ona chce z niego zrezygnować i zrobic  tylko działalność prywatna ( w obecnej chwili w jej przychodni mozna zabiegi miec prywatnie i na nfz) Czyli jezeli zrobi ona  tylko przychodnie swoja prywatna to nip  firmy i regon pozostaje tan sam - ?? Czyli   firma takoby  istniała? Czy w takim przypadku ona moze dac mi wypowiedzenie?  Czytałam  na  forach ze  moze  wypowiedziec mi umowe  w takich przypadkach ale tutaj   znajoma ze skarbowego  powiedziala ze nie moze   bo jestem  chronona. Pmozcie bo ja juz sama nie wiem co robic? Czy   jezeli przyjdzie mi poczta wypowiedzenie to  ja mam je podpisywac? Nie chce  stracic swiadczen... Czy tylko   zaswiadczenei  ze    firma ulega   likwidacjji  ona ma mi   dac?  

#58 Guest_nika

Guest_nika
  • Goście

Napisano 27 marzec 2014 - 18:42

a w sytuacji gdy ja wypowiadam umowę o pracę na cza nie określony z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia i w tym czasie zajdę w ciążę to pracodawca musi przywrócić mnie do pracy?? to chyba ja w takiej sytuacji daję pracodawcy oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia? są na to jakieś przepisy? bo w kp nie za bardzo jest to wyjaśnione

#59 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5810 postów

Napisano 27 marzec 2014 - 18:51

do Agi

Piszesz bardzo niezrozumiale. Nie wiem o co chodzi z tym nfz

Aby otrzymać zasiłek macierzyński musisz urodzić w takcie podlegania ubezpieczeniu (czyli w trakcie zatrudnienia) wyjątkiem jest likwidacja zakładu pracy (podstawa prawna art. 30 USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa)

Kobieta w ciąży jest chroniona jeśli chodzi o zwolnienie z pracy ale ciężko powiedzieć czy w tym przypadku firma jest likwidowana czy przejęta, ty jesteś pracownikiem i powinnaś się orientować

#60 ksiegowyngo

ksiegowyngo

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 28 marzec 2014 - 08:24

Czy firma ma kontrakt z NFZ czy nie ma to osobna sprawa do umowy o pracę. Inaczej natomiast jest z likwidacją firmy. Więc od tego wiele zależy. jeśli będzie inne NIP, REGON itd to będzie likwidacja i od likwidacji nie jesteś chroniona. I to są te odpowiedzi na forum, że wtedy nie masz ochrony. Lecz tak jak napisała Dorota dostaniesz wtedy zasiłek macierzyński.

Natomiast jeśli firma nie będzie miała ten NIP, REGON to będzie tylko zmiana profilu działalności firmy - i wtedy jesteś chroniona przed wypowiedzeniem.

Więc ustal fakty a odpowiedzi będą wszędzie takie same.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych