Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Faktury VAT do UE za usługi

za granica faktura usługi vat ue fotografia

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Bartek

Guest_Bartek
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 10:24

WitamZałożyłem działalność gospodarczą i zamierzam wykonywać usługi fotograficzne i produkcje filmów. Mam klientów spoza Polski (Włochy, Anglia) i planuje wystawiać im faktury VAT. Złożyłem wniosek VAT-R z prośbą o nadanie VAT-UE. Tutaj pojawiają się wątpliwości. Z jakimi stawkami vat-u wystawiam takie faktury, czy rozliczam się w sposób szczególny z takich faktur? Większość informacji które się tu pojawiają dotyczą dostawy towarów, lecz moje usługi bedą przesyłane drogą elektroniczną, faktury też planuje wystawiać elektroniczne. Przyznam, że trochę się pogubiłem w tych wszystkich informacjach i będę wdzięczny za wszelką pomoc!

#2 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 21 maj 2013 - 10:27

proponuję najpierw lekturę ustawy vat art.28a do art.28otam jest określone gdzie jest miejsce świadczenia/opodatkowania usługczyli trzeba wiedzieć :- jaka to usługa- na czyją rzecz jest wykonywana (podatni czy niepodatni -opisane w art.28a)a potem można "lecieć" dalej

#3 Guest_Bartek

Guest_Bartek
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 11:28

Przeczytalem te artykuły. Nadal mam troche wątpliwości. Opisze dokładniej jak wygląda sytuacja. Mam klienta zarejestrowanego jako podatnik we Włoszech, jednak miejscem wykonywania usługi będzie Hiszpania, gdzie panują odpowiednie warunki do wykonania usługi (sesja foto/video).Jednak nie jest to miejsce stałego wykonywania usługi. Tak naprawde ciężko mi wskazać miejsce stałego wykonywania usługi, ponieważ często będzie się ono zmieniało.

#4 Guest_Bartek

Guest_Bartek
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 17:40

Z tego co poczytałem dzisiaj, to wydaje mi się że w wyżej wymienionym przypadku miejscem wykonywania usługi będą Włochy, gdzie zleceniodawca posiada siedzibę i jest podatnikiem VAT. I to tam zostanie opłacony podatek VAT. Z mojej strony istnieje konieczność poinformowania o tym fakcie w informacji podsumowującej składanej z deklaracją VAT. Czy dobrze to zrozumiałem?Nadal mam wątpliwości co do faktury, czy wpisuje tam wartość 0%, czy może wogóle nie wpisuje podatku VAT?

#5 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 23 maj 2013 - 07:27

przy tego typach usług nie ma znaczenia miejsce ich fizycznego wykonywaniawg mnie to usł.z art.28b ustawy vat więc miejscem świadczenia będzie siedziba nabywcy jak jest on podatnikiemwystawiasz fakturę ze stawką NP (nie podlega) a nie 0% i dopiskiem "odwrotne obciążenie"na dekl.vat7 poz.21 oraz poz.22 jak nabywca to podatnik podatku od wartości dodanej (czyli podatnik vat czynny u siebie)jak poz.22 to i wypełniasz inf.vat-ueoczywiście jak inf,vat-ue to trzeba zarej.się do vat-ue wg art.97

#6 Guest_Mart

Guest_Mart
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2013 - 11:38

Witam 

Przeczytałam odpowiedź Vitas. A ja mam podobny problem ponieważ firma istnieje na Cyprze usługę wykonywałam na Ukrainie, jak by tego było mało firma z Cypru nie jest czynnym podatnikiem vat u siebie. Rozumiem że muszę naliczyć podatek w moim przypadku 23%, ale gdzie to ująć w deklaracji? Jeśli ktoś umiał by mi pomóc to z góry dziękuję.



#7 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 25 czerwiec 2013 - 12:50

to zależy od rodzaju wykonanej usługi 

nie piszesz co to za usługa więc patrz art.28a do art.28o ustawy vat



#8 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 czerwiec 2013 - 22:40

[font="'courier new', courier, monospace;"]ale skoro musi naliczyć podatek 23 %, to wg mnie w deklaracji wykazuje jako sprzedaż krajową[/font]



#9 Mixshot

Mixshot

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 38 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 23 lipiec 2021 - 10:10

Trochę czasu od pierwszego wpisu minęło, ale będzie dla potomnych :)

Fotografia produktowa w tym packshot dla podmiotów z EU jest na stawce 0 - czyli nie podlega (n.p.). Wystawiając FV należny pamiętać, by dodać PL przed swoim nipem i kod kraju zlecającego przed NIPem. Dobrze jest mieć dowody przekroczenia granicy fotografowanych produktów - jak np. listy przewozowe, maile od klientów, potwierdzenia płatności. Niestety takie faktury mogą być częściej kontrolowane.

W przypadku gdy zamawiającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności, to stawka VAT jest 23% (niektórzy mówią, że 8% w przypadku przekazania autorskich praw majątkowych).


Fotografia produktowa z Wrocławia Zdjęcia produktowe | Packshot dla e-commerce | Studio fotograficzne


#10 aniolek

aniolek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 892 postów

Napisano 28 lipiec 2021 - 09:43

Naprawdę świetnie, że można na tym forum znaleźć informacje dotyczące tego typu kwestii.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: za granica, faktura, usługi, vat ue, fotografia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych