W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. – Watykan poinformował o śmierci Papieża Franciszka. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. (…) Z ogromną wdzięcznością za jego przykład, jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – ogłosił o godz. 9:45 kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej. W jaki sposób, będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?
Wiadomości dzień po dniu
Temat dnia
W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), który zmarł w wieku ponad 88 lat, to jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.
Papież Franciszek zmienił zasady dotyczące pochówku. Zmiany mają już pół roku
W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował o śmierci Papieża Franciszka. 20 listopada 2024 r. zmienione zostały zasady dotyczące pochówku.
Kalkulator liczby dni
Kalkulator pozwala wyliczyć ile dni zawiera okres czasu pomiędzy zadanymi terminami.
Kadry
Odprawy pracownicze w 2025 r.
Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Rewolucja w naliczaniu stażu pracy od 2026 r. Od umów zlecenia i działalności gospodarczej będą zależeć uprawnienia pracownicze
Od 1 stycznia 2026 roku mają wejść w życie istotne zmiany w Kodeksie pracy, które wpłyną na sposób naliczania stażu pracy.
ZUS: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia
Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.
Ustawowe dni wolne od pracy. Wykaz świąt państwowych i kościelnych
Przedstawiamy aktualny wykaz ustawowych dni wolnych od pracy. Uwzględnia on nowy dzień wolny obowiązujący od bieżącego roku.
Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?
Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.
Proponowana pensja w ofertach pracy i jawność wynagrodzeń w firmie. Co z tego zostało?
W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?
Kalkulator urlopu wypoczynkowego
Kalkulator wskazuje, po jakim czasie mamy prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Nieruchomości
Kiedy wertykulacja trawnika? Jak pielęgnować trawnik wiosną?
Kiedy wertykulować trawnik po zimie? Wertykulacja i aeracja trawnika na wiosnę - kiedy pogoda pozwala na zabiegi regenerujące trawę? Czym wertykulacja różni się od aeracji? Co powinno być pierwsze? Jaka jest cena wertykulacji trawnika? Oto praktyczny poradnik.

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem
Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?
PCC od nieruchomości – zasady, wyjątki, zwolnienia podatkowe. Czy zakup domu w budowie jest opodatkowany?
Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Z jakich zwolnień podatkowych można skorzystać? Co w przypadku zakupu domu w trakcie budowy?
Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą
W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?
Umowa najmu lokalu mieszkalnego
Pobierz formularz umowy najmu.
Księgowość firm
Darowizna od rodziny w 2025 roku: kiedy trzeba zapłacić podatek a kto jest zwolniony? Od rodziców, dziadków, rodzeństwa, dzieci, małżonka
W rodzinie nie jest rzadkością, że np. rodzice darowują dzieciom (dziadkowie - wnukom itp.) pieniądze, mieszkania, samochody czy inne rzeczy materialne. Darowizny są także dokonywane przez dziadków, rodzeństwo i innych członków rodziny. Powstają tu wątpliwości, czy trzeba zapłacić podatek od takich darowizn.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?
Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało).
Nie sprawdzisz w ZUS, nie dowiesz się. Nie złożysz wniosku, pieniądze przepadną, a to dziesiątki tysięcy złotych
Pieniądze na koncie emerytalnym ZUS i na subkoncie emerytalnym ZUS mają różny status. Te pierwsze służą tylko do wypłaty emerytury. Pieniądze z subkonta emerytalnego - też, ale jeśli ubezpieczony zmarł nim został emerytem, podlegają dziedziczeniu.
Ulga dla seniora: Emeryt odzyskał pieniądze dzięki interpretacji skarbówki
65-letni senior rozwiązał umowę o pracę w 2024 roku i zanim otrzymał pierwszą emeryturę, na jego konto wpłynęło ostatnie wynagrodzenie. Gdy zapłacił od niego podatek, zaczął się zastanawiać, czy przysługuje mu ulga dla pracujących seniorów. Złożył wniosek o interpretację do skarbówki – i wygrał.
PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!
Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.
Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.
Od 26 sierpnia 2024 r., rząd pracuje nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany.
Biznes
Jak firmy w 2025 roku mogą sfinansować inwestycje w energooszczędność?
Rosnące koszty energii są jednym z większych problemów polskich przedsiębiorców w 2025 roku. W obliczu wzrostu cen wielu firmom najłatwiej byłoby przenieść dodatkowe koszty na klientów, jednak taka strategia niesie za sobą ryzyko utraty konkurencyjności i osłabienia pozycji rynkowej.

pieniądze, prąd, opłaty
Jak firmy w 2025 roku mogą sfinansować inwestycje w energooszczędność?
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a składki ZUS. Tylko jednoosobowy wspólnik ma obowiązek płacić składki
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne przesłanki uzasadniające takie postępowanie to potrzeba optymalizacji podatkowej oraz chęć ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania.
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku
Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki.
Rower w firmie. Czy wydatki na zakup i eksploatację można zaliczyć do kosztów podatkowych? Co z odliczeniem VAT?
Przedsiębiorcy mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów swojej działalności gospodarczej wydatki na zakup i eksploatację roweru, jeżeli wydatek ten ma związek z tą działalnością. Podatnicy VAT mogą też odliczyć VAT naliczony w cenie zakupu roweru. Potwierdza to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych.
Kalkulator składek ZUS
Kalkulator pozwala wyliczyć wysokość składek na ZUS z uwzględnieniem kwot kierowanych do funduszu emerytalnego.
Prawo
Biorą się za listonoszy: bo nie dostarczają przesyłek i awiz, a terminy urzędowe i sądowe biegną. Sprawa skierowana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Kto z nas nie spotkał się taką sytuacją, że listonosz nie dostarczył przesyłki, nie podjął nawet takiej próby i z automatu zostawił w skrzynce awizo. Mato miejsce szczególnie w dużych miastach, z blokami bez wind. To jeszcze nic, czasami tego awiza nie ma!

III grupa inwalidzka - stopień lekki. Co w 2025 roku?
Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, dawniej określane jako trzecia grupa inwalidzka (III grupa) definiuje osoby, których naruszona sprawność organizmu powoduje istotne pogorszenie zdolności do wykonywania pracy lub ograniczenia w pełnieniu ról społecznych. W 2025 roku władze, PFRON, a także rząd i samorządy przygotowały szereg udogodnień oraz wsparć finansowych dla beneficjentów tego stopnia niepełnosprawności.
Emerytura prawem a nie obowiązkiem. ZUS: przechodząc później na emeryturę można dużo zyskać
Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę.
Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach
Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?
Renta rodzinna 2025 - kto, kiedy i w jakiej wysokości ma do niej prawo? Faktyczna wspólność małżeńska uprawnia do renty
Ile wynosi w 2025 roku renta rodzinna i kto ma do niej prawo? Czy renta rodzinna może być zawieszona albo zmniejszona? Na czym polega pozostawanie w faktycznej wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka w kontekście prawa do renty rodzinnej?
Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w 2025? Ustawa z podpisem Prezydenta RP
Jak w ostatnim czasie sygnalizowaliśmy Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Zatem jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w 2025?
Wzór Pełnomocnictwo ogólne
Pobierz formularz.
Edukacja
Postępowanie rekrutacyjne. Rok szkolny 2025/2026. Skład i szczegółowe zadania komisji rekrutacyjnej
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji z 3 kwietnia 2025 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.
Koniec obowiązkowej matury z matematyki?
W dniu 9 stycznia 2025 r. do Sejmu trafiła petycja w sprawie zniesienia obowiązkowej matury z matematyki, która – w ocenie jej autorki – jest „narzędziem segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans” i „nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce”. Z
Najwyższe, największe, najmniejsze, najgłębsze... Szybki test z geografii
Jak się nazywa najwyżej położona stolica? A najmniejsze państwo w Azji? Która granica jest najdłuższa? Rozwiąż test i sprawdź czy znasz te geograficzne rekordy.
Samorząd
23 emerytów wygrało z ZUS na przeliczeniu emerytur. Jeden już prawomocnie [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]
Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Ile konkretnie wynoszą sumy zasądzone przez sąd na korzyść emerytów. Ich korzyść szacować można kwoty od około 550 zł do blisko 3000 zł miesięcznie.

"Cudowne ozdrowienie pacjenta." Tak ZUS rozpatruje wnioski o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy
Odporności psychicznej i desperacji potrzeba do tego, żeby uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawo do renty chorobowej, uważa Anna Maria Dukat, ekspertka BCC do spraw niepełnosprawności i polityki senioralnej. - Niestety, orzecznictwo zdolności do pracy przez lekarzy orzeczników ZUS budzi ogrom wątpliwości.
Dla jednych to prosty QUIZ, a dla innych trudny test. Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Lata szkolne... tyle lektur trzeba było przeczytać! Jedni pochłaniali książki z pasją, a dla drugich była to prawdziwa mordęga. A kim Ty byłeś? Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
MRPiPS: 5070 zł dla każdego od 1 stycznia 2026 r., ale jest „haczyk” – bo nie dla tych co otrzymują premie i nagrody oraz inne dodatki do wynagrodzenia
Czeka nas rewolucja w zakresie płacy minimalnej – w rządzie trwają obecnie prace nad całkowitą zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczna wersja projektu zakłada, że pensja minimalna ma opiewać na 55% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co – zgodnie z aktualnymi prognozami – dałoby pensję minimalną na poziomie 5070 zł brutto.
Wzory umów Umowa użyczenia
Przykład i bezpłatny formularz do pobrania.
Moto
Tyle zapłacisz za przejechanie 100 km autem: na benzynę, ON, LPG, elektrykiem ładowanym we własnym garażu
Tankowanie (ładowanie) elektryka z gniazdka czy z wallboxa we własnym garażu oznacza, że można korzystać z taryfy G11. Wówczas koszt przejechania 100 km wyniesie około 12 zł. To jest kwota zupełnie inna niż w zestawieniu przygotowanym przez Ministerstwo Przemysłu.

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel
W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.
Ceny OC i AC w 2025 r. Co wpływa na wysokość składek kierowców?
Multiagencja ubezpieczeniowa CUK Ubezpieczenia opublikowała 8 kwietnia 2025 r. raport dotyczący cen ubezpieczeń AC i OC dla kierowców. Raport dotyczy I kwartału 2025 r. ale zawiera też prognozy na dalszą część roku.
Teraz wysoka kara za spóźnione badanie auta, a opłata w warsztacie trzy razy wyższa
Nowe stawki opłat za badanie kontrolne pojazdów są już przesądzone. Ministerstwo Infrastruktury kończy prace nad nowym aktem prawnym. Nieoficjalnie wiadomo, że kierowcy zamiast 98 zł - opłaty nie zmienianej od 2004 roku, za badania kontrolne pojazdu będą uiszczać kwotę rzędu 26-280 złotych. Ponadto teraz nie będzie ona stała, ale zmieniać się będzie wraz z inflacją.
Kalkulator odległości
Kalkulator pozwala wyliczyć odległość pomiędzy dwiema zadanymi miejscowościami.
Forsal.pl poleca
Inwestycyjne cuda na Zakopiance. Budują nie tylko drugi tunel [ZDJĘCIA]
Nowe mosty, wiadukty i estakady, tak wygląda czternaście kilometrów nowej Zakopianki, na odcinku Rdzawka – Nowy Targ, którym od połowy września jeżdżą kierowcy. Ale to nie koniec inwestycyjnej ofensywy na jednej z najbardziej zapchanych małopolskich dróg. W Myślenicach budowany jest węzeł drogowy. Skrzyżowanie zakopianki z ulicą Sobieskiego zamieni się w bezkolizyjne połączenie. Nowe komunikacyjne rozwiązanie nie tylko poprawi płynność samochodowego ruchu. Będzie też bezpieczniej.
Nawet 10 tys. zł rocznie? Podatek katastralny. Polacy boją się go jak ognia
Niedawno pojawiły się artykuły sugerujące, że roczny podatek katastralny może kiedyś wynosić np. 6000 zł rocznie. Taki tok rozumowania jest jednak wątpliwy.
Dziennik.pl poleca
Kto teraz ma prawo do zachowku, a kto nie dostanie pieniędzy po zmarłym jeśli nie jest wskazany w testamencie
Zachowek to gwarancja pieniędzy dla bliskich krewnych pominiętych w testamencie. Taka jest tradycja i regulacje prawne od wielu lat. teraz niestety dla wielu bliskich zmarłego nastąpiły zmiany w przepisach, przez które ich prawo do części spadku po zmarłym wcale nie jest takie pewne jak kiedyś. Co o zachowku po zmianach wiedzieć trzeba.
Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców jeszcze nie taka pewna. Przeciwnicy nie składają broni
Sejm uchwalił niższą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Jednak proces legislacyjny nie jest jeszcze zakończony. Przeciwnicy tego rozwiązania będą chcieli ustawę zablokować w Senacie. Ostatnie słowo należy zaś do prezydenta, który musi podpisać ustawę, by doszło do jej publikacji.
ZdrowieGO.pl poleca
Za darmo można pojechać do sanatorium i to w ekspresowym tempie. Patent na turnus w kurorcie jest prosty
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Z takiego założenia wychodzą w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zamiast emerytów i rencistów wolą mieć w swoich zasobach tych, którzy pracują i płacą składki. Żeby jak najdłużej utrzymać ich w dobrej kondycji, ZUS funduje im rehabilitację, która zyskała sobie miano „darmowego sanatorium.” Wielu zatrudnionych nie ma pojęcia o prostym patencie na turnus w kurorcie.
Doskonały na szczupłą sylwetkę. I nie tylko. Tych rzeczy (prawdopodobnie) nie wiesz o twarogu
Twaróg od zawsze gościł na naszych stołach – zarówno jako dodatek do kanapek, jak i składnik tradycyjnych wypieków oraz deserów. Jednakże niewiele osób wie, że ten biały ser to prawdziwy bohater wśród produktów mlecznych. Dlaczego?
Newslettery infor.pl
Wybierz interesujące Cię newslettery portalu Infor.pl i zapisz się!
Zostań ekspertem portalu infor.pl!
Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl i zaprezentuj swoją wiedzę milionom użytkowników. Co zyskujesz przez bycie ekspertem naszego portalu? Zasady współpracy
REKLAMA
REKLAMA