Skocz do zawartości

Kiedy zaksiegować przychód - pomocy!

przychody księgowanie przychodów moment księgowania przychodów

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2012 - 07:30

Witam. Bardzo proszę o pomoc. Prowadzę działalność gospodarczą jako agent ubezpieczeniowy, jestem płatnikiem VAT ze względu na inną poboczną działalność (mam więc sprzedaż mieszaną), KPiR, zasady ogólne. Jako agent nie mam podpisanej umowy z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, tylko z innym agentem. Moje pytanie odnosi się do momentu księgowania przychodu, bo z racji że podlegam pod innego pośrednika moje prowizje znacznie się opóźniają np. zestawienie prowizyjne za styczeń otrzymuję 28 marca, wtedy wystawiam fakturę i dopiero otrzymuję pieniądze. Czy fakturę wystawioną 28.03 (jako prowizję za styczeń) powinnam zaksięgować w marcu, czy w styczniu i tak za każdym razem robić korekty do wszystkich rozliczeń z Urzędem Skarbowym (podatek dochodowy i VAT), co wydaje mi sie niedorzeczne. Proszę o pomoc.Monika

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14097 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 sierpień 2012 - 19:47

Moim zdaniem przychód masz w dacie wykonania usług pośrednictwa, a nie wystawienia faktury za swoją prowizję.
A co za tym idzie powinnaś korygować wyliczenia pdof.

#3 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2012 - 17:02

Dziękuję za odpowiedź. Wydaje mi się to dość dziwne, nie mówiąc o tym, że uciążliwe - każde rozliczenie trzeba będzie korygować - to chyba nie będzie dobrze wyglądało w Urzędzie Skarbowym. Mam jeszcze jedno pytanie: czy jesli w mojej umowie znalazłby sie zapis, że "pośrednik zobowiazany jest do wystawienia faktury w terminie 7 dni od daty otrzymania zestawienia prowizyjnego. Strony ustalają dzień sporządzenia i dostarczenia pośrednikowi zestawienia prowizyjnego jako dzień sprzedaży usługi" rozwiązałoby to mój problem? Dniem sprzedaży byłby wówczas dzień otrzymania zestawienia i fakturę księgowałabym w miesiącu jej wystawienia.

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14097 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 sierpień 2012 - 21:34

W mojej ocenie takie ustalenie w umowie nie rozwiązałoby problemu, bo to jest sprawa przepisów podatkowych i według nich należy ustalać datę zaliczenia sprzedaży w przychody.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: przychody, księgowanie przychodów, moment księgowania przychodów

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych