Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Wyliczenie urlopu proporcjonalnego


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2021 - 03:07

Witam serdecznie forumowiczów. Proszę o pomoc w wyliczeniu urlopu, przy zatrudnieniu pracownika.
* Pracownik zatrudniony od stycznia do 31 mają u poprzedniego pracodawcy na 0,5 etatu w ramach prac interewencyjnych. Nie jest to pierwsza praca z moich oblicze; WYMIAR URLOPU 20 DNI Kodeksowe przy 0.5 etatu proporcjonalnie 10 dni(80h) poprzedni pracodawca powinien u siebie dać 20dni x0,5etatu/12mcy x 5mcy przepracowane tj. 4,16 w zaokrągleniu 5 dni jako niepelnoetatowiec przeliczamy na 8 h więc wyszłoby 40h przysługującego urlopu jednak pracodawca dał 8 dni urlopu - 64 h. Ja zatrudniam od czerwca do sierpnia również na 0,5 etatu proporcjonalnie powinnam dać 20x0,5/12x3mce przepracowane 2,49dnia w zaokrągleniu 3 przeliczone na godziny 3x8h 24h razem i jak dam 3 dni 24h to przekroczy roczny wymiar 80h to powinnam dać 2 dni w domyśle 16h bo rozliczamy w godzinach? I już więcej pracownikowi nie przysługuje urlop w danym roku? Nawet gdy zwiększymy potem wymiar etatu. Bardzo proszę o rozwianie wątpliwości. Z góry dziękuję.

#2 Ofka

Ofka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów

Napisano 16 czerwiec 2021 - 07:23

Ja bym dała 16 żeby nie przekroczyć rocznego wymiaru. Jak mu zwiększycie wymiar etatu to limit mu się zwiększy na więcej niż 80h więc wtedy przeliczysz na nowo.



#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2021 - 12:41

Ja bym dała 16 żeby nie przekroczyć rocznego wymiaru. Jak mu zwiększycie wymiar etatu to limit mu się zwiększy na więcej niż 80h więc wtedy przeliczysz na nowo.

 

Kodeks pracy się z tobą nie zgadza.

 

Liczy się ile łącznie miałby pracownik za cały okres zatrudnienia od stycznia do końca umowy u ciebie i odlicza to, co udzielono mu u poprzedniego pracodawcy - wychodzi ci to, co ma u obecnego pracodawcy - art. 1551 par. 1 i 2. 



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2021 - 12:41

Ja bym dała 16 żeby nie przekroczyć rocznego wymiaru. Jak mu zwiększycie wymiar etatu to limit mu się zwiększy na więcej niż 80h więc wtedy przeliczysz na nowo.

 

Kodeks pracy się z tobą nie zgadza.

 

Liczy się ile łącznie miałby pracownik za cały okres zatrudnienia od stycznia do końca umowy u ciebie i odlicza to, co udzielono mu u poprzedniego pracodawcy - wychodzi ci to, co ma u obecnego pracodawcy - art. 1551 par. 1 i 2. 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych