Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Podstawa obliczenia wysokości urlopu macierzyńskiego w przypadku zmiany pracodawcy

#urlopmacierzynski #zmianapracodawcyaurlopmacie #wysokoscurlopumacierzynskieg #zasilekmacierzynski2prace

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Weronika

Guest_Weronika
  • Goście

Napisano 01 maj 2021 - 23:48

Witam serdecznie,

Moje pytanie dotyczy obliczenia podstawy wymiaru składek na podstawie której wylicza się wysokość zasiłku macierzyńskiego.

W połowie roku 2019, z przyczyn niezależnych zmieniłam pracodawcę. Zachowana została ciągłość pracy - zakończyłam stosunek pracy ostatniego dnia lipca a rozpoczęłam nowa prace 1 dnia sierpnia 2019. 

30 kwietnia 2020 dowiedziałam się iz jestem w ciąży i tego samego dnia ze względu na stan ciazy i zagrożenie wirusem covid-19 zostałam skierowana na zwolnienie lekarskie ciążowe. 

Pomiędzy dniem 1 sierpnia 2019 a dniem 30 kwietnia 2020 zdarzyły mi się pojedyncze dni w czasie których przebywałam na zwolnieniu chorobowym. 

Mój obecny pracodawca wyliczając mi wysokość zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego nie wziął pod uwagę wysokości podstawy składek na zasiłek odprowadzanych przeze mnie przez 12 miesięcy poprzedzających dzień w którym zostałam skierowana na zwolnienie lekarskie ciążowe, tak jak to można przeczytać w prawie pracy a jako wyznacznik do obliczenia składki pracodawca wziął pod uwagę tylko wysokość mojej pensji która pobierałam w pierwszym miesiącu pracy u aktualnego pracodawcy - niestety nie zostało mi wyjaśnione dlaczego tylko taka kwota została wzięta pod uwage. 

Chciałabym nadmienić iz wysokość pensji u poprzedniego pracodawcy była wyższa niż u obecnego, a dodatkowo w czasie okresu od początku zatrudnienia u nowego pracodawcy do momentu pójścia na zwolnienie lekarskie ciążowe był mi przyznany bonus roczny oraz bonus uznaniowy za który również został odprowadzony podatek które powinny zostać wliczone do kwoty podstawy.

Czy może mi ktoś poradzić jak w takiej sytuacji powinien wyglądać proces obliczenia podstawy składki sluzacej ustaleniu wysokości przysługującego mi zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego? Mam wrażenie ze mój obecny pracodawca nie wyliczył wysokości mojego zasiłku macierzyńskiego poprawnie.

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21582 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 maj 2021 - 05:24

Twój obecny pracodawca wziął pod uwagę jedynie zatrudnienie u niego TO JEST PRAWIDŁOWE.
Jeśli w danym miesiącu były zwolnienia lekarskie i nie zostało przepracowane połowę obowiązującego czasu pracy, wówczas taki m-c zostaje odrzucony z podstawy chorobowego.
Widocznie tak było w twoim przypadku.
Nieważne ile m-cy przepracowałaś, sumę wynagrodzeń dzieli się wtedy przez tyle, ile było brane do podstawy, a nie przez 12.
Bonusy nie wchodzą do podstawy chorobowego, ponieważ najprawdopodobniej nie są zmniejszane za czas choroby.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: #urlopmacierzynski, #zmianapracodawcyaurlopmacie, #wysokoscurlopumacierzynskieg, #zasilekmacierzynski2prace

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy