Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zasiłek opiekuńczy na żonę


wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2021 - 10:01

Dzień dobry.

Pracownik przedstawił zwolnienie na opiekę na żonę po cesarce. Druk Z - 3 wraz z Z 15 został złożony do ZUS ( zatrudniamy niej niż  20 pracowników). Jak powinnam wyliczyć wynagrodzenie: wysokość wynagrodzenia (podstawa (stała) czy średnia z ostatnich 12 miesięcy (2 razy w roku były premie))  dzielę przez 30 dni ( czy 31 bo kwiecień tyle ma dni). Kwotę która wyjdzie mnożę przez liczbę dni opieki. Następnie kwotę która mi wyjdzie odejmuję od wysokości wynagrodzenia. To co uzyskam stanowi kwotę brutto do wypłaty wynagrodzenia za pracę w pozostałe dni. 

 

 



#2 Guest_katarzyna

Guest_katarzyna
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2021 - 12:59

kwiecień ma 31 dni?



#3 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5924 postów

Napisano 19 kwiecień 2021 - 13:11

Ilekroć przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni.

Podstawa prawna: art. 11  pkt 5 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Mylisz dwa pojęcia: podstawę do zwolnienia i wynagrodzenie za pracę.

Rozumiem, że pracownik jest wynagradzany w stawce stałej miesięcznej? Tak liczysz:

Zasadnicza- (zasadnicza:30x ilość dni choroby)= wynikiem jest wynagrodzenie za czas pracy.

Jeśli wynagradzany jest godzinowo- po prostu liczysz przepracowane godziny w miesiącu.



#4 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2021 - 19:50

A nie tak: zadasnicza : 30= kwota × ilość dni przepracowanych= wynagrodzenie za czas pracy
Opieka na żonę może być 14 dni. Za 16 dni wypłacasz wynagrodzenie.

#5 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5924 postów

Napisano 19 kwiecień 2021 - 20:47

Ola litości...

 

W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 Kodeksu pracy, miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

 

Podstawa prawna: §11.1 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych