Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

ubezwłasnowolnienie osoby z objawami choroby psychicznej

emerytura choroba psychiczna ubezwłasnowolnienie

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 jakłucznik

jakłucznik

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 17 marzec 2021 - 21:22

Dzień dobry, jak rozwiązać  problem który pojawił się w gronie moich znajomych. Jest trójka rodzeństwa, bracia już emeryci natomiast ich siostra od ponad roku ma uprawnienia do emerytury ale nie chce złożyć wniosku - a właściwie wniosków, bo ma prawo do emerytury w ZUS i KRUS. Wszelkie próby nakłonienia siostry do podjęcia kroków w tym kierunku nie skutkują. Jej zachowania, komentarze wskazują na jakieś zaburzenia psychiczne. Twierdzi, że emerytura przysługuje jej już od 2013 roku. No i rzeczywiście okazało się że w 2013 złożyła wniosek do KRUSu, ale dostała odpowiedź odmowną ponieważ w tym czasie nie miała uprawnień do żadnej emerytury. Ani w ZUS ani w KRUS. Bracia "finansują" siostrę, opłacają wszystkie rachunki i dają jej pieniądze na życie. Bracia mają swoje wydatki, swoje rodziny i swoje problemy, nie jest im łatwo. Jeden z nich jest po wylewie, Sprawę zgłosili do Ośrodka Pomocy Społecznej i zastanawiają się czy siostra może być ubezwłasnowolniona. Nie chcą by do tego doszło, czy jest może  jakieś inne wyjście z tej  sytuacji? Jeśli jedynym wyjściem jest ubezwłasnowolnienie - to na czyj wniosek? Czy można ubezwłasnowolnić tylko na okoliczność załatwienia emerytury za siostrę, w jej imieniu? Siostra jest osobą samotną, nigdy nie założyła własnej rodziny, cały czas mieszkała z rodzicami. Ma tylko tych dwóch braci, rodzice już nie żyją. Bardzo proszę o radę - co w takim dziwnym i chyba dotąd nie spotykanym przypadku robić?

 #2 Guest_guest

Guest_guest
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2021 - 13:15

Nie można ubezwłasnowolnić osoby ot tak. Następuje to po wyroku sądu.#3 Guest_Nela

Guest_Nela
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2021 - 17:25

Dziękuję, wiemy że nie można ot tak sobie dla własnego "widzimisię". I nie jest to zamiarem braci, nie chodzi o to by siostrę ubezwłasnowolnić ale głównie o to, by w jakiś sposób spowodować przyznanie jej emerytury. KRUS ani ZUS nie przyzna emerytury jeśli nie ma wniosku. A siostra, od dwóch lat uprawniona do emerytury, nie chce złożyć wniosku. Jej zachowania, odpowiedzi, reakcja na pytania i uwagi są zupełnie nie przystające do rzeczywistości. Urzędniczka z GOPS-u  sugeruje że siostra wykazuje objawy schizofrenii, że powinna się leczyć. Proszę o poradę, co w takiej sytuacji zrobić? Kto może skierować osobę na przymusowe leczenie? Czy bez upoważnienia  ktoś może złożyć wniosek o emeryturę w imieniu siostry, np.GOPS? Jeśli się okaże że ubezwłasnowolnienie jest konieczne - kto o to wnioskuje, rodzina czy GOPS?#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2021 - 15:56

O ubezwłasnowolnienie może zawnioskować krewny w linii prostej (matka, ojciec, syn, córka, babcia, wnuki), a rodzeństwo (w tym przypadku również MOPS) co najwyżej złożyć wniosek do prokuratora o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie - jeżeli siostra sobie radzi, poza tą sprawą z emeryturą, to ubezwłasnowolnienie może być częściowe. Podstawą jest dokumentacja medyczna, ale warto skonsultować się z właściwym miejscowo prokuratorem, jak przygotować się do takiej procedury, bo tu dokumentacji najwyraźniej brak.

 

 

Przymusowe leczenie na wniosek rodziny (tu rodzeństwo jest uprawnione) stosowane jest wyłącznie w przypadku braku możliwości spełniania podstawowych potrzeb życiowych osoby chorej, przy założeniu, że bez przyjęcia stan się znacznie pogorszy (sama poprawa jest niewystarczającą przesłanką). Wypowiedzi i subiektywne odczucia co do ich "normalności" bez obiektywnej diagnozy nie są żadną przesłanką.

 

 

A urzędniczka GOPS powinna bardziej się skupić na własnych obowiązkach i doradzaniu wam co i jak zrobić, a nie diagnozować choroby, bo na tym się raczej nie zna, na swojej robocie chyba też niespecjalnie.

 

 

Nie jest to jaki szczególny, czy odosobniony przypadek - takich spraw jest coraz więcej, niektóre GOPSy czy MOPSy mają to przetrenowane i wiedzą co i jak doradzić lub same zrobić, zamiast bezsensu diagnozować.#5 Guest_Nela

Guest_Nela
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2021 - 17:00

Gość, serdecznie dziękuję. Jeżeli dobrze zrozumiałam - to GOPS może złożyć do prokuratora wniosek o ubezwłasnowolnienie? Czy jakieś przepisy to regulują?  Pytam bo Panie urzędniczki powiedziały że one mogą  wnioskować tylko o leczenie, a rodzina (bracia) o  ubezwłasnowolnienie. Jeśli możesz - to odpowiedz, proszę . 

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: emerytura, choroba psychiczna, ubezwłasnowolnienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych