Kategorie
Skocz do zawartości

Chorobowe na umowie zlecenie - jak jest liczone?


locarno
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Pracuje na umowę zlecenie na godziny. Czas pracy i wynagrodzenie jest różne w zależności od miesiąca. Chciałem się zapytać jak liczony jest wynagrodzenie za czas choroby? Czy jest to 80% średniego wynagrodzenia z 12 msc? I drugie pytanie. Kto płaci za okres choroby? Pracodawca czy ZUS? Oczywiście chorobowe mam opłacane regularnie. Pracuję ponad 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Zleceniobiorca nie jest pracownikiem, a więc w jego wypadku nie ma mowy o wynagrodzeniu chorobowym. Jeśli on podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, to po upływie okresu wyczekiwania ma prawo do zasiłku chorobowego, który jest finansowany przez ZUS. To, kto płaci zasiłek - czy zleceniobiorca czy bezpośrednio ZUS zależy od ilości zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada poprzedniego roku.

 

Sama natomiast podstawa do zasiłku chorobowego na zleceniu liczona jest zgodnie z art. 48 ustawy zasiłkowej:

 

Art. 48. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

 

A więc będzie to średnie wynagrodzenie z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia zwolnienia lekarskiego. Załóżmy, że ta średnia wyniosła 3210 zł. Pomniejsza się ją o 13,71%:

 

3210 - 13,71% z 3210 = 2769,91 zł

 

I teraz jedna dniówka zasiłkowa to 80% z 2769,91 / 30 = 73,87 zł

 

To jest kwota brutto, od zasiłku nie ma składek, jest tylko podatek (nawet, jeśli pracownik ma mniej niż 26 lat i korzysta ze zwolnienia zerowy PIT dla młodych)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli płatnikiem zasiłku jest zleceniodawca, to wypłaca zasiłek z reguły w normalnych ustalonych terminach wypłaty, ale to jest umowa zlecenia, tu nie ma zasady, że wynagrodzenie jest płacone najpóźniej do 10 dnia następnego miesiąca. Z kolei jeśli zasiłek chorobowy wypłaca bezpośrednio ZUS, to ZUS wypłaca zasiłek niezwłocznie po udokumentowaniu prawa do niego, nie później niż do 30 dni.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy przejście z umowy zlecenie na umowe o pracę w tej samej firmie na tym samym stanowisku powoduje że okres oczekiwania liczy się od nowa?

 

Jeśli przerwa między zleceniem a stosunkiem pracy była krótsza niż 30 dni, to nie ma okresu wyczekiwania.

 

2. Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wtrące swoje "5 gr " Dzwoniąc do ZUS zostałam poinformowana że osoba mająca staż ,10 lat - umowy o pracę i opłacając na zleceniu dobrowolną składkę chorobową nabywa prawo do L-4 bez okresu wyczekiwania ( 90 dni), Chorobowe te jest wypłacane tylko do dnia  do kiedy mamy umowe zlecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Witam,mam podobny problem,lecz skladki odprowadzanie sa co 2 miesiac poniewaz zleceniodawca robi machlojke z umowami bo mam je jak by 2,na 1 odprowadza wszystko na 2 nic i tak przeskakuje co miesiac ,poniewaz konczy mi sie umowa 31 marca czy moge zlozyc zas53 juz 1 kwietnia do zusu o wyplate mi chorobowego?czy bedzie mie sie nalezalalo?pracodawca twierdzi ze tak lecz zastanawia mnie jak zus obliczy kwestie odprowadzanych skladek?bede wdzieczna o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Byłam zatrudniona 01.01-31.03.2022 na umowie zlecenie z opłacaną dobrowolna składka chorobowa. Od 1 kwietnia jestem na L4 czy otrzymam zasiłek chorobowy

Otrzymasz pod warunkiem, że Twoja choroba trwa co najmniej nieprzerwanie 30 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...