Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prawo do prywatności pracownika obowiązuje także w pandemii

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672420 postów

Napisano 21 styczeń 2021 - 21:15

W ostatnich miesiącach trwa intensywna dyskusja dotycząca możliwości i zakresu przetwarzania poszerzonego zakresu danych pracowników i współpracowników, w związku z przeciwdziałaniem skutkom pandemii. Praktyczne aspekty tej kwestii są niezwykle istotne, dotyczą bowiem dopuszczalności skierowania pracownika na testy, żądania ujawnienia ich wyników czy informowania zespołu o stanie zdrowia konkretnego pracownika. Zastosowanie się do zbyt liberalnych interpretacji może narazić pracodawcę na liczne ryzyka.

Powrót do artykułu: Prawo do prywatności pracownika obowiązuje także w pandemii

#2 Guest_Basia Pe.

Guest_Basia Pe.
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2021 - 21:15

Pytanie co najmniej dziwne. Jeżeli pracownik jest zarażony lub skierowany na kwarantannę, to automatycznie otrzymuje zwolnienie lekarskie tak samo, jak gdyby zachorował na dowolną inną chorobę (a wręcz obowiązuje to już od chwili skierowania na testy przesiewowe czyli popularny wymaz) . Wróci do pracy gdy zostanie uznany za zdrowego, bądź wskutek orzeczenia lekarskiego dopuszczającego do powrotu do pracy bądź też na mocy odpowiednich przepisów np. dotyczących okresów kwarantanny lub izolacji. Jeżeli zaś pracownik przebywa na zwolnieniu, to nie przychodzi do pracy i nie kontaktuje się z zespołem (OK wiem są specyficzne sytuacje, kolega może potrzebować odebrać dokumenty, komputer czy telefon służbowy od chorego pracownika - pozostańmy jednak przy głównym wątku). Jeśli chory pracownik nie kontaktuje się z zespołem, to nie ma konieczności informowania zespołu o jego stanie zdrowia lub konkretnej chorobie (bądź jej podejrzeniu) ponieważ w żaden sposób nie pomoże to pracodawcy w realizowaniu spoczywających na nim obowiązków związanych z ochroną zdrowia pozostałych pracowników. Krótko mówiąc, nie na uzasadnienia do informowania współpracowników o kwarantannie lub izolacji pracownika .

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych