Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kto płaci wynagrodzenie po 33 dniach w korporacji?

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 maria9333

maria9333

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 03 grudzień 2020 - 10:52

Szanowni Państwo,
mam mały dylemat i chciałam się poradzić w jednej sprawie. Od ponad miesiąca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Mam problemy z kręgosłupem i lekarz zaleca jeszcze rehabilitacje oraz leżenie w domu. Wypłatę za pierwszy miesiąc otrzymałam od pracodawcy, ale nie jestem już pewna, co będzie z drugą. Zapoznałam się z informacjami w internecie, które mówią, że po 33 dniach zasiłek zaczyna płacić ZUS, ale tyczy się to firm, które zatrudniają do 20 pracowników. Ja jestem zatrudniona na umowę o pracę w dużej korporacji, która zatrudnia setki, jak nie tysiące pracowników. 
Skorzystałam też z konsultacji w ZUS, gdzie Pani poinformowała mnie, że to pracodawca ma obowiązek płacić, jeśli jest dużą firmą. 
Problem w tym, że skontaktowałam się ze swoim działem HR i powiedziano mi, że to ZUS będzie wypłacać mój zasiłek po 33 dniach i że nawet nie muszę przesyłać żadnych dodatkowych dokumentów. 
Stąd też pojawił się mętlik w mojej głowie, a także obawy, czy w ogóle otrzymam jakiekolwiek pieniądze za drugi miesiąc mojej choroby.
Bardzo proszę o poradę  w tej kwestii. 
Pozdrawiam serdecznie.

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5810 postów

Napisano 03 grudzień 2020 - 11:14

Za pierwsze 33 dni w roku płaci ci pracodawca, od 34 dnia choroby zasiłki finansowane są przez ZUS.

A kwestia kto de facto wypłaca zależy od ilości zatrudnionych osób w firmie.

Jeśli do 20 osób, pieniądze są wysyłane przez ZUS bezpośrednio dla pracownika.

Jeśli powyżej 20 osób, pieniądze wypłaca pracodawca, a potem potrąca je sobie ze zobowiązań wobec ZUS, czyli składek.

#3 maria9333

maria9333

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 03 grudzień 2020 - 11:26

Za pierwsze 33 dni w roku płaci ci pracodawca, od 34 dnia choroby zasiłki finansowane są przez ZUS.

A kwestia kto de facto wypłaca zależy od ilości zatrudnionych osób w firmie.

Jeśli do 20 osób, pieniądze są wysyłane przez ZUS bezpośrednio dla pracownika.

Jeśli powyżej 20 osób, pieniądze wypłaca pracodawca, a potem potrąca je sobie ze zobowiązań wobec ZUS, czyli składek.

Dziękuję za odpowiedz. Może to właśnie miała na myśli osoba z mojej firmy, że mimo wszystko zasiłek pokryje ZUS.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21133 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 grudzień 2020 - 11:32

Dziękuję za odpowiedz. Może to właśnie miała na myśli osoba z mojej firmy, że mimo wszystko zasiłek pokryje ZUS.

To tylko kwestie techniczne z jakich środków.
Pewne jest,w twoim przypadku, że przelew powinien nadejść od pracodawcy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy