Skocz do zawartości

PPK-PROBLEM

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 26 listopad 2020 - 10:37

Witam,

proszę o pomoc w sprawie PPK.

Umowy o prowadzenie podpisane 09.11. br.

Wypłata "za przepracowany miesiąc w miesiącu" - w listopadzie będzie to 27.11.

Dzis tj. 26.11 zgłosił się do mnie pracownik 58 l. który chce przystąpić do PPK. Czy jeśli zgłosiłabym go dziś do ppk to musiałabym Mu naliczyć składki do ppk już od wynagrodzenia za ten mc? Prawdę mówiąc mam już przygotowane listy płac więc musiałabym to wszystko odkręcać.

I drugie pytanie - w mojej firmie mamy dwa rodzaje wypłat:

- pracow. umysłowi do 30 danego miesiąca

- pracow. fizyczni do 10 dnia miesiąca następnego za mc poprzedni tzw. przesunięcie

Składki do PPK za umysłowych ZA LISTOPAD będą odprowadzone do PPK DO 15 GRUDNIA. Jak to się ma do pracowników fizycznych którzy wynagrodzenie ZA LISTOPAD będą mieli wypłacone 10.12? Składki od ich listopadowego wynagrodzenia będą przekazane do instytucji finansowej do 15 STYCZNIA z tego co rozumiem. Jak zatem określić tytuł przelewu do instytucji finansowej w grudniu za umysłowych a jak za fizycznych skoro jest przesunięcie? Dwa razy będę wysyłać przelewy o tym samym tytule -tj. umysł za listopad w grudniu i fiz. za listopad w styczniu?

W ZUS jest to proste- robię deklarację np. 01.11 i zawiera ona wypłaty umysł. za listopad oraz wypłaty fizycznych za październik wypłacone w listopadzie.

Jeśli chciałabym się posłużyć identycznym wzorcem to składki od wynagrodzenia fizycznych za listopad wypłaconego w grudniu musiałyby zostać przekazane do instytucji finansowej również w grudniu a nie styczniu...Głupieję..

Może ktoś miał już takie sytuacje i coś podpowie.

#2 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 26 listopad 2020 - 14:42

Moim zdaniem jesli pracownik złoży Ci deklarację o przystąpieniu przed terminem wypłaty to musisz mu naliczyć składki.Warto określić i podać do wiadomości pracowników jeden termin na składanie wniosków.W ten sposób uchronisz się przed sytuacjami jak wyżej.Ustanów np.15go dnia miesiąca terminem przyjmowania deklaracji- będziesz przed wypłatą umysłowych wiec zdążysz ich zgłosić i naliczyć skladki a jednocześnie będziesz po wypłacie fizycznych wiec każdy ich wniosek wpadnie już w kolejny mc.
Odnośnie przekazywania wpłat do Ppk-jie potrafię Ci pomóc.

#3 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2020 - 13:14

A co za problem z tym przelewami, bo nie rozumiem? Chodzi o to, że zdubluje się tytuł przelewu? Przecież w każdym z miesięcy będzie przelew składek za poprzedni miesiąc (i umysłowych i fizycznych). To będzie tak samo jak w ZUS.  W grudniu przelejesz do IF składki umysłowych za listopad i fizycznych  za październik (bo za te miesiące mieli wypłatę w listopadzie).

#4 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2020 - 10:28

Właśnie składki pracowników fizycznych od wynagrodzeń wypłaconych w listopadzie za październik nie będą naliczone. Umowy o prowadzenie zostały podpisane w listopadzie po wypłacie więc w mc grudniu do IF pójdą tylko składki za listopad pracowników umysłowych a w styczniu grudniowe umysłowych oraz listopadowe wypłacone w grudniu fizycznych. Nie wiedziałam jak mi program nazwie przelew w grudniu za listopad umysłowych a jak w styczniu za listopad fizycznych. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych