Skocz do zawartości

Śmierć pracownika

odprawa śmierć pracownka wynagrodzenie akt zgonu

wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_dadumida

Guest_dadumida
  • Goście

Napisano 22 listopad 2020 - 19:42

Witam.

Bardzo proszę o rozwianie wątpliwości czy mój tok myślenia jest prawidłowy. Jestem pierwszy raz w takiej sytuacji. Właśnie dowiedziałam się o śmierci pracownika. Pozostawił żonę i dorosłe dzieci (samodzielne, mają założone swoje rodziny)

Rozumiem, że tylko żona jest uprawniona do otrzymania wynagrodzenia, wynagrodzenia za chorobę, ekwiwalentu za urlop oraz trzynastki (wypłacana w I kwartale 2021) oraz odprawy pośmiertnej.

Pracownik pracował w naszym zakładzie dłużej niż 15  lat to naliczam odprawę w wysokości 6-cio miesięcznego wynagrodzenia. Żona dostaje 50% wysokości odprawy (nie liczymy składek ZUS i podatku, nie wystawiamy Pitu). Wypłatę odprawy księgujemy Wn409 Ma234 Wn234 Ma130 par. 3020

Wynagrodzenie, wynagrodzenie chorobowe i ekwiwalent wypłacamy w wysokości jaka przysługuje, potrącamy tylko podatek 17% bez kosztów uzyskania i ulgi. Wynagrodzenie, wynagrodzenie chorobowe i ekwiwalent w paragrafie 4010 a trzynastkę w paragrafie 4040.

Do wypłaty odprawy i wynagrodzenia potrzebne są:

- akt zgonu pracownika

- aktualny odpis aktu małżeństwa

- dowód osobisty żony

oraz

- oświadczenie żony zawierające imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer Pesel, nazwa i adres urzędu skarbowego oraz numer rachunku bankowego do wypłaty

Akt zgonu, akt małżeństwa - robię ksero i potwierdzam za zgodność z oryginałem, dowód osobisty - do wglądu czy też ksero?

Do końca stycznia 2021 wystawiam PIT-11 na dane zmarłego pracownika z zarobkami, które otrzymał za życia oraz PIT-11 na dane żony z wypłaconym wynagrodzenie, wynagrodzeniem chorobowym i ekwiwalentem za urlop w pozycji "Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy)

W roku 2022 również na żonę wystawiam PIT11 na wypłaconą w roku 2021 trzynastkę.

Listę płac z wyplata wynagrodzenia zmarłego pracownika, wystawiam na żonę?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14140 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 listopad 2020 - 20:17

O ile się nie mylę w akcie zgonu chyba są ujęte dane małżonki. Jeśli tak, to nie będzie konieczny odpis aktu ślubu /i do tego aktualny/. Dowód osobisty wg mnie do wglądu, nie musisz mieć ksero.

Reszta moim zdaniem dobrze napisana. 

#3 Guest_dadumida

Guest_dadumida
  • Goście

Napisano 22 listopad 2020 - 20:33

Bardzo dziękuję

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: odprawa, śmierć pracownka, wynagrodzenie, akt zgonu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych