Witam.
Bardzo proszę o rozwianie wątpliwości czy mój tok myślenia jest prawidłowy. Jestem pierwszy raz w takiej sytuacji. Właśnie dowiedziałam się o śmierci pracownika. Pozostawił żonę i dorosłe dzieci (samodzielne, mają założone swoje rodziny)
Rozumiem, że tylko żona jest uprawniona do otrzymania wynagrodzenia, wynagrodzenia za chorobę, ekwiwalentu za urlop oraz trzynastki (wypłacana w I kwartale 2021) oraz odprawy pośmiertnej.
Pracownik pracował w naszym zakładzie dłużej niż 15 lat to naliczam odprawę w wysokości 6-cio miesięcznego wynagrodzenia. Żona dostaje 50% wysokości odprawy (nie liczymy składek ZUS i podatku, nie wystawiamy Pitu). Wypłatę odprawy księgujemy Wn409 Ma234 Wn234 Ma130 par. 3020
Wynagrodzenie, wynagrodzenie chorobowe i ekwiwalent wypłacamy w wysokości jaka przysługuje, potrącamy tylko podatek 17% bez kosztów uzyskania i ulgi. Wynagrodzenie, wynagrodzenie chorobowe i ekwiwalent w paragrafie 4010 a trzynastkę w paragrafie 4040.
Do wypłaty odprawy i wynagrodzenia potrzebne są:
- akt zgonu pracownika
- aktualny odpis aktu małżeństwa
- dowód osobisty żony
oraz
- oświadczenie żony zawierające imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer Pesel, nazwa i adres urzędu skarbowego oraz numer rachunku bankowego do wypłaty
Akt zgonu, akt małżeństwa - robię ksero i potwierdzam za zgodność z oryginałem, dowód osobisty - do wglądu czy też ksero?
Do końca stycznia 2021 wystawiam PIT-11 na dane zmarłego pracownika z zarobkami, które otrzymał za życia oraz PIT-11 na dane żony z wypłaconym wynagrodzenie, wynagrodzeniem chorobowym i ekwiwalentem za urlop w pozycji "Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy)
W roku 2022 również na żonę wystawiam PIT11 na wypłaconą w roku 2021 trzynastkę.
Listę płac z wyplata wynagrodzenia zmarłego pracownika, wystawiam na żonę?