Skocz do zawartości

chorobowe

wróć do serwisu Kadry 34 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 12:41

Kłamstwo kandydata na pracownika lub pracownika może wywołać różne skutki.
Jeżeli fałszywe informacje podał kandydat na pracownika, a żądanie pracodawcy mieściło się w granicach określonych prawem, to może on uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli co do zawarcia umowy jako złożonego pod wpływem błędu wywołanego przez drugą stronę (art. 84 k.c. w zw. z art. 300 k.p.), z tym zastrzeżeniem, że ta fałszywa informacja musi być na tyle istotna, iż bez niej oceniający sprawę rozsądnie pracodawca nie zawarłby umowy o pracę. Tak samo należy oceniać skutki fałszywych informacji podanych przez kandydata na pracownika z własnej inicjatywy. Nadto w obu przypadkach możliwe jest wypowiedzenie umowy przez pracodawcę, jako że wymóg zasadności wypowiedzenia (art. 45 § 1) nie jest ograniczony tylko do okoliczności (zdarzeń), które mają miejsce w czasie trwania stosunku pracy. Dopuszczalność rozwiązania umowy bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 budzi wątpliwości, gdyż w tym przepisie jest mowa o naruszeniu obowiązków pracowniczych, a więc tylko zachowań pracownika po powstaniu stosunku pracy. Nie można jednak wykluczyć możliwości, że niesprostowanie w czasie trwania stosunku pracy kłamliwej informacji zostanie uznane za ciężkie naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4), obejmującego także lojalność wobec pracodawcy.

Pracownik nie ma obowiązku przekładać wszystkich świadectw pracy (mógł np jakieś zgubić) A stary pracodawca nie chce mu wydać nowego są różne sytuacje.... dlatego właśnie spytałem bo z odpowiedzi wywnioskowalam (może blednie) że jak pracownik nie dostarczy świadectwa pracy to nie będzie miał zapłacone za chorobowe jeśli choroba powstała po upływie 30 dni pracy

#22 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 13:01

Nie masz okresu wyczekiwania, bo cały czas pracujesz u pracodawcy nr 1.
Pracodawca nr 2 musi wypłacić ci chorobowe, łaski nie robi, bo ZUS robi kontrolę krzyżową i wyjdzie, że podczas choroby świadczyłaś pracę u pracodawcy nr 2.
Dla pracodawcy nr 2 dostarczasz od pracodawcy nr 1 zaświadczenie o zatrudnieniu i czy w tym roku przebywałaś na zwolnieniu lekarskim. Wynagrodzenie go nie interesuje.

Dziękuję, ale jeśli na zaświadczeniu nie będzie informacji ile w tym roku przebywalam na zwolnieniu to pracodawca 2 nie wypłaci mi chorobowego? (Wysłałam pracodawcy dzisiaj zaświadczenie o zatrudnieniu/wynagrodzenia wystawione przez pracodawce nr.1 na początku m-c 09/2020). Wszystko tam jest oprócz informacji ile w tym roku chorowalam

#23 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20605 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 wrzesień 2020 - 13:02

To źle to wywnioskowałaś.
W poście #2 i #4 piszę ci, że masz dostarczyć zaświadczenie, a ty jak byś opór stawiała.

#24 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20605 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 13:03

Nie masz okresu wyczekiwania, bo cały czas pracujesz u pracodawcy nr 1.
Pracodawca nr 2 musi wypłacić ci chorobowe, łaski nie robi, bo ZUS robi kontrolę krzyżową i wyjdzie, że podczas choroby świadczyłaś pracę u pracodawcy nr 2.
Dla pracodawcy nr 2 dostarczasz od pracodawcy nr 1 zaświadczenie o zatrudnieniu i czy w tym roku przebywałaś na zwolnieniu lekarskim. Wynagrodzenie go nie interesuje.

#2 i #4 o tym jest

#25 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 15:01

Ale nierozumiem jednego jeśli np. Na chorobowym w tym roku przebywała np. 30 dni. Mam mniej niż 50 lat.
A teraz mam zwolnienie na 7 dni dla dwóch pracodawców jednocześnie
To który pracodawca ma skorzystać z 3 dni (33 przysługuje wykorzystane 30)

#26 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 15:54

Każdy z 2 pracodawców wolałby nie placic za 3 dni chorobowego więc który pracodawca będzie musiał zapłacić:
Któremu pracodawcy należy przypisać 1 A któremu 2

1. Wynagrodzenia chorobowe za 3 dni i za 4 dni zasiłek
2. Zasiłek za 7 dni

#27 Guest_michał

Guest_michał
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 18:48

może ww. osoba tak się broniła przed dostarczeniem ww. zaświadczenie do pracodawcy nr. 2 bo może nie chce aby jeden pracodawca (pierwszy) nie wiedział że ona pracuje jeszcze gdzieś (w drugiej firmie), pracodawcy źle na to patrzą, bo uważają że pracownik będzie zmęczony pracą.... 

Skąd może ta osoba tak sobie wymyśliła że lepiej żądać od pracodawcy nr. zaświadczenie o zatrudnieniu (takie zaświadczenie nie wzbudza zainteresowania).... 

#28 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 18:51

ja przy okazji spytam jakie są procedury jeśli pracujemy w firmie zatrudniającej poniżej 20 osób, w ww. sytuacji wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 14/33 dni nie przysługuje tylko od razu zasiłek z ZUS

pracownik powinien powiadomić pracodawcę o chorobowym a następnie wystąpić niezwłocznie do ZUS o wypłatę świadczenia chorobowego (ZAS-53 + Z-10)?
w takiej sytuacji pracownik zapewnie długo poczeka na świadczenie chorobowe bo jeszcze pracodawca musi przedłożyć Z-3?

#29 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14065 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 wrzesień 2020 - 19:03

do Michała - każdy pracodawca niezależnie od ilości pracowników wypłaca wynagrodzenie chorobowe za 33/14 dni choroby w danym roku. 

#30 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano wczoraj, 01:50

A jak choroba będzie trwać dłużej niż 33/14 to później pracownik o wypłatę zasiłku chorobowego w trakcje trwania umowy o pracę musi wnioskować do zusu-u, jeśli pracodawca zatrudnia poniżej 20 osób?

#31 Guest_JE

Guest_JE
  • Goście

Napisano wczoraj, 08:06

do Michała - Z-3 dla pracownika do ZUS ma obowiązek wysłać zawsze pracodawca, który nie wypłaca zasiłków chorobowych; po zakończeniu zatrudnienia wysyłamy Z-3 jeśli stosunek pracy uległ zakończeniu w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego pracownika

#32 Guest_aaa

Guest_aaa
  • Goście

Napisano wczoraj, 09:45

Pracodawca "nic nie musi przyjąć", wystąpi do ZUS z zapytaniem i dowie się wszystkiego.

Pracodawca "nic nie musi przyjąć", wystąpi do ZUS z zapytaniem i dowie się wszystkiego.

już widzę, jak pracodawcy, którzy nie dostali świadectwa pracy, występują do ZUS z wnioskiem o informację nt. liczby dni choroby, za które poprzedni pracodawcy zapłacili w bieżącym roku...

#33 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano wczoraj, 10:45

już widzę, jak pracodawcy, którzy nie dostali świadectwa pracy, występują do ZUS z wnioskiem o informację nt. liczby dni choroby, za które poprzedni pracodawcy zapłacili w bieżącym roku...

też właśnie zdziwiła mnie wypowiedz ww. osób, rozumiem że tak wygląda to może z punktu profesionalnego jeśli będziemy ponad stan bardzo szczegółowi prawnie....

kiedyś pamiętam ok. 3 lata temu ze na jesieni złapałam przeziębienie w 3 firmie (okres w życiu ciągłych zmian pracy), pracodawcy przedłożyłam jedno świadectwo a drugiego zapomniałam zarówno na jednym i drugim byłam po 2 tyg na chorobowym. jak wynika ze swiadectwa pracy 3 firmy pracodawca zaplacił wynagrodzenie chorobowe za całe dwa tygodnie, nigdzie nie występował..... nadmienię że cv miałam wszystko prawidłowo podane, więc nawet pracodawca nr. 3 nie zainteresował się w tym przedmiocie - zapewnie kadrowej nie chciało się wnikać i poświecać dodatkowej pracy.... 

#34 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20605 postów

Napisano wczoraj, 12:23

też właśnie zdziwiła mnie wypowiedz ww. osób, rozumiem że tak wygląda to może z punktu profesionalnego jeśli będziemy ponad stan bardzo szczegółowi prawnie....
kiedyś pamiętam ok. 3 lata temu ze na jesieni złapałam przeziębienie w 3 firmie (okres w życiu ciągłych zmian pracy), pracodawcy przedłożyłam jedno świadectwo a drugiego zapomniałam zarówno na jednym i drugim byłam po 2 tyg na chorobowym. jak wynika ze swiadectwa pracy 3 firmy pracodawca zaplacił wynagrodzenie chorobowe za całe dwa tygodnie, nigdzie nie występował..... nadmienię że cv miałam wszystko prawidłowo podane, więc nawet pracodawca nr. 3 nie zainteresował się w tym przedmiocie - zapewnie kadrowej nie chciało się wnikać i poświecać dodatkowej pracy....

Nie wszędzie są tak mało profesjonalne kadrowe.
Jeśli pracodawca dba o swoje interesy to zapyta ZUS choćby po to, żeby wynagrodzenia chorobowego nie płacić, ponieważ są to jego środki.
Może pracownik już wykorzystał 33 dni więc należy się jemu ZASIŁEK a to już nie jego kasa tylko ZUS.

#35 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5653 postów

Napisano wczoraj, 12:33

"więc nawet pracodawca nr. 3 nie zainteresował się w tym przedmiocie - zapewnie kadrowej nie chciało się wnikać i poświecać dodatkowej pracy....

No tak najlepiej zgonić na szefa, kadrową itp.... Temu się chciało, tamtej nie....

Trzeba spojrzeć trochę na siebie czy ty dostarczyłaś wszystkie dokumenty i tak super działasz skoro logicznie nie umiesz napisać w ilu pracowałaś firmach- we trzech na raz?

Sama masz zamęt i w pierwotnych postach upierasz się z dostarczeniem zaświadczenia o zarobkach, pomimo, że masz kilka postów, gdzie masz wytłumaczone jakie masz dostarczyć zaświadczenie, ale ty wolisz upierać się przy swoim. Pewnie z dostarczeniem tego świadectwa było tak samo.

Trochę samokrytyki zanim zaczniesz komuś ubliżać :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych