Skocz do zawartości


Faktura do paragonu bez NIP

faktura paragon nip

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2020 - 09:59

Dzień dobry,

Przez pomyłkę wystawiłem na drukarce fiskalnej paragon bez NIP, a do niego fakturę VAT. Co w takiej sytuacji można zrobić?#2 Justyna Mąkosa

Justyna Mąkosa

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 32 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 26 sierpień 2020 - 11:53

Witam,

Jeżeli dana transakcja zostanie zaewidencjonowana na kasie fiskalnej bez uwzględnienia NIP nabywcy, sprzedawca nie może wystawić faktury do tego paragonu dla innej firmy. Może się jednak zdarzyć, że faktura do paragonu wystawionego bez NIP nabywcy zostanie wystawiona przez sprzedawcę omyłkowo. Trzeba mieć na uwadze, że sankcje za wystawienie faktury do paragonu niezawierającego NIP nabywcy zostały przewidziane zarówno dla sprzedawcy, jak i dla nabywcy, w razie gdy ten posłuży się fakturą w rozliczeniach podatkowych. W niniejszym artykule skupimy się jednak na tym, jak powinien postąpić sprzedawca w takiej sytuacji.
W przypadku, gdy została wystawiona faktura do paragonu wystawionego bez NIP nabywcy na rzecz innego podmiotu gospodarczego, przewidziane zostały dla niego sankcje. Powstaje wówczas dodatkowe zobowiązanie podatkowe wynoszące 100% podatku VAT wykazanego na fakturze, której dotyczy dane wykroczenie.
W praktyce oznacza to, że sprzedawca powinien wykazać daną transakcję podwójnie w ewidencji VAT, czyli na podstawie paragonu i wystawionej faktury VAT. Do ewidencji sprzedaży VAT należy zatem wprowadzić miesięczny raport fiskalny zawierający paragon bez NIP nabywcy oraz fakturę ze wskazaniem danych nabywcy. Podatek VAT do zapłaty z tytułu tej sprzedaży będzie zatem dwukrotnie większy.
Wystawienie faktury dla innej firmy do paragonu bez NIP nabywcy nie powoduje natomiast negatywnych konsekwencji z tytułu podatku PIT, co oznacza, że sprzedawca nie zapłaci podwójnego podatku dochodowego od wspomnianej transakcji.
Nie ma przeciwwskazań, aby sprzedawca wystawił fakturę na rzecz osoby prywatnej do paragonu bez NIP. Jeżeli zakup został dokonany przez osobę fizyczną na cele prywatne, to transakcja powinna zostać zewidencjonowana na kasie fiskalnej. W przypadku, gdy nabywca prosi o wystawienie faktury na rzecz osoby prywatnej, sprzedawca w dalszym ciągu może to zrobić. Do egzemplarza faktury pozostającego w dokumentacji księgowej podatnika należy wówczas dołączyć paragon fiskalny dokumentujący tę sprzedaż.

Pozdrawiam
Justyna Mąkosa

Księgowość Kraków - https://ksiegowa-krakow.pl  // Account Trees - Justyna Mąkosa
Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: faktura, paragon, nip

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych