Skocz do zawartości

Naliczanie urlopu

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Stasia

Guest_Stasia
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2020 - 13:04

Witam,

Mam problem z interpretacją kodeksu pracy.

Od 08.04.2019r. do 30.09.2019r. pracowałam na pełnym etacie na umowie o pracę. Od pażdziernika 2019r. do maja 2020r. podejmowałam tylko prace na umowę zlecenie. Od dnia 1.06.2020r.ponownie jestem zatrudniona na pełen etat na umowę o pracę. Moje pytanie brzmi:

Czy z dniem 1 czerwca uzyskałam prawo do pełnego okresu urlopowego przypadającego mi na ten rok czyli 10 dni czy jednak urlop nalicza mi się proporcjonalnie do przepracowanej liczby miesięcy tzn 1,66 dnia za każdy przepracowany miesiąc?

Zapisy w kodeksie pracy są dla mnie niezrozumiałe w tym temacie flatego proszę o pomoc.

#2 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 886 postów

Napisano 22 czerwiec 2020 - 16:20

Urlop nabywasz od pierwszego dnia pracy w całość

1,66 dnia za każdy przepracowany miesiąc tak jest tylko przy pierwszej pracy w życiu

Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

§ 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

#3 Guest_Stasia

Guest_Stasia
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2020 - 06:17

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2020 - 07:20

Prawo do urlopu jest proporcjonalne do okresu umowy - jeżeli umowę masz do końca roku, to proporcjonalnie na ten rok, jeżeli na okres krótszy, to proporcjonalnie do tego okresu.

#5 Guest_Bart

Guest_Bart
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2020 - 08:06

"Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

§ 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym."

A czy to nie jest tak, że chodzi o pierwszą pracę ale w roku kalendarzowym a nie pierwszą pracę w życiu? Czyli jak koleżanka powyżej miała przerwę między tymi dwiema pracami na etat i tą drugą pracę zaczęła w nowym roku kalendarzowym (2020r.) to pierwszy jej urlop bedzie naliczany proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy a dopiero dnia 1 stycznia 2021r. uzyska od razu prawo do całości urlopu czyli tych 20 albo 26 dni w zależności od stażu pracy ?

#6 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 395 postów

Napisano 23 czerwiec 2020 - 11:42

"Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

§ 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym."

A czy to nie jest tak, że chodzi o pierwszą pracę ale w roku kalendarzowym a nie pierwszą pracę w życiu? Czyli jak koleżanka powyżej miała przerwę między tymi dwiema pracami na etat i tą drugą pracę zaczęła w nowym roku kalendarzowym (2020r.) to pierwszy jej urlop bedzie naliczany proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy a dopiero dnia 1 stycznia 2021r. uzyska od razu prawo do całości urlopu czyli tych 20 albo 26 dni w zależności od stażu pracy ?

Nie.

#7 Guest_Olaf

Guest_Olaf
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2020 - 13:11

Zadałem to pytanie swojemu kadrowemu i jednoznacznie odpowiedział, że jeżeli jest to pierwsza praca na umowę o pracę w danym roku kalendarzowym to pracownikowi przysługuje urlop dopiero po pierwszym przepracowanym miesiącu a liczba dni tego urlopu rośnie proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. Gdyby była to kolejna praca na etacie w tym roku a więc utrzymana byłaby pewna ciągłość pracy to wtedy od razu przysługiwałby cały wymiar urlopu. W przypadku opisanym przez panią, która zadała pytanie na dłuższy urlop trzeba będzie trochę poczekać.

#8 Guest_Olaf

Guest_Olaf
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2020 - 13:11

Zadałem to pytanie swojemu kadrowemu i jednoznacznie odpowiedział, że jeżeli jest to pierwsza praca na umowę o pracę w danym roku kalendarzowym to pracownikowi przysługuje urlop dopiero po pierwszym przepracowanym miesiącu a liczba dni tego urlopu rośnie proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. Gdyby była to kolejna praca na etacie w tym roku a więc utrzymana byłaby pewna ciągłość pracy to wtedy od razu przysługiwałby cały wymiar urlopu. W przypadku opisanym przez panią, która zadała pytanie na dłuższy urlop trzeba będzie trochę poczekać.

#9 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 886 postów

Napisano 23 czerwiec 2020 - 17:49

Twój kadrowiec plecie tak jest przy pierwszej pracy w życiu i w roku jej rozpoczęcia

Każda kolejna praca nawet rozpoczynana za każdym razem w styczniu powoduje nabycie prawa do urlopu w dniu podjęcia pracy - tak jak jest napisane w # 4

#10 Guest_Stasia

Guest_Stasia
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2020 - 09:00

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Już sama nie wiem jak to jest. Pracownik zajmujący u mnie w firmie urlopami powiedział, że urlop w moim przypadku nalicza się co miesiąc po 1,66 dnia 🤔. Powiedział, że musiałabym mieć wcześniej inną pracę na etacie w tym roku kalendarzowym żeby od razu móc skorzystać z pełnej puli urlopu.

#11 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 886 postów

Napisano 01 lipiec 2020 - 18:22

BZDURA !!!!

Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

§ 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Na takiego d......a  to tylko PIP - ten wyłoży mu przepisy za odpłatnością  i zaręczam Ci że będzie je pamiętał do końca życia

NAPISZ SKARGĘ DO PIP

#12 Guest_Stasia

Guest_Stasia
  • Goście

Napisano wczoraj, 11:55

Dzięki za odpowiedź. Będę próbowała!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy