Skocz do zawartości

Brak ubezpieczenia a poród

wróć do serwisu Księgowość 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_M

Guest_M
  • Goście

Napisano 31 maj 2020 - 11:10

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Pisałam już trochę p tum tutaj,ale chodzi jeszcze o kwestie ubezpieczenia zdrowotnego wiec z góry przepraszam ze poruszam temat ponownie..Sytuacja wyglada tak,że zanim zaszłam w ciąże byłam zatrudniona na czas określony do 30.04.2020..oczywiście umowa miała mi zostać przedłużona do dnia porodu,ale 12.03.2020 firma sądownie ogłosiła upadłość i początkiem kwietnia dostałam świadectwo pracy (niestety brak tam informacji o upadłości firmy, pisałam wniosek o sprostowanie,ale pozostawiono to bez odpowiedzi). Od listopada przebywam na zwolnieniu chorobowym, które mam niestety do jutra. Jutro tj 01.06 lub we wtorek (02.06) mam się zgłosić do szpitala na wywoływanie porodu, ponieważ jestem już po terminie. Czy w takim razie skoro nie będę już ubezpieczona będę musiała płacić za poród? Jak to wyglada? Bardzo proszę o pomoc

#2 gosia kadry

gosia kadry

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 100 postów

Napisano 31 maj 2020 - 12:44

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Pisałam już trochę p tum tutaj,ale chodzi jeszcze o kwestie ubezpieczenia zdrowotnego wiec z góry przepraszam ze poruszam temat ponownie..Sytuacja wyglada tak,że zanim zaszłam w ciąże byłam zatrudniona na czas określony do 30.04.2020..oczywiście umowa miała mi zostać przedłużona do dnia porodu,ale 12.03.2020 firma sądownie ogłosiła upadłość i początkiem kwietnia dostałam świadectwo pracy (niestety brak tam informacji o upadłości firmy, pisałam wniosek o sprostowanie,ale pozostawiono to bez odpowiedzi). Od listopada przebywam na zwolnieniu chorobowym, które mam niestety do jutra. Jutro tj 01.06 lub we wtorek (02.06) mam się zgłosić do szpitala na wywoływanie porodu, ponieważ jestem już po terminie. Czy w takim razie skoro nie będę już ubezpieczona będę musiała płacić za poród? Jak to wyglada? Bardzo proszę o pomoc

Osoba, która nie jest ubezpieczona ma prawo do darmowego porodu, ponadto ma też prawo do bezpłatnej opieki medycznej także w połogu (6 tygodni od porodu). Jeśli jednak masz możliwość to zgłoś się do ubezpieczenia zdrowotnego przy ojcu dziecka u jego pracodawcy. Ponadto warto zadzwonić do zusu i przedstawić im swoją sytuację. Jeśli firma została zlikwidowana należy ci się zasiłek macierzyński.

I pamiętaj niech szpital wystawi ci zwolnienie lekarskie, żeby była ciągłość i ani jednego dnia przerwy. Szpital wystawia to już po porodzie (może wystawić zwolnienie obejmujące dni wstecz) przy wyjściu ze szpitala. Gdyż tylko jeśli będziesz w trakcie pobierania zasiłku chorobowego na dzień porodu przysługuje ci prawo do macierzyńskiego po likwidacji zakładu pracy.

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5731 postów

Napisano 31 maj 2020 - 13:39

Proponuję pójść jutro do lekarza niech wystawi ci zwolnienie lekarskie. Mam dużo przypadków gdzie szpitale nie wystawiają zwolnień lekarskich na czas przed porodem, należy wówczas korzystać z macierzyńskiego przed porodem.

Tak jak pisze gosia jesteś ubezpieczona. Drąż temat likwidacji firmy, bo w innym przypadku nie będziesz miała świadczeń rodzicielskich.

#4 Guest_M

Guest_M
  • Goście

Napisano 31 maj 2020 - 16:17

Napisałam i wysłałam do nich wniosek o skorygowanie świadectwa pracy tak aby była tam informacja o upadłości firmy i cisza. To samo jeśli chodzi o przesłanie przez nich do Zusu z3 tez tego nie zrobili wiec od marca jestem bez pieniędzy

#5 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5731 postów

Napisano 01 czerwiec 2020 - 07:51

To, że napisałaś to czytałam. Powinnaś interweniować, dzwonić, pojechać, zapytać....

#6 Guest_M

Guest_M
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2020 - 13:12

Dzwonię to sekretarka mnie zbywa a na mejle po prostu nie odpisują. Jechać nie mogę,bo leze już w szpitalu na Podkarpaciu a siedziba jest w Warszawie

#7 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5731 postów

Napisano 01 czerwiec 2020 - 13:18

Wysłać ostateczne wezwanie do sprostowania św. pracy, w nawiązaniu do kilku rozmów telefonicznych wzywam...., wyznaczyć termin 3 dni, z informacją , że  w przeciwnym wypadku kierujesz sprawę do sądu pracy co poskutkuje zapłatą kosztów sądowych oraz odsetek. Polecony, priorytet, za potwierdzeniem odbioru, skierowanym do prezesa/właściciela itp.

#8 Guest_M

Guest_M
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2020 - 17:45

Dziękuje!! Tak zrobię a proszę powiedz mi co mogę zrobić jeśli chodzi o ZUS? Bo nie dostaje od nich chorobowego, bo pracodawca nie wysłał z-3. Czy ja mam dostarczyć jakieś dokumenty do Zusu? Słyszałam o jakimś z 10 i 53

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5731 postów

Napisano 02 czerwiec 2020 - 08:13

Tak, ty powinnaś złożyć druk ZAS-53.

Pracodawca jest zobowiązany złożyć do ZUS druk Z-3 z twoimi zarobkami, bez tego nie ma możliwości wypłacić zasiłku. Jeśli tego nie zrobił ZUS wezwie go pisemnie, ale to wszystko trwa.

Zadzwoń do ZUS lub podjedź i zapytaj co z twoim zasiłkiem, czego brakuje, czy były pracodawca został wezwany do przesłania druku, a może przesłał tylko ZUS czeka na druk od ciebie.

Jeśli pracodawca nie dosłał Z-3 również możesz do niego napisać wezwanie do dosłania Z-3 informując go, że zostałaś bez środków do życia i skierujesz sprawę do sądu itp. Pismo do prezesa/właściciela, polecony, priorytet, za potwierdzeniem odbioru.

Na przyszłość załóż sobie konto PUE w ZUS-ie. Będziesz miała wgląd na wysokość wypłacanego zasiłku/świadczeń rodzicielskich.

#10 Guest_M

Guest_M
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2020 - 12:46

Rozumiem, jutro podejdę do Zusu. A czy mój mąż przebywający na bezrobociu może mnie ubezpieczyć?

#11 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5731 postów

Napisano 04 czerwiec 2020 - 13:06

Tak. Może zgłosić do ubezpieczenia ciebie oraz dziecko po urodzeniu.

#12 Guest_M

Guest_M
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2020 - 13:23

A potem jak pracodawca poprawi świadectwo i wyślę z3 to przejmuje mnie zus i dostanę zasiłek? Pytam ponieważ dzidziuś jest w szpitalu w Krakowie i podobno żeby przebywać razem z nim musze być ubezpieczona wiec sprawa jest pilna a z pracodawca będę się pewnie użerać jeszcze chwile :/

#13 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5731 postów

Napisano 04 czerwiec 2020 - 19:11

Nawet będąc na zasiłku płatnym przez ZUS możesz być zgłoszona przez męża do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy