Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Budowanie stron internetowych


wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 karol145

karol145

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 27 maj 2020 - 08:55

Spółka z o.o. buduje stronę internetową przeznaczoną na własne potrzeby. Spółka zleca osobą zewnętrznym budowanie strony. Jak ująć na księgach? jako półprodukt, produkcja w toku czy może jako zaliczki na wartości niematerialne i prawne #2 Justyna Mąkosa

Justyna Mąkosa

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 32 postów
 • LokalizacjaKraków

Napisano 12 sierpień 2020 - 14:46

Witam,

Jeżeli w ramach zawartej umowy utworzenia strony internetowej nie dochodzi do przeniesienia praw autorskich bądź pokrewnych do niej, zostaje też udzielona licencja ani przekazana wiedza techniczna (know – how), mamy więc tu do czynienia jedynie z usługą internetową, a koszt takiej usługi może być w całości i bezpośrednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli natomiast wraz z umową spółka nabywa którekolwiek z wskazanych w art. 16 b ust. 1 ustawy o CIT praw oraz jeśli po zsumowaniu tych wydatków wartość nabycia wyniesie więcej niż 3500 zł netto, a oprogramowanie ma być wykorzystywane dłużej niż rok, przedsiębiorca ma obowiązek zaliczyć je do wartości niematerialnych i prawnych oraz wprowadzić do ewidencji.

Jeżeli zaś program jest tworzony na własne potrzeby podatnika czyli nie do „od sprzedaży” i nie na zlecenie zewnętrznego kontrahenta, to już z tego względu prace te nie skutkują powstaniem wartości niematerialnej i prawnej w rozumieniu przepisów ustawy o CIT – nie mamy tu bowiem do czynienia z nabyciem.

W księgach rachunkowych wszelkie wydatki związane z utworzeniem firmowej strony internetowej oraz z jej pozycjonowaniem zalicza się w ciężar kosztów działalności operacyjnej, zwykle jako koszty usług obcych. Tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy firma tworząca stronę wraz z wykonaniem usługi przeniesie na zamawiającego prawa autorskie lub licencje, może dojść do powstania wartości niematerialnej i prawnej. W takiej sytuacji poniesione wydatki jednostka rozliczałaby jako nabycie wartości niematerialnej i prawnej, która podlegałaby amortyzacji.

Utworzenie strony internetowej wiąże się także z zakupem domeny (unikalny, niepowtarzalny adres) i hostingu (miejsce wynajmowane na serwerze zewnętrznym, na którym będzie przechowywana strona internetowa). Jeśli koszty zakupu domeny i hostingu dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych, to należy rozliczyć je w czasie zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości, jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów.

W sytuacji gdy firma tworząca stronę wraz z wykonaniem usługi nie przeniesie na zamawiającego praw autorskich lub licencji, ewidencja faktury dokumentującej poniesione przez nabywcę usługi wydatki związane ze stroną internetową, może przebiegać zapisem:

a) zobowiązanie w wartości brutto

- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",

B) VAT naliczony podlegający odliczeniu

- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",

c) wartość netto faktury

- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Usługi obce) lub odpowiednie konto zespołu 5.

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakturę za hosting, to koszty zakupu usług hostingu czy pozycjonowania stron - o ile dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych - powinny być rozliczane w czasie z wykorzystaniem konta 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów".

Pozdrawiam
Justyna Mąkosa

Księgowość Kraków - https://ksiegowa-krakow.pl  // Account Trees - Justyna Mąkosa


#3 daro58

daro58

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 08 wrzesień 2020 - 10:48

Dobrze wiedziec:)#4 kreszall

kreszall

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 107 postów

Napisano 11 marzec 2021 - 19:21

Bardzo przydatne informacje. Od siebie polecam też stronę https://bezpiecznywordpress.pl/ jeżeli interesuje Was to, w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć stronę przed wirusami oraz atakami z zewnątrz to polecam wejść i dowiedzieć się na ten temat trochę więcej. #5 AniaWojt

AniaWojt

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 18 postów

Napisano 11 marzec 2021 - 20:04

Z chęcią przejrze.#6 Guest_Damian

Guest_Damian
 • Goście

Napisano 21 lipiec 2021 - 20:36

My zleciliśmy wykonanie naszej strony www firmie Greenview i jesteśmy zadowoleni z wykonanej usługi. Greenview zajmuje się również pozycjonowaniem naszej witryny i jest ona dość wysoko. Polecam usługi tej firmy.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych