Skocz do zawartości

Zdjęcie

otrzymane śr trwałe w darowiżnie

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 rafapak

rafapak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 23 maj 2020 - 15:29

Art. 41. 1. Rozliczenia międzyokresowe przychodów, dokonywane z zachowaniem zasady ostrożności, obejmują w szczególności:
1) równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych;
2) środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub kosztów prac rozwojowych sfinansowanych z tych źródeł;
3) ujemną wartość firmy, o której mowa w art. 33 ust. 4 i art. 44b ust. 11.
2. Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do przyjętych nieodpłatnie, w tym także w drodze darowizny, środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Mam pytanie jeśli można do ustępu drugiego artykułu 41- zapisany pismem pochyłym. Załóżmy że wynajmuję komuś pomieszczenia. Miesięcznie 300 zł . W grudniu zapłacono mi za styczeń i luty nastepnego roku czyli mam rozliczenia miedzyokresowe przychodów na 600 zł bo jeszcze nie wykonałem żadnej pracy ale wykonam ją w styczniu i lutym. Kiedy w styczniu i lutym wykonam pracę (będą wynajmujący korzystać z moich pomieszczeń) to będę mógł ściągnać pieniądze z rozliczeń miedzyokresowych przychodów i dać je na ' normalne' przychody. W przypadku otrzymania otrzymania środków trwałych w formie darowizny mam księgowanie środki trwałe 20000 Dt i rozliczenia miedzyokresowe przychodów 20.000 Cr. Jeśli będę miał zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych to na jakiej podstawie mogę zabrać pieniądze z rozliczeń miedzyokresowych przychodów i dać je na pozostałe przychody operacyjne ? Czy tutaj wykonałem jakąś pracę która pozwala mi na zabranie pieniędzy z rozliczeń międzyokresowych przychodów i przeniesienie ich na pozostałe przychody operacyjne ? Jak należy tutaj rozumieć zmniejszanie rozliczeń miedzyokresowych przychodów (zobowiązanie) i zwiększanie pozostałych przychodów operacyjnych ? To chyba ma coś wspólnego z tym że darowizna srodka trwałego ma z jakiegoś powodu być neutralna dla wyniku finansowego tylko niestety nie wiem dlaczego ta transakcja ma być neutralna dla wyniku finansowego. Prośba o wyjaśnienie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych