Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zamknięte prywatne szkoły i przedszkola - czy płacić czesne?

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672378 postów

Napisano 19 kwiecień 2020 - 19:35

Rodzice dzieci, które uczęszczają do prywatnych szkół i przedszkoli coraz częściej skarżą się, że w czasie epidemii, gdy dzieci są w domach, nadal trzeba płacić czesne. Argumentują to w ten sposób: dziecko nie chodzi do szkoły czy przedszkola, rodzic nie chce płacić. Rozumowanie to na pierwszy rzut oka wydaje się logiczne. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana.

Powrót do artykułu: Zamknięte prywatne szkoły i przedszkola - czy płacić czesne?

#2 Guest_czesne za niepubliczną szkołe

Guest_czesne za niepubliczną szkołe
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2020 - 19:35

...... Po zapoznaniu się z treścią artykułu nie mogę się zgodzić z końcowymi wnioskami redaktora artykułu. Pokusiłbym się nawet o twierdzenie że artykuł jest sponsorowany przez osoby bezpośrednio związane z zarządem którejś z prywatnych szkół !!! Pisząc o umowie zawartej pomiędzy szkołą niepubliczną a rodzicami ucznia - należy wskazać, że SZKOŁA obok nauczania ma szereg innych obowiązków wynikających z zawartej umowy. Myśląc tokiem myślenia redaktora artykułu - można ze 100% pewnością twierdzić, że wielu dyrektorów szkół jest wręcz szczęśliwych z obecnie panującej epidemii koronawirusa. Rachunki za prąd, wodę itp. to ułamkowa część ponoszonych kosztów funkcjonowania szkoły - a kasa wg. redaktora powinna płynąć bez żadnych zmian.... Tymczasem na rodziców scedowano obowiązek zaopatrzenia dzieci w sprzęt komputerowy, drukarkę i dobry internet, nadto dzieci uczą się w domu - nie na terenie szkoły. TO NALEŻY UZNAĆ JAKO DODATKOWY KOSZT POBIERANIA NAUKI i w sytuacji kiedy mowa o szkołach niepublicznych - płatnych - powinno być w mojej opinii przekalkulowane przez zarządy szkół i o taką kwotę MINIMUM powinno być czesne obniżone. Z treści zawartych umów pomiędzy szkołami a rodzicami jednoznacznie wynika, że szkoły pomimo braku ich winy - nie realizują swoich zobowiązań w 100% a za takie pobierają wynagrodzenie od rodziców uczniów i to wynika jasno z przytoczonego w artykule przepisu Kodeksu Cywilnego. Myślę że w niedługim czasie moje zdanie o pobieraniu całego czesnego okaże się zostanie potwierdzone w praktyce. Wymaga tego zwykła ludzka uczciwość jak i szeroko pojęte, obowiązujące w życiu normy współżycia społecznego. Obecna sytuacja gdy rodzice uczniów muszą płacić całe czesne za 5 - 6 godzin tygodniowo lekcji online (z użyciem kamerki internetowej) oraz odebranie porcji zadań do samodzielnego opracowania i robienia ich w domu z poszczególnych przedmiotów nie uprawnia szkół do pobierania czesnego w pełnej wysokości - czy to jest już wyłudzenie albo oszustwo ? Może ktoś mądrzejszy to kiedyś oceni,,, Na pewno każdy kto płaci czesne za szkołę swojego dziecka przyzna mi rację !

#3 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 30 listopad 2020 - 12:40

Zgadzam się z przedmówcą, że czesne szkół prywatnych powinno być obniżone adekwatnie do wydawanych przez szkołę środków za ten okres. Moje dziecko uczęszcza do prywatnej szkoły podstawowej. Zdecydowaliśmy się na tę szkołę głównie ze wzgledu na szereg zajęć dodatkowych (basen,karate,zajęcia chem - fiz), które teraz nie odbywają się. Prawo niestety nie  określa jakie prawa mają rodzice w tej sytuacji, a szkoda. 

#4 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 30 listopad 2020 - 12:47

Zgadzam się z przedmówcą, że czesne szkół prywatnych powinno być obniżone adekwatnie do wydawanych przez szkołę środków za ten okres. Moje dziecko uczęszcza do prywatnej szkoły podstawowej. Zdecydowaliśmy się na tę szkołę głównie ze wzgledu na szereg zajęć dodatkowych (basen,karate,zajęcia chem - fiz), które teraz nie odbywają się. Prawo niestety nie  określa jakie prawa mają rodzice w tej sytuacji, a szkoda. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych