Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zagubiony w gąszczu przepisów przy pierwszej firmie - kilka pytań


wróć do serwisu Moja Firma Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Sprinter88

Sprinter88

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 05 kwiecień 2020 - 18:37

W najbliższym czasie będę zakładał swoją pierwszą firmę, na którą otrzymałem dotację z urzędu pracy - skrótowo moja firma to będzie JDG, w której będę się zajmował programowaniem gier. Przez kilka pierwszych miesięcy prawdopodobnie przychody będą wynosiły równe zero więc zamierzam nie zostawać VATowcem, bo z tego co rozumiem przy takich "obrotach" nie muszą, a mogę potem w razie potrzeby (np. kiedy rozpocznę sprzedaż) w każdej chwili złożyć deklarację. Także tyle tytułem wstepu -  mam kilka pytań nowicjusza co do prowadzenia jej. Z góry przepraszam za to jak oczywista pewnie będzie większość z nich dla was, ale ja szukając na nie odpowiedzi w internecie mam tylko coraz więcej pytań, a nie odpowiedzi :)


1. Czy w takim mało skomplikowanym przypadku (nie-VATowiec, brak obrotów przez kilka najbliższych miesięcy) lepiej prowadzić księgowość samemu, czy zlecić jakiemuś biuru internetowemu (bo tak chyba najtaniej)? Ciężko mi ocenić stopień skomplikowania tego wszystkiego, dlatego wolę spytać bardziej doświadczonych :)

2. Czy jedyna opłata, jaką muszę wnosić co miesiąc to ZUS czy są jeszcze jakieś inne? Widziałem w różnych miejscach wspominaną jeszcze "zaliczkę na poczet podatku dochodowego", ale nie wiem czy to ma też zastosowanie dopóki nie osiągam żadnego przychodu i nie jestem VATowcem, czy wtedy ZUS płacę co miesiąc, a z PITu rozliczam się raz na rok tak jak "normalnie", bez firmy?

3. Jak wyliczam wysokość ZUSu, który muszę opłacić i gdzie go wpłacam? Jest jakiś internetowy kalkulator? Chciałbym najpierw skorzystać z ulgi na start, a potem przejść na mały zus i widziałem, że żeby przystąpić do tego pierwszego muszę złożyć wniosek (co mogę zrobić online), ale nie wiem jak to działa dalej - dostaję jakiś numer konta mailem po złożeniu wpisu do CEIDG? Skąd wiem, ile dokładnie muszę przelać do 10. następnego miesiąca?

4. Czy mogę swobodnie przelewać sobie pieniądze z i na konto prywatne? Czytałem, że ludzie polecają mieć osobne konto na potrzeby firmowe, z którego będziemy płacili ZUSy i z niego robili wszystkie zakupy firmowe, żeby ułatwić sobie ogarnięcie wszystkiego i żeby w razie kontroli nie musieć nagle opowiadać o swoich prywatnych finansach na "codziennym" koncie tylko żeby kontrola dotyczyła tego co faktycznie dotyczy firmy. Założyłem w tym celu zwykły ROR w jednym z banków, ale zastanawia mnie to, o co pytałem wyżej - czy mogę np. przelać sobie na niego 100zł, żeby móc z tego płacić choćby miesięczne opłaty za kartę w banku, czy w momencie kiedy przelewam coś na to "firmowe" konto to muszę już ująć to w jakiejś dokumentacji/KPiR mimo, że to jest po prostu przelanie stu złotych z jednego mojego rachunku na inny rachunek? Podobnie przy podatkach - mogę przelać sobie po prostu te ~350zł z "codzienniego" konta na "firmowe" (czyli właściwie z RORu na ROR), zapłacić i zapomnieć, czy muszę gdzieś się wyspowiadać z tego, skąd na firmowym koncie wzięły się pieniądze na opłacenie ZUSu, i gdzieś odnotować że tej wpłaty dokonałem z "pieniędzy firmowych"?

5. Co muszę ujmować w KPiR? Widziałem, że nie ma zasadniczo żadnej konkretnej formy prowadzenia tego i mogę to nawet trzymać w zeszycie, ale zastanawia mnie, co dokładnie ma się w niej znajdować. Czy np. opłata manipulacyjna za kartę, o której wspominam w pkt.4, to już coś co muszę tam wpisać? Czy jeśli kupię sobie kabel do komputera, na którym będę tworzył gry to muszę już ujmować to w KPiR nawet jeśli kupiłem go za prywatne pieniądze i nie chcę go od niczego odliczać?

6. Czy jeśli nie jestem płatnikiem VAT to w ogóle ma znaczenie jakieś rozgraniczenie między kupowaniem "na firmę", a "prywatnie"? Jeśli nie potrzebuję faktury i nie chcę nic odliczać, to czy robi jakąkolwiek różnicę, czy jeśli dokupię sobie np. jakiś sprzęt związany z wykonywaną działalnością, to czy zrobię to jako Jan Kowalski czy jako SuperFirma Jan Kowalski, skoro źródło finansowania i tak będzie to samo, tzn. moje prywatne oszczędności, a jedyna różnica to czy zapłacę jako wspomniany Jan Kowalski z mojego głównego konta, czy przeleję najpierw te pieniądze na ten ROR, z którego płacę ZUS (czyli konto "firmowe") i w zamówieniu wpiszę SuperFirmę Jan Kowalski?


Z góry wielkie dzięki za pomoc! :)

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych