Skocz do zawartości

Zdjęcie

rozliczenie pit dla osób samotnie wychowujących dziecko

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ankaaa

Ankaaa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 25 marzec 2020 - 21:12

Dzień dobry,

Zwracam się z zapytaniem o rozliczenie się z moją niepełnoletnią córką. Nie posiadam jeszcze rozwodu z byłym mężem, od roku 2019 mamy rodzielczość majątkową podpisaną aktem notarialnym. Nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa od roku 2018. w grudniu 2019 r. były mąż wymeldował się z naszego wspólnego miejsca zamieszkania. Zameldowany jest w innym miejscu. Nie mamy ustalonych alimentów, miesięcznie od stycznia 2020 przekazuje mi na córkę 500 zł. Widuje się z córka raz na miesiąc, kilka godzin. Mój dochód roczny przekroczył 56 000 i w związku z tym nie przysługuje mi ulga na dziecko. Zwróciłam uwagę, że jak włączam opcje rozliczania się jako samotna osoba wychowująca dziecko ulga mi przysługuje. Bardzo proszę o informację czy mogę rozliczyć się z córką?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13796 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 marzec 2020 - 21:20

Nie możesz się rozliczyć jako samotna matka, bo nie jesteś rozwódką. Przy jednym dziecku rodzice mają limit łącznych dochodów do 112.000,- zł. 

#3 Ankaaa

Ankaaa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 25 marzec 2020 - 21:32

Ale ja się rozliczam indywidualnie a nie z małżonkiem

Nie możesz się rozliczyć jako samotna matka, bo nie jesteś rozwódką. Przy jednym dziecku rodzice mają limit łącznych dochodów do 112.000,- zł. 

ale ja się rozliczam indywidualnie a nie z byłym mężem

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 marzec 2020 - 07:58

Ale ja się rozliczam indywidualnie a nie z małżonkiem

ale ja się rozliczam indywidualnie a nie z byłym mężem

Nie ma to znaczenia, nie jesteś samotnym rodzicem w sensie prawnym, nie jesteś panną, wdową ani rozwódką. Będąc małżonkiem można się rozliczać indywidualnie, nie posiadasz rozwodu, więc masz męża, a nie byłego.

#5 Ankaaa

Ankaaa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 26 marzec 2020 - 10:24

Nie ma to znaczenia, nie jesteś samotnym rodzicem w sensie prawnym, nie jesteś panną, wdową ani rozwódką. Będąc małżonkiem można się rozliczać indywidualnie, nie posiadasz rozwodu, więc masz męża, a nie byłego.

Rozumiem... W takim razie rozumiem, że nie przysługuje mi ulga na córkę? Czy dobrze to rozumie? Jeśli wkradł się jakiś błąd w moim rozumowaniu to proszę o informację jaki rodzaj rozliczenia mam podać aby mieć ulgę na córkę. Zaznaczam, że jak w programie zaznaczam rozliczenie indywidualne to na końcu rozliczenia wyskakuje mi komunikat, że nie przysługuje mi ulga na córkę gdyż moje dochody przekroczyły próg 56.000. Z mężem rozliczyć się nie mogę gdyż nie mam jego danych do rozliczenia podatkowego, poza tym podpisaliśmy rozdzielczość majątkową w roku 2019. dziękuje z góry za pomoc.

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13796 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 marzec 2020 - 21:32

Nie wiadomo czy ulga ci przysługuje, bo nie podałaś czy dochód twój i męża nie przekracza limitu 112.000,- zł. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych