Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wynagrodzenie poniżej minimalnej.

Płaca Minimalna Wynagrodzenie Praca Umowa zlecenie Status studenta

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 AlicjaJanik

AlicjaJanik

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 luty 2020 - 13:22

Dzień dobry, mam pewien problem. Jestem studentką poniżej 26r. życia. Byłam ostatnio na trzech rozmowach ws.pracy (kelnerka) i na wszystkich trzech zaoferowano mi stawkę poniżej minimalnej.
Na dwóch rozmowach panie zaoferowały 12zl netto na umowie zlec., gdy powiedziałam że mam status studenta i powinnam mieć więcej oburzyły się, że albo 11zl na um.o prace albo 12zl na um.zlec. a resztę dorobię sobie z napiwków. Pracy nie przyjęłam, nie wiedziałam czy panie nie są na bieżąco z przepisami czy po prostu chcą mnie oszukać.
Byłam na kolejnej rozmowie, zaoferowano mi 14zl netto, i zapytano jaką chce umowę, powiedziałam, że zlecenie bo bedzie to korzystniejsze dla nas obu ze względu na brak zusów, na co dostalam odpowiedź że ona i tak musi zapłacić moje zusy więc jej jest to obojętne.
Czy ja coś źle rozumiem czy to pracodawcy nie są na bieżąco? Zakładając że przyjmę te pracę za 14zl, jak w takim razie miałaby wyglądać umowa? Chyba nie ma takiej możliwości żeby opiewała na kwotę mniejszą niż minimalna?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13925 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 luty 2020 - 21:01

"na co dostalam odpowiedź że ona i tak musi zapłacić moje zusy więc jej jest to obojętne."

to kłamstwo, studenci ze zlecenia nie podlegają żadnym składkom

i ona na pewno to wie, ale chciała cię w błąd wprowadzić 

#3 AlicjaJanik

AlicjaJanik

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 22 luty 2020 - 14:10

"na co dostalam odpowiedź że ona i tak musi zapłacić moje zusy więc jej jest to obojętne."

to kłamstwo, studenci ze zlecenia nie podlegają żadnym składkom

i ona na pewno to wie, ale chciała cię w błąd wprowadzić 

Ok, ale w takim razie nurtują mnie dwie kwesie:

1.Czy może wpisać w umowie kwotę 14zł netto, jeśli zaznaczę że jestem studentem poniżej 26 rż. (bo o ile dobrze kojarzę, to coś takiego się zaznacza, prawda?)

2. Jeśli wpisze kwotę brutto, np te 17zł to jak może mi wypłacić mniej, skoro nic nie mogą mi potrącić typu zusy czy podatek (co też byłoby bez sensu, bo bez żadnej korzyści dla nich).Gdzie podzieje się te 3zł?

Wybacz głupie pytania, ale zastanawia mnie jak oni są w stanie obejść te przepisy? Bo rozumiem, jakbym pracowała "na czarno", ale skoro już podpisują umowę z pracownikiem to opłaca im się ryzykować, robiąc takie przekręty? 

#4 AlicjaJanik

AlicjaJanik

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 22 luty 2020 - 14:28

Chyba że... na umowie znajdzie się np. stałe wynagrodzenie i po przeliczeniu tego na godziny wyjdzie 14zł. Można zrobić to w ten sposób?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Płaca, Minimalna, Wynagrodzenie, Praca, Umowa zlecenie, Status studenta

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych