Skocz do zawartości

Zwolnienie lekarskie L4 po upływie wypowiedzenia - zasiłek chorobowy

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Stefan

Guest_Stefan
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2020 - 16:19

Witam
Proszę o pomoc! 31.12.2019 skończyło mi się 3 miesięczne wypowiedzenie spowodowane likwidacją stanowiska. 02.01.2020 odebrałem świadectwo pracy. Miałem udać się do urzędu pracy żeby zarejestrować się jako bezrobotny, ale źle się poczułem i udałem się do lekarza rodzinnego który stwierdził bardzo wysokie ciśnienie tętnicze i wystawił mi zwolnienie lekarskie L4 na dwa tygodnie które wysłał elektronicznie do ZUSu.
Mam przyjść do kontroli za dwa tygodnie. Moje pytanie brzmi czy jeżeli lekarz wystawi mi zwolnienie na kolejne dwa tygodnie to czy będzie mi przysługiwać zasiłek chorobowy z ZUSu? Jeżeli tak to co mam zrobić udać się do ZUSu wypełnić jakieś dokumenty jeżeli tak to jakie? W jakim terminie to zrobić? I co z rejestracją w Urzędzie Pracy? Bo rozumiem że jak przebywał ma zwolnieniu lekarskim to nie mogę się zarejestrować jako bezrobotny i ubiegać się o  zasiłek dla bezrobotnych?

Co mam zrobić w takiej sytuacji proszę o pomoc.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2020 - 16:32

Należy dołączyć druk ZUS Z-10 oraz wypełniony przez byłego pracodawcę druk ZUS Z-3,
który powinien je wydać pomimo ustania zatrudnienia. Jeżeli były pracownik nie posiada formularza od byłego pracodawcy, ZUS sam wystąpi do byłego pracodawcy o wystawienia zaświadczenia ZUS Z-3, na którym zostanie wyszczególnione wynagrodzenie będące podstawą do zasiłku chorobowego.

#3 Guest_Jula

Guest_Jula
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2020 - 16:35

A i jeszcze jedno w Urzędzie Pracy jako bezrobotny możesz zarejestrować się dopiero po zakończonej chorobie i zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego

#4 Guest_Jula

Guest_Jula
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2020 - 16:37

Po zakończeniu leczenia do Urzędu Pracy będzie Ci potrzebne jeszcze zaświadczenie z ZUS -u o okresie pobierania zasiłku chorobowego

#5 Guest_Stefan

Guest_Stefan
  • Goście

Napisano 01 luty 2020 - 21:16

A jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem zdrowotnym po ustaniu stosunku pracy? Wyczytałem gdzieś że przysługuje on tylko przez 30 dni po ustaniu stosunku pracy. 30 dni minęło 31 stycznia. Podczas wizyty u lekarza 31 stycznia dostałem kolejne zwolnienie do 09 lutego. Dostałem też skierowanie do lekarza specjalisty. Moje pytanie jest takie czy ja jestem ubezpieczony? I czy jak udam się do tego specjalisty to nie będzie problemu z wizytą? Nie mogę się zarejestrować jako bezrobotny bo od 02 stycznia przebywam na ciągłym zwolnieniu. Proszę o pomoc.

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20407 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 luty 2020 - 08:35

Dopóki chorujesz bez dnia przerwy po ustaniu zatrudnienia możesz cały czas korzystać ze służby zdrowia, jesteś ubezpieczony.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2020 - 12:29

Dzień dobry,

a czy pracownik nie powinien w powyżej opisanym przypadku złożyć do ZUS oprócz Z 10 jeszcze ZAS 53?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych