Skocz do zawartości

Jaka forma działalności dla architekta?

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 07 listopad 2019 - 10:27

Mam ogromną prośbę o pomoc w sprawie wyboru formy działalności dla mojej firmy. Jestem architektem i chciałbym uregulować moją działalność zakładając JDG lub Spółkę Z. o.o. Chciałbym uniknąć płacenia ZUS ze względu na to, że w pierwszych miesiącach działalności nie zakładam takich przychodów, żeby opłacić zarówno ZUS jak i rachunki. Na mały ZUS się nie łapię ze względu na to że kilka lat temu prowadziłem drobną działalność jako JDG, którą później zamknąłem. 

Pytanie: Jaka forma działalności będzie najbardziej korzystna dla architekta? 

Czy spółka zoo to dobry pomysł? przy dochodach początkowych 2-4 tys miesięcznie? 

Bardzo proszę o pomoc bo dylemat mam straszny.  

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 listopad 2019 - 20:48

Spółka z o.o. to chyba niezbyt korzystny wybór. Jeśli tylko ty miałbyś być jej udziałowcem, to masz obowiązek płacenia składek ZUS od urzędowej podstawy, takich jak osoba prowadząca DG.

Koszty prowadzenia  spółki z o.o. mogą być wyższe niż przy dg. Choćby koszt księgowości, najmu lokalu, opłaty notarialne /czasem są konieczne/. 

Poza tym zysk w spółce z o.o. dwa razy jest opodatkowany. Bo spółka płaciłaby podatek CIT, a udziałowiec od dywidendy też płaci podatek. Oczywiście tylko gdy zysk podlegałby wypłacie jako dywidenda.  

#3 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 10 listopad 2019 - 11:12

Spółka z o.o. to chyba niezbyt korzystny wybór. Jeśli tylko ty miałbyś być jej udziałowcem, to masz obowiązek płacenia składek ZUS od urzędowej podstawy, takich jak osoba prowadząca DG.

Koszty prowadzenia  spółki z o.o. mogą być wyższe niż przy dg. Choćby koszt księgowości, najmu lokalu, opłaty notarialne /czasem są konieczne/. 

Poza tym zysk w spółce z o.o. dwa razy jest opodatkowany. Bo spółka płaciłaby podatek CIT, a udziałowiec od dywidendy też płaci podatek. Oczywiście tylko gdy zysk podlegałby wypłacie jako dywidenda.  

Dziękuję za odpowiedź. Udziałowców byłoby dwóch ( ja + Żona 50/50). Koszty księgowości to około 500 pln. Zysk byłby wypłacany na podstawie umowy o dzieło, którą wykonywałbym dla spółki z kosztem uzyskania przychodu 50%. Więc CIT by nie było. Pit 9%, więc nie jest tak strasznie. Tylko czy taka konstrukcja jest ok? Spółka i ja jako wykonawca umów o dzieło na projekty?   

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 listopad 2019 - 20:23

Sugeruję kontakt z doradcą podatkowym lub z biurem rachunkowym, bo masz złe informacje. 

Dlaczego piszesz, że nie byłoby podatku CIT - to jest podatek od dochodu spółki. Przecież chyba nie zakładasz, że spółka będzie miała stratę.

"Zysk byłby wypłacany na podstawie umowy o dzieło," - nie ma takiej możliwości. Od zysku spółki po zatwierdzeniu jej sprawozdania  przeznaczonego na wypłatę dla udziałowców /jako dywidendę/ pobiera się podatek 19%.

Nie ma stawki PIT w wysokości 9% , tu znów się mylisz. 

#5 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 11 listopad 2019 - 10:44

Oczywiście z doradcą się skontaktuję. Jednak chyba nie do końca mnie zrozumiałaś.

Pisząc, że podatku CIT by nie było lub byłby niewielki chodziło mi o to, że wykonując dzieło( na podstawie umowy o dzieło) otrzymuję od spółki wynagrodzenie, które dla spółki jest kosztem. Do tego koszty samochodu+paliwo. To również jest kosztem dla spółki. W końcowym rozrachunku zysk spółki byłby minimalny ze względu na wynagrodzenie dla mnie z umowy o dzieło. 

przykład:

Spółka ma Przychód 5000 pln z tyt. podpisania z klientem umowy wykonania projektu.

i teraz:

Podpisuję ze spółką umowę o dzieło na wykonanie tego projektu na kwotę 4000pln

Pozostałe koszty np. paliwo to kolejny 1000 

Na koniec spółka ma zysk = 0 pln, więc i CIT =0 pln

Ja od umowy o dzieło płacę PIT 18*50%= 9% ze względu na 50% kosztów uzyskania przychodów(przeniesienie praw autorskich do projektu)

Czy teraz jest jaśniej? Nadal się mylę? 

Sugeruję kontakt z doradcą podatkowym lub z biurem rachunkowym, bo masz złe informacje. 

Dlaczego piszesz, że nie byłoby podatku CIT - to jest podatek od dochodu spółki. Przecież chyba nie zakładasz, że spółka będzie miała stratę.

"Zysk byłby wypłacany na podstawie umowy o dzieło," - nie ma takiej możliwości. Od zysku spółki po zatwierdzeniu jej sprawozdania  przeznaczonego na wypłatę dla udziałowców /jako dywidendę/ pobiera się podatek 19%.

Nie ma stawki PIT w wysokości 9% , tu znów się mylisz. 

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 listopad 2019 - 20:50

A co to za koszty samochodu + paliwo ? Na jakiej podstawie miałyby być kosztem w spółce ?

Twoja kalkulacja wg mnie jest niezbyt trafna, bo nie zakłada zysku dla spółki. A przecież chciałbyś ją prowadzić w celu osiągania zysków a nie strat. Chyba się nie mylę ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych