Skocz do zawartości

Podatek dochodowy w autohandlu

wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Lukasz

Guest_Lukasz
  • Goście

Napisano 06 październik 2019 - 13:40

Witam. Mam jedno krotkie pytanie. W tym roku rozpoczalem jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza na zasadach ogolnych. Rozliczenie - ksiazka przychodow i rozchodow. Mam takie pytanie. Zakupilem pojazdy w 19 roku i nie zdaze ich sprzedac do konca roku. W czasie inwentaryzacji dokonuje spisu wartosci tych pojazdow i tylko dokonuje zapisu na kolejny rok? Nie place fizycznie podatku dochodowego(nie zanosze gotowki do US) od wartosci tych pojazdow? Samochody to przeciez moj towar handlowy tak jak dla innych w brazny elektr. zarowki czy baterie a dla sklepu obuwniczego buty. Skoro sama nazwa mowi ze to podatek dochodowy to musze najpierw sprzedac te pojazdy by osiagnac dochod. Od tego dochodu odejmuje koszty jakie osiagnalem w danym roku i dopiero roznica stanowi moj podatek dochodowy? Na chlopski rozum bez zaglebiania sie w prawo podatkowe myslalem ze tak to wyglada. Natomiast ksiegowa mowi mi o placeniu podatku dochodowego od wartosci tych zakupionych a niesprzedanych pojazdow. Mowi ze jak bede posiadal przykladowo 3 pojazdy o wartosci 60 tys zl to od tej kwoty musze zaplacic podatek dochodowy 18% a w przyszlym roku jesli sprzedam te auta to pieniadze US mi zwroci. Jak to faktycznie jest? Gdyby bylo tak jak zrozumialem ksiegową to dla mnie jest to jakis dziwny system...
Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 październik 2019 - 21:28

Wg mnie chodzi o to, że zakup towarów /samochodów/ masz zaksięgowany w kosztach.

Na koniec grudnia 2019 robisz inwentaryzację i wartość niesprzedanych towarów odejmujesz z kosztów.

A do kup za cały rok dodajesz wartość inwentaryzacji na 1 stycznia 2019.

Jeśli na 1 stycznia 2019 nie miałeś towarów na stanie, to spis końcowy zmniejsza ci koszty 2019, a co za tym idzie zwiększy się dochód. 

W następnym roku wartość spisu z 31.12 będzie wartością początkową na 01.01. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy