Skocz do zawartości

Odbiór nadgodzin i ryczałt

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Zenek

Guest_Zenek
  • Goście

Napisano 03 październik 2019 - 07:09

Witam. Umowa o pracę od poniedziałku do piątku z podstawą 3200 plus ryczałt za nadgodziny 1000.

Czy mogę odmówić pracy w godzinach nadliczbowych kiedy ewidentnie są palnowane? Czy mogę odebrać przepracowane godziny nadliczbowe?

#2 Guest_Zenek

Guest_Zenek
  • Goście

Napisano 03 październik 2019 - 07:14

czy pracodawca musi płacić 100% za 9h w tygodniu? Norma jest że w tygodniu przekraczam 8h nadliczbowych

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 październik 2019 - 08:25

Witam. Umowa o pracę od poniedziałku do piątku z podstawą 3200 plus ryczałt za nadgodziny 1000.

Czy mogę odmówić pracy w godzinach nadliczbowych kiedy ewidentnie są palnowane? Czy mogę odebrać przepracowane godziny nadliczbowe?

Masz ryczałt, więc nie odbierzesz, i nie możesz odmówić wykonania polecenia pracodawcy. Jeżeli masz dowody na to, że godziny nadliczbowe są planowane, to możesz zgłosić to do PIP.

czy pracodawca musi płacić 100% za 9h w tygodniu? Norma jest że w tygodniu przekraczam 8h nadliczbowych

Nie musi, 100% jest w określonych przypadkach. Jeżeli przeciętnie w okresie rozliczeniowym tygodniowy czas pracy przekracza 48 godz. - do PIP.

#4 Guest_Zenek

Guest_Zenek
  • Goście

Napisano 03 październik 2019 - 08:38

Rozumiem pierwsze odpowiedzi.

Okres rozliczeniowy w firmie trwa 4 miesiące. Czas pracy w tygodniu wygląda często 12gidzin X5dni. Słowo przeciętnie oznacza że godziny z innych tygodni rozkładają się na inne tygodnie w ciągu okresu rozliczeniowego(tzn 4 miesięcznego) ?
Jeżeli pracuje poniedziałek i we wtorek 12h to w środę pierwsza godzina nadliczbowa płatna jest 100%?

Firma potrafi obchodzić prawo bo nawet za soboty płaci 50%(już od 15lat tak mają z tego co mówili w kadrach).

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 październik 2019 - 11:27

Rozumiem pierwsze odpowiedzi.

Okres rozliczeniowy w firmie trwa 4 miesiące. Czas pracy w tygodniu wygląda często 12gidzin X5dni. Słowo przeciętnie oznacza że godziny z innych tygodni rozkładają się na inne tygodnie w ciągu okresu rozliczeniowego(tzn 4 miesięcznego) ?

Dokładnie. Teoretycznie i w dużym uproszczeniu w ciągu 4 miesięcy możesz przepracować łącznie 128 nadgodzin, żeby przeciętnie wyszło 48 godz./tydzień.

Jeżeli pracuje poniedziałek i we wtorek 12h to w środę pierwsza godzina nadliczbowa płatna jest 100%?

Nie - nadgodziny są 100% płatne  w niedziele i święta (lub w dni ekwiwalentne), w porze nocnej i te, które nie są nadgodzinami dobowym (z zasady w dniu, w którym w harmonogramie zaplanowana jest praca w wymiarze co najmniej 8 godzin, każda, która jest powyżej jest dobówką płatną 50%)

Firma potrafi obchodzić prawo bo nawet za soboty płaci 50%(już od 15lat tak mają z tego co mówili w kadrach).

#6 Guest_Zenek

Guest_Zenek
  • Goście

Napisano 03 październik 2019 - 12:41

Dziękuję za odpowiedzi.

Wychodzi na to że nadgodzin nie muszę pracować jeśli tego nie chce bo już na pewne przekroczyłem limit roczny i miesięczny.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 październik 2019 - 13:49

Niestety, jeżeli pracodawca poleci, to musisz, a jeżeli nie zgadzasz się z poleceniem pracodawcy, to powinieneś zgłosić fakt nadużyć do właściwego organu, czyli PIP.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy