Skocz do zawartości


umowa zlecenie z własnym pracownikiem


wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2019 - 06:42

Witam,

Pracodawca chce podpisać dodatkowo z kilkoma pracownikami umowy zlecenia na miesiąc.

Z jakim kodem rozliczyć ich na liście płac i później w Płatniku? 0110XX?

 

Druga sprawa czy wynagrodzenie za tą umowę musi być na osobnej liście płac czy mogę po prostu do wynagrodzenia zasadniczego dołączyć dodatkowy składnik "umowa zlecenie"?

 

Będę wdzięczna za pomoc.



#2 Guest_dolllka

Guest_dolllka
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2019 - 08:11

Jesli umowa zlecenie będzie podpisywana z WŁASNYM pracownikiem rozliczasz z kodem 01 10 00( dlatego ze kazdą umowę zlecenie z własnym prac) traktuje sie jak umowe o prace.

Dlatego w imiennym raporcie RCA -musisz dodac kwote netto ze zlecenia do składek z umowy o prace o przeliczyć je na nowo !!!

 

W myśl art. 8 ust. 1 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

 

 

 

Jeżeli pracownik wykonuje dodatkowo umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą, to z tytułu wykonywania tej umowy podlega ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak w przypadku umowy o pracę, tj. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu.

 

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tej osoby stanowi łączny przychód, uzyskiwany z umowy o pracę oraz z umowy zlecenia. Pracodawca z tytułu zawartej umowy zlecenia nie zgłasza zleceniobiorcy do ubezpieczeń, a uzyskany przychód z tej umowy wykazuje, wraz z przychodem ze stosunku pracy, w imiennym raporcie miesięcznym składanym za pracownika.



#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2019 - 08:40

 

Dlatego w imiennym raporcie RCA -musisz dodac kwote netto ze zlecenia do składek z umowy o prace o przeliczyć je na nowo !!!

Dlaczego netto?

Jeśli program wyliczy mi składki jednocześnie od umowy o pracę i umowy zlecenia to muszę na RCA przeliczyć to jeszcze na nowo?



#4 Guest_dolllka

Guest_dolllka
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2019 - 08:54

Dlaczego netto?

Jeśli program wyliczy mi składki jednocześnie od umowy o pracę i umowy zlecenia to muszę na RCA przeliczyć to jeszcze na nowo?

Pracodawca, jako płatnik składek, zobowiązany był zgłosić pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego, z tytułu zawartej umowy o pracę. Nie zgłasza natomiast pracownika -zleceniobiorcy do ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia.

 

Powinien jedynie dodać przychód uzyskany z umowy zlecenia do przychodu z umowy o pracę i wykazać tę sumę w imiennym raporcie miesięcznym składanym za wrzesień 2019r. ( jesli zatrudnicie pracownika na zlecenie we wrześniu - raport składasz w październiku)

 

Raport powinien oznaczyć kodem tytułu ubezpieczeń właściwym dla pracownika 01 10 00



#5 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13375 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 wrzesień 2019 - 21:09

"Dlatego w imiennym raporcie RCA -musisz dodac kwote netto ze zlecenia do składek z umowy o prace o przeliczyć je na nowo !!!" - to nieprawda

 

Jak możesz dodać kwotę netto do składek - wyżej już jest wyjaśnione, że przychód wykazuje się łącznie z etatu i ze zlecenia i ujmuje się łączne składki od całości. 

Nie można na liście płac z poborami dodać wynagrodzenia ze zlecenia, bo w obu przypadkach są inne wyliczenia.



#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2019 - 06:08


Nie można na liście płac z poborami dodać wynagrodzenia ze zlecenia, bo w obu przypadkach są inne wyliczenia.

 

Oczywiście listy płac zrobię oddzielne, tylko na RCA w Płatniku wyjdzie to łącznie.



#7 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13375 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 wrzesień 2019 - 19:41

no tak, nie ma innej możliwości /co do RCA/





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych