Skocz do zawartości

Zdjęcie

wypadek poza pracą

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pacus

Pacus

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 sierpień 2019 - 13:07

Witam,

Jestem zatrudniona w firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony od grudnia 2016.

Uległam wypadkowi dnia 13.07.2019 - złamanie kostki bocznej nogi prawej. Upadek z drabiny podczas ściągania walizki na urlop.

Urlop był planowany od 15.07.2019 do 26.07.2019 - został wstrzymany dnia 15.07.2019

13.07.2019 to była sobota (dzień wolny od pracy), jednak nie był to jeszcze urlop.

Pierwsze zwolnienie lekarskie ze szpitala od 13.07.2019 do 8.08.2019

Drugie od 9.08.2019 do 13.09.2019. Planowane zdjęcie gipsu 23.08.2019

Mam skierowanie na rehabilitację, chciałabym ją odbyć w terminie od zdjęcia gipsu do końca zwolnienia lekarskiego.

Czy przysługuje mi odszkodowanie z ZUS-u?

Jak się o nie ubiegać? 

Za pierwsze 30 dni zwolnienia moje wynagrodzenie płaci pracodawca, później obowiązek ten przejmuje ZUS (80 % wynagrodzenia). Do kiedy ZUS jest zobligowany wypłacić mi to świadczenie za okres niezdolności do pracy (obligują mnie terminy spłaty kredytu hipotecznego)?

Proszę o informację o wszystkich świadczeniach o jakie mogę się starać i dokumentacji jaka muszę zgromadzić.

Dziekuję

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5258 postów

Napisano 14 sierpień 2019 - 13:17

Nie przysługuje ci odszkodowanie z ZUS.

Jeśli podlegałaś dobrowolnemu ubezpieczeniu grupowemu dostaniesz odszkodowanie.

Czy twój pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób, że zasiłek chorobowy będzie płacił ZUS? Jeśli tak to ma on czas 30 dni od dostarczenia kompletnych dokumentów od pracodawcy.

ZUS płaci max za zwolnienie lekarskie do 182 dni.

#3 Pacus

Pacus

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 sierpień 2019 - 13:43

Nie przysługuje ci odszkodowanie z ZUS.

Jeśli podlegałaś dobrowolnemu ubezpieczeniu grupowemu dostaniesz odszkodowanie.

Czy twój pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób, że zasiłek chorobowy będzie płacił ZUS? Jeśli tak to ma on czas 30 dni od dostarczenia kompletnych dokumentów od pracodawcy.

ZUS płaci max za zwolnienie lekarskie do 182 dni.

Dziekuję.

To oznacza, że jesli nie jestem dodatkowo ubezpieczona u pracodawcy (nie przynależę do dobrowolnego ubezpieczenia grupowego) nie należy mi się żadne świadczenie z ZUS? Za okres zwolnienia (dwa miesiące) mam wypłacane 80% wysokości wynagrodzenia. Powyższe oznacza, że przez cały ten czas wynagrodzenie wypłaca mi pracodawca?

Czy ja dobrze rozumiem, od 25 lat odprowadzam składki na ZUS, 3 lata u obecnego pracodawcy - jeśli nie uległam wypadkowi w pracy to dostanę tylko 80% wynagrodzenia i żadne świadczenie mi się nie należy? 

Mój pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników. Nie ma u nas funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawca każdemu zatrudnianemu pracownikowi (czy w Polsce czy w zagranicznych jednostkach ) przeznacza taka sama wartościowo pulę miesięczną dodatkowych benefitów, która możemy wykorzystać na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia czy pakietów medycznych. Ja swoja wykorzystałam na Pakiet medyczny dla mnie i córki.

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13322 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 sierpień 2019 - 19:57

"Za okres zwolnienia (dwa miesiące) mam wypłacane 80% wysokości wynagrodzenia."

Niezupełnie - będzie wypłacane wynagrodzenie chorobowe, a potem zasiłek chorobowy wyliczone jako 80 % podstawy chorobowego, a nie twojego wynagrodzenia.

A tę podstawę oblicza się jako średnią z wynagrodzeń z 12-tu miesięcy sprzed zachorowania po odjęciu składek społecznych /czyli 13,71 %/. 

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2019 - 10:52

Świadczenie z ZUS należy się tylko po wypadku przy pracy. Ty uległaś wypadkowi w domu, więc ZUS nic Ci nie wypłaci.Nie myl ubezpieczenia w ZUS z ubezpieczeniem grupowym od nieszczęśliwych wypadków.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych