Skocz do zawartości


Pit dla młodych


wróć do serwisu Kadry 39 odpowiedzi w tym temacie

#21 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14004 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 lipiec 2019 - 21:39

"A jeszcze mam pytanie skąd pracodawca ma wiedzieć ile ten podatek wynosi i ile ma mi go oddawać? "

 

Pracodawca ma ci oddawać podatek ? Skąd takie zdanie ?

Pracodawca nie będzie pobierać zaliczki, a to co innego niż oddawanie podatku. 



#22 Guest_Jan Niezbędny

Guest_Jan Niezbędny
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2019 - 07:27

Zgodnie z art.83 ust. 2 ustawy zdrowotnej w przypadku nie wystąpienia zaliczki na podatek PIT, płatnik od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0%.Mówimy o składce 7,75%.



#23 Guest_?

Guest_?
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2019 - 12:10

czy ktoś wie co ze składkami zdrowotnymi?



#24 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2019 - 12:22

A co w sytuacji, gdy mam umowę zlecenie z wynagrodzeniem netto? Czy dostanę zwrot podatku, jeśli mam poniżej 26 lat?



#25 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2019 - 12:34

Składki zdrowotne normalnie liczysz.



#26 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14004 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 sierpień 2019 - 18:28

A co w sytuacji, gdy mam umowę zlecenie z wynagrodzeniem netto? Czy dostanę zwrot podatku, jeśli mam poniżej 26 lat?

 

raczej nie, bo masz kwotę netto w umowie 



#27 doora

doora

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 680 postów

Napisano 09 sierpień 2019 - 12:45

1) Składki zusowe normalnie obowiązują, więc je naliczamy

 

2) jeśli pracownik ma 26. urodziny 3 wrzesnia, to mozesz sie z nim umowic, we wypłate za sierpień (jesli tak płacicie) dostanie przed tą datą i będzie ona zwolniona z podatku - albo - wypłacasz mu 10-tego już z potrąconym podatkiem. Nic nie przeliczasz na dni



#28 Guest_jacek784

Guest_jacek784
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2019 - 14:04

A co w prrzypadku gdy pracownik na stawwke za jedna godzine netto nie brutto na umowei zlecenie ? wtedy nie liczymy poprostu podatku dochodowego i koszt dla pracodawcy jest mniejszy o podatek dochodowy ? np ktos przepracowal 130h * 13zl netto = 1690 netto i tyle mamy mu wyplacic ?



#29 Guest_gal_aninim

Guest_gal_aninim
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2019 - 14:08

A co w sytuacji, gdy mam umowę zlecenie z wynagrodzeniem netto? Czy dostanę zwrot podatku, jeśli mam poniżej 26 lat?

nie bo rozliczasz się kwota netto nie brutto z pracodawca.



#30 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2019 - 19:08

A co w prrzypadku gdy pracownik na stawwke za jedna godzine netto nie brutto na umowei zlecenie ? wtedy nie liczymy poprostu podatku dochodowego i koszt dla pracodawcy jest mniejszy o podatek dochodowy ? np ktos przepracowal 130h * 13zl netto = 1690 netto i tyle mamy mu wyplacic ?

 


Dokładnie - jak w umowie, tak na rachunku.



#31 Hondek

Hondek

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 16 październik 2019 - 14:13

A ja mam program "Kadry i Płace" z Pakietu Przedsiębiorcy i bez zbędnej paniki i obawy przeszłam przez kolejne miesiące danego roku z rozliczaniem pracowników po zmianach w przepisach. Program odpowiednio na czas został przygotowany i zaktualizowany i bez problemu rozliczyłam za lipiec i sierpień pracowników do 26 roku życia. Polecam każdemu ...https://www.pakietpr...l/kadry-i-place



#32 Guest_AnnaGierwan

Guest_AnnaGierwan
  • Goście

Napisano 19 październik 2019 - 15:28

polecam przeczytać art.83 ust. 2 ustawy



#33 Guest_Angela

Guest_Angela
  • Goście

Napisano 25 październik 2019 - 07:27

Proszę o interpretację hm...interpretacji...

Mój pracownik 8 października skończył 26 lat. Wypłatę ma 30 października. Mój program płacowy nie jest dostosowany do liczenia wypłaty z jednoczesnym naliczaniem i nie naliczaniem podatku za część miesiąca. Nie mam również możliwości ręcznego wprowadzania danych podatkowych.

Zwróciłam się z prośbą do dostawcy oprogramowania aby pomógł mi rozwiązać ten problem. W odpowiedzi dostałam to:

 

"(…) w oparciu o nowe regulacje pojawiły się wątpliwości, jak powinien postąpić płatnik w stosunku do przychodów uzyskanych przez podatnika w miesiącu, w którym ukończył on 26 lat.

 

Do tego problemu odniosło się Ministerstwo Finansów 25 września 2019 r., udzielając wyjaśnień :" W przypadku gdy podatnik kończy 26 lat w bieżącym roku podatkowym np. 11 września, to zwolnienie od podatku o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 148 ustawy PIT ma zastosowanie również we wrześniu, jednakże wyłącznie do przychodów otrzymanych do dnia 26. urodzin, czyli nie później, niż w dniu 11 września 219 roku.

 

Podkreślić przy tym należy, że w odniesieniu do przychodów otrzymanych w miesiącu utraty prawa do zwolnienia (w omawianym przykładzie jest to wrzesień) nie ustala się proporcji kwoty zwolnienia.

 

Jednocześnie, jeżeli w miesiącu utraty prawa do zwolnienia, podatnik - oprócz przychodów objętych zwolnieniem-otrzyma podlegające opodatkowaniu przychody ze stosunku pracy, obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki w związku z tymi przychodami występuje już w tym miesiącu (czyli we wrześniu)"

 

Dla mnie to zupełnie wykluczające się zapisy.

Może ktoś z Was miał już taką sytuację i może coś podpowiedzieć, ewentualnie przytoczyć jasną interpretację.

 



#34 doora

doora

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 680 postów

Napisano 25 październik 2019 - 07:56

Ja bym policzyła ten podatek od całości. 

W końcu będzie to przychód otrzymany już PO urodzinach.

 

Gdyby wypłata była np. 5 października, wtedy bez podatku.



#35 Guest_Angela

Guest_Angela
  • Goście

Napisano 25 październik 2019 - 09:28

dzięki



#36 Guest_anna89

Guest_anna89
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2019 - 08:41

Witam,

a ja mam takie pytanie, co jeśli mam pracownika który złożył wniosek o niepobieranie i to stosowaliśmy 3 m-ce, jednak wprowadzając to w systemie kadrowym pracownik zaznaczył ,  że " nie pobierać  od ..... do ....." wpisując tylko datę trwania umowy na okres próbny , pracownik miał umowę przedłużoną, i za kolejny m-c pracy ten podatek się już pobrał ? 

co w takie sytuacji ?może w nast. wynagrodzeniu jakoś go prostownikowi dopłacić?? 



#37 Guest_anna89

Guest_anna89
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2019 - 09:01

ponawiam powyższe pytanie z prośbą o pomoc 



#38 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2019 - 09:13

dostanie zwrot nadpłaconego podatku z rozliczenia rocznego PIT



#39 AlicjaM

AlicjaM

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 204 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 26 grudzień 2019 - 14:49

Dostanie, jeśli rzeczywiście cokolwiek nadpłacone było...


Czysty Zysk - blog o sprzątaniu, organizacji domu i eko poradach.


#40 Guest_Kadry

Guest_Kadry
  • Goście

Napisano 17 luty 2020 - 08:23

W takim przypadku, nie należy dokonywać korekt list płac ani tym bardziej wypłacać pracownikowi, pobranej na rzecz US, zaliczki na podatek dochodowy. Pobrana zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika wypłaconego w okresie sierpień-grudzień 2019 roku zostanie uwzględniona w rozliczeniu rocznym. Warto zerknąć na artykuł na poradniku przedsiębiorcy “Zeznania roczne w pigułce - o czym nie wolno zapomnieć?”

 

W praktyce oznacza to, że jeżeli za okres styczeń-lipiec 2019 r. u pracownika doszło do niedopłaty podatku, wtedy zaliczka pobrana nadprogramowo (z okresu sierpień-grudzień) pójdzie na pokrycie niedopłaty. Jeżeli natomiast w okresie styczeń-lipiec 2019 r. zaliczki pobrane na poczet podatku dochodowego były odprowadzane w odpowiednich wielkościach, wtedy wpłacona zaliczka z okresu sierpień-grudzień zostanie wypłacona pracownikowi przez US po dokonaniu przez niego rozliczenia rocznego.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych