Skocz do zawartości

Zaniżona wartość nieruchomości a podatek

wróć do serwisu Moja Firma Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 10:07

Dzień dobry,
Ostatnio kupiłam mieszkanie od swoich rodziców za 130tyś zł i od takiej też kwoty zapłaciłam u notariusza podatek (zarówno wartość jak i cena w akcie notarialnym wynosi 130tyś).
Wiem, że wartość mieszkania jest zaniżona jednak wynika to z tego że rodzice potrzebują 100tyś na wykończenie domu, który budują więc tyle też potrzebowałam kredytu hipotecznego. I tu pojawia się problem ponieważ mogłam udokumentować jedynie 30tyś wkładu własnego więc wartość i cena na akcie nie mogły być wyższe a podatek jednak trzeba zapłacić (gdyby w akcie było np 180tyś musiałabym udokumentować dodatkowe 50tyś wkładu własnego).
Byłam w US żeby dowiedzieć się ile muszę nadpłacić podatku i w jaki sposób jednak dostałam informację, że nikt mi tego nie powie ponieważ nie mają dostępu do takich danych. Mogę jedynie "na ślepo" dopłacić podatek przez PCC-3 do kwoty jaką ja uważam za realną, jednak muszę mieć na uwadze, że ta kwota może być niewystarczająca o czym mogę się dowiedzieć do 5 lat z odsetkami oczywiście.
I tu pojawia się moje pytanie w jaki sposób mogę nadpłacić ten podatek i czy w ogóle to robić? Czy jest sposób żebym dostała jakieś zaświadczenie że już wszystko mam uregulowane? Czytałam o zaświadczeniu o niezaleganiu z podatkami jednak jest ono wydawane jedynie z konkretnego powodu np. przy braniu kredytu jednak mój bank tego nie potrzebuje.
Dodam tylko że rzeczoznawca z PKO ustalił wartość nieruchomości na 137tyś mimo iż sam podczas wizyty powiedział że jest warte ponad 200tyś.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych