Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 198326 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 13:08

Podmiot, który nie złożył we właściwym rejestrze sądowym sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności podlega karze grzywny albo ograniczeniu wolności. Oprócz tego sąd rejestrowy wszczyna wobec podmiotu, który nie złożył dokumentacji finansowej, tzw. postępowanie przymuszające, które przewiduje grzywnę przewidzianą przepisami postępowania cywilnego, a która nakładana jest na członka lub członków zarządu.

Powrót do artykułu: Sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2019 - 13:08

A co w przypadku firm, które składają sprawozdanie do systemu eKRS ale gdy już się je otwiera to w dokumencie brak jest danych finansowych? Czy ministerstwo jakoś to weryfikuje?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 07:26

Ministerstwo w żaden sposób nie weryfikuje jakie dokumenty dany podmiot zamieszcza w systemie eKRS. Z prawnego punktu widzenia wchodząc na profil firmy na portalu eKRS użytkownik widzi, że są załączone jakieś PDFy. Gdy się je jednak otworzy nie ma w nich bilansu i rachunku wyników a jedynie różne uchwały i inne dokumenty nie związane z działalnością spółki. Takich firm w Polsce są setki. W pracy weryfikuję dla innych podmiotów wiarygodność podmiotów gospodarczych i zaglądam na ten portal kilka razy dziennie. Dzwoniłam w tej sprawie na infolinię obsługującą portal eKRS jednak twierdzą, że za to odpowiada sąd rejestrowy i nie wiedzieli o tym problemie. Zamiast sprawozdań spotkałam się już z podpiętymi różnymi fakturami, rozpiską diety ;) i listą zakupów. Portal miał na celu wprowadzić jawność i przejrzystość.. a okazuje się, że wiele firm nadal uchyla się od publikacji swoich sprawozdań a sąd nie widzi w tym problemu.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych