Skocz do zawartości

Ryczałt - wystawianie dokumentów

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2019 - 21:30

Witam, od niedawna prowadzę działalność gospodarczą - Ryczałt (3%)

Zajmuję się sprzedażą używanych przedmiotów... czasami klient kupuje na miejscu a czasami poprzez ogłoszenie np. na olx .

przykład 1 : Klient przez olx chce kupić ode mnie przedmiot za 800zł. Wpłaca mi na konto zaliczkę 200zł (np 1.05.19r) ... wysyłam towar za pobraniem przez sendit (za wysyłkę nie pobieram dodatkowych pieniedzy tylko zagadzam się na wysylkę  w cenie zakupu przedmiotu) - czyli pobranie na kwotę 600zl.

Jaki i czy w ogole powinnam wystawić dokument sprzedaży (uzwględniając, że jest zaliczka i dopłata) tak, żeby wszystko prawidłowo pkrywało się z formularzem ewidencji przychodów.

przykład 2:  taka sama sytuacja jak powyżej tylko zaliczka wpływa na konto 30 kwietnia a reszta kwoty ( z pobrania) dopiero w kolejnym miesiąci czyli np. 02.05)

Czy to prawda, że w akurat moim przypadku jako przychód są liczone kwoty za zakupione przedmioty bezpośrednio ode mnie, czyli za gotówkę? a te w formie przelewów nie są wliczane? 

z góry dziękuję za pomoc

#2 Guest_Pawel

Guest_Pawel
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 07:55

można powiedzieć że zaliczka nie jest twoim przychodem ale wydanie towarów już jest więc wartość towaru wysyłanego jest twoim przychodem (kwota należna choć nie jest zapłacona) w momencie wysyłki. Do tego zapłaty za gotówkę jak i te które wpływają przelewem są twoim przychodem, z tym że to jest potrzebne do czegoś innego a tamto do czegoś innego. różne przepisy różne potrzeby.   

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 09:18

Czy to prawda, że w akurat moim przypadku jako przychód są liczone kwoty za zakupione przedmioty bezpośrednio ode mnie, czyli za gotówkę? a te w formie przelewów nie są wliczane? 

To by było ciekawe rozwiązanie:), niektórzy w ogóle przychodów by nie mieli, a jak na razie to na ogół (wbrew przepisom, łamiąc prawo) stosuje się często odwrotnie.

#4 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 09:42

To by było ciekawe rozwiązanie:), niektórzy w ogóle przychodów by nie mieli, a jak na razie to na ogół (wbrew przepisom, łamiąc prawo) stosuje się często odwrotnie

Taką informację dostałam od osoby, która pracuje w księgowości

#5 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 09:44

można powiedzieć że zaliczka nie jest twoim przychodem ale wydanie towarów już jest więc wartość towaru wysyłanego jest twoim przychodem (kwota należna choć nie jest zapłacona) w momencie wysyłki. Do tego zapłaty za gotówkę jak i te które wpływają przelewem są twoim przychodem, z tym że to jest potrzebne do czegoś innego a tamt'o do czegoś innego. różne przepisy różne potrzeby.   

DO tej pory operowałam bloczkiem "dowód sprzedaży" i właśnie nie do końca wiem jak to rozpisać w momencie kiedy własnie jest zaliczka a potem dopłata. I tak samo na końcowym druku ewidencji sprzedaży :/

#6 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 10:35

To by było ciekawe rozwiązanie:), niektórzy w ogóle przychodów by nie mieli, a jak na razie to na ogół (wbrew przepisom, łamiąc prawo) stosuje się często odwrotnie.

"Czy to prawda, że w akurat moim przypadku jako przychód są liczone kwoty za zakupione przedmioty bezpośrednio ode mnie, czyli za gotówkę? a te formie przelewów nie są wliczane? "
Zle sformułowałam powyższe pytanie... W ramach rocznego limitu przychodu (około 20,000zł) przy zwolnieniu z kasy fiskalnej są brane tylko pod uwagę wpłaty gotówkowe a nie przelewy na konto firmowe.... w moim wypadku sprzedaż odbywa się często przez wysyłkę pocztą polską lub odbiór osobisty

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych