Skocz do zawartości

Zdjęcie

Księgowanie zakupu/instalacji/ubz

ksiegowanie

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 indor1337

indor1337

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 06 czerwiec 2019 - 17:20

Witam, dopiero się uczę księgowości i mam pytanie odnośnie zadania.

1 . Fa VAT, zakup komputera 5000 + 23% vat, instalacja 500+23%, ubezpiecznie 150 zł + 23%vat PT dostawcy zaplacono gotówką.

Czyli otwieram , pewniaki :

KASA / ROZRACHUNKI Z DOSTAWCAMI / i teraz wydaje mi się, że :

rozrachunki z tytułu vat, ale ktoś mi powiedział, że jeśli mam w zadaniu podatek vat od kupna śt to Rozrachunki publiczno prawne i do tego wiem ze " koszty zakupu" bo tu ubezpieczenie śt .

instalacja - zaliczam to do usług obcych?

Czyli konta które muszę otworzyć to : kasa/rozrachunki z dostawcami / koszty zakupu / st / usługi obce / rozliczenia publiczno prawne ? i wlasnie chyba już nie rozrachunki z tytułu vat?

Tak mi się wydaje, wiekszosc osób tego nie umie i ponoć nie ma być tu  w ogole rozrachunków z tytułu vat ani usług obcych,a dodatkowo rozliczenie zakupu

ja osobiście otworzyłbym : Kasa, śt / (brak umozenia st trwalgo bo nie LT ) więc rozliczenie zakupu / usługi obce / koszty zakupu / rozrachunki publiczno prawne chociaż nie rozumiem czemu to ostatie a nie rozrachunki z tytułu vat xdd

pomoże ktoś? bo mi osoby które średnio to ogarniają juz pomieszały (tak, uczyłem się teorii z podręcznika i to mi wiecej rozjaśniło ale po prost pomieszali mi juz w glowie :)

edit * chyba doszedłem :

Kasa  (bo gotowka) / rozrachunku publiczno prawne(ub.śt) rozrachunki z dostawcami / śt / VAT (bo fa vat tu 23% z kwot) instalacji nie zaliczam jako usługi obce i to wszyststko

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13807 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 czerwiec 2019 - 21:22

"rozrachunki publiczno prawne chociaż nie rozumiem czemu to ostatie a nie rozrachunki z tytułu vat"

W tym zadaniu konto rozrachunki publiczno-prawne wg mnie oznacza naliczony podatek VAT, który mamy prawo odliczyć. A konto rozrachunki z tytułu VAT to jest konto, na które przeksięgowuje się z danego miesiąca kwotę podatku VAT należnego i naliczonego.

W ten sposób na tym koncie powstaje saldo, które musi być zgodne z kwotą podatku VAT /do zapłaty lub nadwyżką podatku naliczonego nad należnym/, wykazaną w deklaracji VAT za dany miesiąc.     

#3 indor1337

indor1337

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 06 czerwiec 2019 - 23:03

super dziekuje bardzo wiele sie mi rozjasnilo

A mam tylko takie malutkie pytanie,

w zadaniu : FA VAT / SPRZEDAZ DLUGOPSOW / ODBIORCA A / 3500 + 23% VAT/ PARAGON FISKALNy

od razu : roz.pub . prawne / przychody ze sprzedaży/ Roz. z Odb i czy jeśli dodałbym do tego : konto KASA + Towary to by było dobrze? czy bez tych 2 kont? bo paragon fiskalny wiec placenie gotówa, towary bo sprzedaz towarow chociaż wydaje mi się, że konto towary powinno byc otwarte jesli JA kupuje a nie Ja sprzedaje, konto analityczne : vat/odbiorca A

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13807 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 czerwiec 2019 - 19:49

Malutkie pytanie, ale tak to napisałeś, że nie wiadomo co masz na myśli, gdzie początek zdania a gdzie koniec, te konta to po Winien czy po Ma :)

Konto towary wchodzi w grę gdy kupujesz towar. Ale także gdy sprzedajesz, bo sprzedany wychodzi z magazynu. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ksiegowanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych