Skocz do zawartości

wynagrodzenie chorobowe

chorobowe wysokość L4

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2019 - 18:17

Witam,
Proszę o wyliczenie mojego zasiłku chorobowego. Policzyłem moje średnie wynagrodzenie z okresu ostatnich 12 miesięcy. Na wynagrodzenie rozumiem, że się składają premie regulaminowe, uznaniowe, dodatki za nocki itp. Zliczyłem po prostu z pasków moje wynagrodzenie brutto - średnie wyszło mi 3723,14 zł. Byłem w lutym przez 10 dni na zwolnieniu. Wysokość chorobowego 782,90 zł. Wydaję mi się, że jakoś mało. Proszę o pomoc. Znalazłem sposoby wyliczania chorobowego ale nic co mi wychodzi nie pokrywa się ani nawet nie jest blisko z tym co mam na pasku. Liczyłem dla samej gołej podstawy, dla podstawy i premii regulaminowej, dla regulaminowej i uznaniowej itp

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2019 - 19:12

Trzeba najpierw wiedzieć czy premie i dodatki uznaniowe wchodzą do podstawy chorobowego.

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5619 postów

Napisano 02 kwiecień 2019 - 20:02

Nocki wchodzą do podstawy, regulaminowa też, bo jest potrącana za czas choroby, natomiast uznaniowa wchodzi tylko wtedy jak jest potrącana za czas choroby.

Załóżmy- średnia brutto z 12 miesięcy przed zachorowaniem - 3723,14 zł

3723,14 - 13,71% : 30 x 80% = 85,67 zł brutto za 1 dzień choroby

#4 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2019 - 20:11

Z tego co czytałem w sieci to zawsze wchodzą, i tylko od pracodawcy zależy czy to będzie ustawowe 80% czy więcej. Ale nawet jeśli ogranicza się to do kwoty brutto (podstawy) na umowie to średnia z 12 miesięcy wynosi 3266,67. Proszę o przykładowe wyliczenie, krok po kroku. Chcę wiedzieć czy mam podstawy żeby drążyć temat w kadrach

#5 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5619 postów

Napisano 02 kwiecień 2019 - 20:15

Przecież podałam ci wyliczenie krok po kroku.

Problemem jest podstawa, a właściwie premia uznaniowa, która bardzo często nie wchodzi do podstawy zasiłkowej, ponieważ nie jest potrącana za czas, kiedy choruje pracownik. Jak jest nu ciebie w zakładzie? Jak pracownik choruje to dostaje premię uznaniową w całości czy potrąconą?

#6 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2019 - 20:17

Premia uznaniowa jest zależna od wyników i od stosunku przepracowanych dni do nominalnego czasu w danym miesiącu, np pracowałem 24 dni na 20 nominalnych w miesiącu, czyli premia uznaniowa mnożona jest x 1.2, przepracuję 18 na 20, to mnożona jest przez 0.9 itp Czy to znaczy że skoro jest zależna od obecności to jest potrącona/pomniejszana za nieobecność?

#7 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5619 postów

Napisano 02 kwiecień 2019 - 20:28

Tak bym ją traktowała.

Więc skoro wchodzi do podstawy, nie chorowałeś w miesiącach listopadzie 2018 do stycznia 2019, nie chorowałeś więcej niż 1/2 miesiąca w okresie luty 2018 do styczeń 2019 r. i średnia brutto z wynagrodzenia za okres luty 2018 do styczeń 2019 wynosi 3723,14 zł, to 1 dzień choroby wynosi 85,67 zł brutto x 10 dni = 856,70 zł brutto, jeśli to wynagrodzenie za czas choroby (pierwsze 33 dni choroby w tym roku) odejmujesz podatek 18% i zdrowotną 9%, jeśli to już zasiłek (choć raczej nie) odejmujesz tylko podatek 18%.

#8 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2019 - 09:33

Hej. Nie chcę tworzyć kolejnego wątku, dlatego piszę tutaj.

Pracownica urodziła w 2013 roku i od tego czasu ma cały czas taką samą podstawę chorobowego. Nie było 3miesięcznej przerwy w zwolnieniach.
W międzyczasie otrzymała ze 3 podwyżki i ta różnica w wypłacie jest co raz bardziej rażąca. Do tego stopnia, że pracownica ma do mnie pretensje.

Czy ja powinnam jej tą podstawę przeliczyć, skoro nie było przerwy w zwolnieniach na to pozwalającej. A z tego co wiem podwyżka płac nie powoduje ponownego przeliczenia podstawy chorobowego.

Pomocy.

#9 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2019 - 09:55

Nie powinnaś przeliczać, zmiana wynagrodzenia nie ma wpływu na podstawę chorobowego, tylko zmiana wymiaru etatu.

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20274 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 wrzesień 2019 - 10:07

Hej. Nie chcę tworzyć kolejnego wątku, dlatego piszę tutaj.
Pracownica urodziła w 2013 roku i od tego czasu ma cały czas taką samą podstawę chorobowego. Nie było 3miesięcznej przerwy w zwolnieniach.
W międzyczasie otrzymała ze 3 podwyżki i ta różnica w wypłacie jest co raz bardziej rażąca. Do tego stopnia, że pracownica ma do mnie pretensje.
Czy ja powinnam jej tą podstawę przeliczyć, skoro nie było przerwy w zwolnieniach na to pozwalającej. A z tego co wiem podwyżka płac nie powoduje ponownego przeliczenia podstawy chorobowego.

Pomocy.

Nie przeliczasz

#11 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13971 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 wrzesień 2019 - 19:35

Jedyny sposób na wyższe chorobowe to przepracowanie bez choroby więcej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: chorobowe, wysokość, L4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych